Forum

Client Access Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client Access Server

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam;

DAG olan bir ortamda HTTP üzerinden OWA ya eriştiğimizde her zaman için aktif node üzerindeki CAS'a  mı ulaşırız ? yoksa farklı bir durum mu vardır ? 

Gönderildi : 03/07/2015 19:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle hangi sürüm Exchange için konuşuyoruz bu önemli çünkü mimari değişik çalışıyor 🙂 CAS MBX den bağımsız dır yani MBX in aktif olması CAS sunucusunu bağlamaz, NLB den hangisine erişirseniz o karşılar, sonra sizin kullanıcınızın AD üzerinden homDB öz niteliğine bakar ve hangi veri tabanında olduğunuzu bulur, daha sonra PAM a bu db nin hangi sunucuda aktif olduğunu sorar ve iletişimi sağlar. Yani MBX den bağımsız çalışır CAS sunucuları

PAM - http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1835&kelime=Primary-Active-Manager-PAM  

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2015 20:46

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Exchange 2013 için sormuştum. Teşekkürler Hakan Hocam.

Gönderildi : 30/07/2015 21:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2015 02:12

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle hangi sürüm Exchange için konuşuyoruz bu önemli çünkü mimari değişik çalışıyor 🙂 CAS MBX den bağımsız dır yani MBX in aktif olması CAS sunucusunu bağlamaz, NLB den hangisine erişirseniz o karşılar, sonra sizin kullanıcınızın AD üzerinden homDB öz niteliğine bakar ve hangi veri tabanında olduğunuzu bulur, daha sonra PAM a bu db nin hangi sunucuda aktif olduğunu sorar ve iletişimi sağlar. Yani MBX den bağımsız çalışır CAS sunucuları

PAM - http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1835&kelime=Primary-Active-Manager-PAM  

Hakan Hocam;

Exchange üzerinde Outlook anywhere için  mail.firma.local olarak tanımlamasını yaptım.

DNS üzerinde mail.firma.local için 192.168.18.5(CAS1) ve 192.168.18.6(CAS2) iki tane kayıt açtım ve round robin enable durumda.

Sorum şu; DNS üzerinde mail.firma.local için CAS1 ve CAS2 tanımlamarını yerine DAG'ın IP adresini yazsaydım  ne fark olurdu ?

istek yine CAS1 yada CAS2 ye yönlenmezmiydi ?

Saygılar. 

Gönderildi : 31/07/2015 16:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Hayır dönmezdi çünkü MBX sunucusu üzerindeki IIS de senin isteği karşılayacak bir Virtual Director yok. 

Gönderildi : 01/08/2015 14:28

Paylaş: