Forum

exchange 2010 datab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 database den eski mailleri arşivlemek

15 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
590 Görüntüleme
(@ademkarahan)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Benim şöyle bir sorum olacak. Şirketimizde exchange 2010 kullanıyoruz. Databesimizin boyutu 200 gb lar seviyesine ulaştı. 2011 yılından beri gelen tum mailler aynı databesi içinde mevcut. Yaklaşık 35 mailboxs var. Benim sorum şu. Bu databesin içinden yıllara göre tüm mailbokslardaki mailleri dışarı çıkarıp arşivleyebilirmiyim. Yani kullanıcılara gitmeden outlook kullanmadan EMC üzerinden veya power shell den 2011 - 2012 - 2013 - 2014 olarak ayrı ayrı databesi içindeki mailleri çekebilirmiyim. Yardımlarınızı rica edeceğim.

Gönderildi : 27/10/2015 18:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Örnek bir powershell aşağıdaki gibidir

New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt '28/10/2010') -and (Received -gt '01/01/2010')} -Mailbox "HakanU" -Name HakanExport -FilePath \\ExServer1\Imports\HakanU.pst

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/10/2015 15:10

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim deneyip haber vereceğim

Gönderildi : 30/10/2015 11:51

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam selam konutu kendi datama göre düzenledim aşağıdaki hatayı aldım yardımcı olabilirisiniz

[PS] C:\Windows\system32>New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt '01/01/2011') -and (Received -gt '31/12/
2011')} -Mailbox "Mekra_yedek" -Name mekrayedekExport -FilePath \\server\pst\mekrayedek.pst
The term 'New-MailboxExportRequest' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable progr
am. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
At line:1 char:25
+ New-MailboxExportRequest <<<< -ContentFilter {(Received -lt '01/01/2011') -and (Received -gt '31/12/2011')} -Mailbox
"Mekra_yedek" -Name mekrayedekExport -FilePath \\server\pst\mekrayedek.pst
+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (New-MailboxExportRequest:String) [], CommandNotFoundException
+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Gönderildi : 30/10/2015 12:02

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam tekrar selam,

Tarihlerin yerini değiştridim hata vermedi ama bişeyde yapmadı sanırım aşağıdaki ekrana düştü

[PS] C:\Windows\system32>New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt 31/12/2011') -and (Received -gt '01/01/2
011')} -Mailbox "Mekra_yedek" -Name mekrayedekExport -FilePath \\server\pst\mekrayedek.pst
>>

Gönderildi : 30/10/2015 12:06

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

komut sürekli hata veriyor. Acaba Sp yüklü değil ondan olabilirmi. Bide exchange serverda sp nin yuklu olup olmadığını neredn görebilirim. Bazı yerlere baktım ama yuklu değil sanırım. exchange server özelliklerinde Version 14.1 (Build 281.15) yazıyor sadece.

Gönderildi : 30/10/2015 13:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kendinize yetki verdini mi?

http://www.msexchange.org/articles-tutorials/exchange-server-2013/management-administration/managing-pst-import-export-process-exchange-server-2013-part1.html

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2015 20:22

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kendime anlattığınız gibi yetki verdim aynı hatayı almaya devam ediyorum. EAC 2013 exchange için geçerli sanırım. bende EMC var. exchange 2010 kullanıyorum. Bunu EMC den yapma şansım yokmu. konu önemli yardımınızı bekliyorum hocam. aldığım hata aşağıdaki gibi

[PS] C:\Windows\system32>New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt '31/12/2011') -and (Received -gt '01/01/
2011')} -Mailbox "mekrayedek" -Name mekrayedekExport -FilePath \\server\pst\mekrayedek.pst
The term 'New-MailboxExportRequest' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable progr
am. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
+ New-MailboxExportRequest <<<< -ContentFilter {(Received -lt '31/12/2011') -and (Received -gt '01/01/2011')} -Mailbox
"mekrayedek" -Name mekrayedekExport -FilePath \\server\pst\mekrayedek.pst
+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (New-MailboxExportRequest:String) [], CommandNotFoundException

Gönderildi : 30/10/2015 20:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabiki, 2010 için aşağıdaki PS komutunu kullanabilirsiniz, daha sonra logoff olun ve tekrar giriş yapıp PS açın

Add-RoleGroupMember "Mailbox Import-Export Management" -Member <user account>

Gönderildi : 30/10/2015 21:03

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam komutu uyguladım hak verdi grubada kullanıcımı ekledi ama pst ye aktarma işleminde hala hata veriyor. son durum aşağıdaki gibidir.hem administrator hemde mekrayedek kullanıcımı ekledim. pst ye alamıyorum

[PS] C:\Windows\system32>Add-RoleGroupMember "Mailbox Import-Export Management" -Member "mekrayedek"
The recipient "mekrayedek" is already a member of the group "mekra.local/Microsoft Exchange Security Groups/Mailbox Imp
ort-Export Management".
+ CategoryInfo : NotSpecified: (mekrayedek:SecurityPrincipalIdParameter) [Add-RoleGroupMember], MemberAlr
eadyExistsException
+ FullyQualifiedErrorId : 1286FDF,Microsoft.Exchange.Management.RbacTasks.AddRoleGroupMember

[PS] C:\Windows\system32>Add-RoleGroupMember "Mailbox Import-Export Management" -Member "administrator"
[PS] C:\Windows\system32>New-MailboxExportRequest - Mailbox administrator -ContentFilter {(Sent -lt '01/01/2012') -and (
Sent -gt '01/01/2011')} {(Received -lt '01/01/2012') -and (Received -gt '01/01/2011')} -FilePath "\\server\PST\mekrayede
k.pst"
+ New-MailboxExportRequest <<<< - Mailbox administrator -ContentFilter {(Sent -lt '01/01/2012') -and (Sent -gt '01/01/
2011')} {(Received -lt '01/01/2012') -and (Received -gt '01/01/2011')} -FilePath "\\server\PST\mekrayedek.pst"

[PS] C:\Windows\system32>

Gönderildi : 02/11/2015 12:35

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam tamam çözdüm sorunu. aşağıdaki linkteki komutlardan sonra sizin yolladığınız komut çalışmaya başladı çok teşekkür ederim.

http://blogs.technet.com/b/samdrey/archive/2011/02/17/exchange-2010-rbac-issue-mailbox-import-export-gt-new-mailboximportrequest-and-other-management-role-entries-are-missing-not-available.aspx

Gönderildi : 02/11/2015 17:27

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bişey daha soracağım hocam. Bu komut sanırım maillerin kopyasını alıyor pst ye. bunu direk taşıma olarak yapabiliyormuyuz. export edilen mailin kopyası postakutusunda kalmasın istediğim bu. mümkünmu acaba

Gönderildi : 02/11/2015 18:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu komutu çalıştırdıktan sonra birde retantion policy ile silebilirsin

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/10/07/exchange-2010-public-folder-olusturulmasi-ve-database-boyutunun-belirlenmesi.aspx

Gönderildi : 02/11/2015 21:57

(@ademkarahan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim istediklerimi sayenizde yaptım. konu kapanmıştır

Gönderildi : 05/11/2015 16:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz, ne mutlu bize o zaman.

Gönderildi : 08/11/2015 12:29

Paylaş: