Forum

Exchange 2013 to 20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 to 2013

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchnage 2013 sp1 kurulu server 2008 r2 deki donanım bozuklukları ve belirlenemeyen sorunlardan dolayı başka bir sunucuya taşımam gerekmekte. 

Bunun için nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yol göstermenizi rica ederim.

Var olan sunucu esxi üzerinde. Herhangi bir vss yedek almam geektiinde mavi ekran vermekte. Bunun gibi bir çok sorun var. Belirlenen en belirgin hata  esxi lunun bağlı bulunduğu storagedeki sorun. Başka bir storage üzerine yeni bir lun açarak Exchange sunucu kurarak ayarları ve database i buraya taşımak istiyorum.

Exchange 2013 ü yeni kuracağım exchnage sunucusuna tüm ayarları ve mailbox dosyalarını nasıl taşıyabilirim.

Teşekkürler şimdiden. 

Gönderildi : 23/05/2015 03:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba

yenei sunucuyu kurun ve devamında üzerine Exchange 2013 kurun.

kurulum tamamlandıktan sonra mail trafiğini yeni sunucuya verin. eski sunucuda varsa SSL'i export edip yenisine import edin.

firewall'dan gerekli portları yeni sunucuya yönlendirin. relay verdiğiniz ip adresleri varsa yeni sunucu ip adresini o connectore ekleyin.

connectorlere yeni sunucuyu ekleyin.

mailboxları yeni sunucuya taşıyın ve eski exchange uninstall edin.

Gönderildi : 23/05/2015 13:07

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Mümin hocam. Peki sunucu local ismi değişeceinden dolayı sertifikada bir sorun çıkaracak mıdır?

Transport rule taşınmasında, kullanıcıların kendi ayarlarında (kurallar, outlook resmi vb.)  bir sorun çıkacak mıdır?

Gönderildi : 24/05/2015 02:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba

sertifika içinde local sunucu ismi yoksa sorun olmaz.

transport rule otomatik olarak geçecektir çünkü aynı organizasyondasın ve alt versiyondan üst versiyona geçmiyorsunuz.

kullanıcıların kuralları outlook üzerindedir. resimler AD üzerinde tutulur o yüzden sorun olmaz.

Gönderildi : 24/05/2015 11:58

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Ek olarak,

Yeni kurduğunuz exchange 2013 de local isimler kalacaktır bunları public isimle değiştirmeniz gerek.

ör:

1. outlook anywhere FQDN

2. Exchange web servisleri ( owa, ecp, activesync, autodiscover, powershell, EWS )

3. set-clientaccesserver -Identity servername -autodiscoverinternaluri 

Gönderildi : 26/05/2015 19:13

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ek olarak,

Yeni kurduğunuz exchange 2013 de local isimler kalacaktır bunları public isimle değiştirmeniz gerek.

ör:

1. outlook anywhere FQDN

2. Exchange web servisleri ( owa, ecp, activesync, autodiscover, powershell, EWS )

3. set-clientaccesserver -Identity servername -autodiscoverinternaluri 

Şunu mu anlamam gerekiyor;

Sunucu kurulumu sonrası, exchange yönetim panelinde bulunan sanal diiznler üzerindeki adresleri, yeni sunucu adresi olarak mı değiştirmem gerekiyor. örneğin :

eski outlook anywhere adresim: exc2013.domain.local

yeni outlookanywhere adresimi: exc2.domain.local yapacağım.

Bu mudur ?

Gönderildi : 27/05/2015 02:22

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Hayır,

public sertifika kullanacaksanız prosedür gereği local isimleri sertifika da kullanamazsınız. Bu durumda default da gelen local isimleri verdiğim komutlar ile hangi servisler de değiştirmeniz gerektiğini belirttim. 

Gönderildi : 27/05/2015 02:47

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

MErhaba tekrar,

Yeni sunucu kurulu yaptım fakat mailboxları yeni sunucudaki database e taşırken şu hatayı alıyorum,

Event id 4087- Failed to move active database 'newdb' from
server 'newexc.domain.local'. Move comment: Managed availability
database failover initiated by
Responder=SearchLocalMountedCopyStatusDatabaseFail over
Component=ServiceComponents/Search/High.

Error: An Active Manager operation failed. Error: The database action
failed. Error: This operation is not supported on standalone mailbox
servers. 

Gönderildi : 01/06/2015 02:57

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

4087 event id çözümü için, daha önceden geçiş aılan ve tamamlanan işlem listesini silddikte sonra, yeni taşıma işlemi oluşturdum.. Şu anda sorunsuz taşıma işlemi başladı.

Gönderildi : 01/06/2015 15:01

Paylaş: