Forum

Exchange Server DAG...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server DAG ve Mail alışverişi hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@SefaGul)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Aranıza yeni katılan biri olarak öncelikle herkese merhaba, 

İlk fırsatta kendimi tanıtacak bir öz geçmiş hazırlayacağım ancak şu an için bir soru ile karşınızdayım. 

Bir bitirme projesi üzerinde çalışıyorum ve kurduğum yapıda 2 adet DAG yapısı oluşturulmuş Mailbox rolü kurulu Exchange 2010 sunucum bir de CA ve HT kurulu 3. bir Exchange sunucum mevcut. Bir dc bir de ADC kurulu sg.com domaini üzerinde...

NAT üzerinde(Win server 2003) SMTP HTTP ve HTTPS yönlendirmelerini CA ve HT rollerinin kurulu olduğu sunucuya yaptım.

Ayrı bir domain olarak sefa.com domaini kurdum Server 2012 R2 üzerine ve Exchange 2013 kurulu bir yapı mevcut. 

Oluşturduğum simulasyonda Public dns üzerinde iki domain içinde gerekli MX A ve SPF kayıtları mevcut NAT ların dış bacaklarına bakıyor. Her iki domainden de mail.sg.com ve mail.sefa.com pingi atabiliyorum...

İkisinde de Send ve Receive connector ayarları yapılandırıldı. 

Her iki domain için Public DNS'e Forwarder eklendi.

Ancak ikisi arasında mail alışverişi gerçekleştiremiyorum. Daha önce DAG yapısı kurmadığımdan bununla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Olası hata noktaları ne olabilir, hangi noktalara bakmamı önerirsiniz? HT üzerinde DAG açısından bir konfig yapmam gerekiyor mu? Araştırdım ancak maalesef bulamadım.

Şimdiden teşekkür ediyorum. Özet bilgi aşağıdaki gibidir.

EXC2 - Mailbox Role - 192.168.1.12

EXC3- Mailbox Role - 192.168.1.13

EXC4 - HT - CA Role - 192.168.1.14

DAG1- (EXC2-EXC3) 192.168.1.10

Gönderildi : 02/09/2015 20:40

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba,

DAG'ın mail akışına etkisi yoktur.

Siz her iki sunucu organizasyonunda (sorudan anladığım kadarı ile ortamda iki tane Exchange organizasyonu var ayrı ayrı) bulunan transport serverlarad birer tane ayrı receive connector oluşturup karşılıklı olarak birbirlerine relay izni vermelisiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 10/09/2015 00:44

Paylaş: