Forum

Outlook 2003 de mai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook 2003 de mailleri pst de tutmak

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
491 Görüntüleme
(@erolozturk)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Exchange 2004 Std Edition SP2 kullanıyorum .Ben kullanicilarin maillerini server da degil de pst lerde tutmak istiyorum bunu outlook 2003 de nasıl yapabilirim.

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 24/09/2008 15:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

MS Outlook > Tools  > E-mail accounts >  Next >  deliver new e-mail to the folloowing location

bu seçenekte pst yerini belirtmeniz yeterlidir

bunun öncesinde

MS Outlook  >  File > New > Outlook data file diyerek bir outlook veri dosyası oluşturmalısınız

Gönderildi : 24/09/2008 15:26

(@erolozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sağol hocam,

bu yeni oluşturduğum klasörü mü göstericem ,maillerin düşeceği  yer burası mı olacak?

Gönderildi : 24/09/2008 15:32

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

evt aynen öyle

mailleri pst de tutmak istiyorsanız  yapmanız gerekn işlem budur

Gönderildi : 24/09/2008 15:44

(@erolozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam bunun anladım aynen de uyguladım.

Bilmek istediğim Exchange Konsoluna gilince mailbox tarafındaki Mehmet adlı kişinin posta kutusu (Exchange server tarafında) 1.800 gözüküyor.

Bu yaptığım işlem ile ordaki mailler buraya yeni oluşturduğumuz .pst ye dökülmesi gerekmiyor mu?

Benim esas sorunum exchange data base boyutu 15 GB oldu. sp2 yuklememe rağmen ve regedit te limit size ları ayarlamama ramen kullanıcılara

server tarafından devamlı Exchange Serverdan veri alınıyor iletisi geliyor.

Bu yukarıda yapacağım şekilde biraz da olsa 15 GB düşürme çabasındayım.mantıken yuklediğim sp2 ve regeditte yaptığım ayarlamalar sonucu database boyutum 75 gb olması gerekirken neden sürekli veri alınıyor iletisi çıkıyor kullanıcılarda anlamış değilim.

Gönderildi : 24/09/2008 16:02

(@kahvecionur)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhabalar,

Bu konu ile ilgili benim de bir sorum olacak. Ben mailleri archive personel folders a taşıdığımda Exchange üzerinden kullanıcının mail boyutunun azaldığını görüyorum burada bir problem yok. Fakat mail disk boyutunda bir artış göremiyorum. Bu işlemi yaptığımda mail diskin boyutunun artması gerekmez mi? Ya da ek olarak nasıl bir yol izlemeliyim.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 06/05/2010 21:03

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Arşiv için ayrı bir pst dosyası kullanılır. Dosyanın tutulduğu yer ezberimde yok ama sisteminizde C sürücüsünde Archive.pst diye aratırsanız bulacaksınız. Arşivlediğiniz e-mailler bu dosyaya yazılıyor. Orjinal pst dosyanızın boyutunun artmamasının sebebi de buna bağlı.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 06/05/2010 21:08

(@kahvecionur)
Estimable Member

Merhaba,

Aslında anlatmak istediğim konu bahsettiğiniz şey değil. Exchange üzerinde 400 kadar kullanıcı mevcut. Bazı kullanıcıların mailboxları 2 GB üzerinde. Ben de bu kullanıcılara Personal Folder oluşturup, eski maillerini bu Pst`ye taşıdım. Exchange üzerinden kontrol ettiğimde mailleri Pst`ye taşıdığım için kullanıcıların boyutlarında azalmalar oldu. Fakat Exchange mail db sinin tutulduğu diskte çoğalma göremedim. Çünkü kullanıcıların Exchange tarafında olan maillerini Pst`ye alınca Mail DB sinin bulunduğu diskte boyut artışı olması gerekmiyor mu?

Konu ile ilgili bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlar için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 07/05/2010 02:16

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Selam,

Doğru düşünüyorsunuz fakat exchange online defrag işlemini genelde cumartesi gece yapıyor yanlış hatırlamıyorsam, fakat bu işlem size 1 -2 mb kazandırır. gerçek anlamda bir düşüş bekliyorsanız exchange servislerini stop edip eseutil isimli tool ile database dosyasını defrag etmelisiniz. Öncesinde mutlaka yedek alınız, işleme başlamadan önce database'in bulundugu diskte en az defrag yapacagınız database boyutu kadar boş alan olmasını sağlayınız. hem bu sitede hemde internette oldukca fazladöküman var konu ile ilgili. esutil komutu aşağıdaki gibidir.

C:\Program Files\Exchsrvr\bin>eseutil /d "C:\Program Files\Exchsrvr\MDBDATA\priv1.edb"

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/05/2010 03:04

(@kahvecionur)
Estimable Member

Merhaba,

Exchange`in boyutu 200 GB. Bu boyut eseutil için çok fazla değil midir ? Anlamadığım nokta mailleri pst`ye taşıdığım halde mail diskinde neden yer kazanamıyorum?

Gönderildi : 07/05/2010 03:43

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,

Exchange`in boyutu 200 GB. Bu boyut eseutil için çok fazla değil midir ? Anlamadığım nokta mailleri pst`ye taşıdığım halde mail diskinde neden yer kazanamıyorum?

Bir önceki mesajımda anlatmaya çalışmıştım fakat bir şu şekilde anlatayım belki anlaması kolay olur. Kullanıcı tarafında kullandığınız .pst file ler ile daha önce haşır neşir oldu iseniz kullanıcı .pst file'in büyüdügünden bahseder sürekli ve derki ben büyük boyutlu mailleri sürekli siliyorum ama .pst neden küçülmüyor. diyelimki size 10 mb boyutunda bir mail geldi ve .pst file içerisine düştü. dosya boyutu 110 mb oldu. siz bu maili okudunuz begenmedinizi ve yer kaplamasın diye sildiniz, fakat .pst file 110 mb olarak kalır. Bu dosya boyutunu compact komutu çalıştırmadan küçültemezsiniz. bunun küçültmenin yolu control panel\mail\datafile içerisinde bu 110mb olan .pst fie bulup açıp oradaki Compact Now butonuna basarak küçültülmesini sağladıktan sonra .pst file dosya boyutunun tekrar 100MB lar seviyesine indigini görebilirsiniz.

Server database'inide bu şekilde düşünün lütfen.

200 GB boyutunda bir database dosyasını eseutil ile defrag etmek hem çok zaman alır hemde risklidir tabiki. Birde sistemin kapaı kalacagı zamanı düşünerek bu firmada sorun yaratacak ise ikinci bir yolda şudur. Exchange server üzerinde yeni storage grupları oluşturup kullanıcılarınızı bu yeni storage'lere taşımak işinizi görebilir. Bu şekilde sıfırdan bir database'iniz olur. Tüm kullanıcıları taşıdıktan sorunsuz çalıştığından emin olduktan 3-5 gün sonra eski database'i silersiniz sorunsuz çalışmaya devam edersiniz. Kullanıcı sayınız çok ise birden fazla storage grup oluşturup kullanıcıları bu gruplara eşit olarak dagıtarak daha rahat bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/05/2010 11:13

(@kahvecionur)
Estimable Member

Merhaba,

Diyelim ki farklı storage gruplar oluşturup, kullanıcıları o yeni storage grup`a taşıdım. Fakat kullanıcıların dataları ne ise o yeni storage grupta da aynı alanı kaplayacaktır. Eğer 2 storage grup`a paylaştırdığımı düşünürsek, 100 GB, 100 GB olarak 2 ayrı grubum olacak. Bunun bana avantajı eseutil durumlarında mı kolaylık sağlaması olacak? Ya da kullanıcıları yeni storage grup`a aldığımda diskte boyut artışları olabilir mi? Tabi eski DB yi sildikten sonra.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/05/2010 13:11

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,
Diyelim ki farklı storage gruplar oluşturup, kullanıcıları o yeni storage grup`a taşıdım. Fakat kullanıcıların dataları ne ise o yeni storage grupta da aynı alanı kaplayacaktır. Eğer 2 storage grup`a paylaştırdığımı düşünürsek, 100 GB, 100 GB olarak 2 ayrı grubum olacak. Bunun bana avantajı eseutil durumlarında mı kolaylık sağlaması olacak? Ya da kullanıcıları yeni storage grup`a aldığımda diskte boyut artışları olabilir mi? Tabi eski DB yi sildikten sonra.
Teşekkürler.

Siz ya yazdıklarımı okumuyorsunuz yada dalga geçiyorsunuz!!! Neyse...

sizin daha önceki postlarınızda kullanıcı maillerini lokal .pst file lara taşıdığınızı yazmıştınız. bende bu durum'da database'in otomatik küçülmedigini ve bu database'i küçültmek için yapmanız gerekenleri açıklamaya çalıştım. Tekrar dikkatlice okursanız belki anlarsınız.
Bende anlatamamış olabilirim insanlık hali. Çok iyi bir egitmn oldugum söylenemez. Belki başka bir arkadaş başka bir bakış açısı ve yorumla anlayabileceginiz bir dille anlatabilir. Benden bu kadar.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/05/2010 14:41

(@kahvecionur)
Estimable Member

Dalga geçmek için değil, bazı konuları çözüme ulaştırmak adına buradayız. Sorulan sorularla örtüşmeyen cevaplar verdiğiniz için konu anlaşılamadı. Kaldı ki ben soruyu foruma soruyorum şahısa değil. Bu yüzden konuyu sahiplenip, sinirlenmenize gerek yok.

Yine de teşekkürler.

Gönderildi : 07/05/2010 15:51

Paylaş: