Forum

Karşı Sunuculara &q...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Karşı Sunuculara "Posta Kutusu Yok Hatası Dönme"

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
704 Görüntüleme
(@MustafaDOGRU)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Şirketimizde Exchange 2010 SP1 kullanmaktayız,

Yandex yada Google'den kendi @domain.com altında var olmayan bir adrese mail gönderdim,

sorunum şu, bende olmayan bir adrese mail gönderildiğinde mail'i gönderen kişiye e-posta adresi yok şendilnde bir hata dönmüyor

bunu mutlaka bir configrasyonu olması lazım, nasıl yapacağımı çözemedim

Not: Send Connector olarak doruk.net.tr'ten ETRN hizmeti almaktayız, MX 10 Kendi sunucularıma MX20 Doruk.Net'e yönlendirilmiş durumda.

Son bir sorum daha vardı 🙂

1 Adet Sunucumuz var Exchange Server 2010 ve tek sunucu altında 2 domain çalıştırıyoruz, ikisi için farklı eposta hesapları var

Türk Telekom'dan Metro Ethernet Hizmetimiz var tek WAN IP'miz 1 adet

Türk Telekom'a Reverse DNS (Ters DNS) Kaydı yaptıracağım,

sunucu adresim internet'te [email protected] > Kendi Wan IP'im

Aynı sunucuda 2 Domain olduğu için Reverse DNS Kaydımı nasıl yaptırmalayım,

Yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar kolay gelsin.

Gönderildi : 16/02/2015 03:17

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Muhtemelen bir catch all hesabı tanımlanmıştır veya doruk.netteki etrn hizmetinde bu özellikten faydalanılıyor olabilir. ETRN yapısında posta kutusu olarak değilde catch all yapılandırılıp gelen mailler arka planda dağıtılıyor ise mailiniz etrn sunucusuna gidip orada kalıyor olabilir yada sizin exchange yapınızda catch all vardır. İncelemenizi tavsiye ederim. 

Mail Sunucunuzun IP adresinin Reverse kaydı mail sunucunuzun sunucu ismi olması gerekmektedir. Örneğin mail sunucunuzun adı mail1.cozumpark.com ise ip adresinizin reverse kaydının bu olması gerekiyor ve bu kaydınında bir A kaydı ile karşılığının olması gerekiyor. 

İyi çalışmalar dilerim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 03:28

(@MustafaDOGRU)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ziya bey selam,

MX1 kendi sunucularım kendi sunucularım ayakta olduğu için gelen posta ETRN Hizmeti Doruk net'e zaten hiç gitmiyor orada gidip kalması gibi bir durum olmayacaktır.

kendi sunucularım'da bahsettiğiniz Catch all Hesabı tanımlaması nedir ? lokal'deki kullanıcılar yanlış posta yazdımı bu uyarı dönüyor dış dönyadakilere de dönmesini istiyorum,

Birde Reverse DNS Kaydı için 1 Numaralı Domain için kaydı bu şekilde oluşturdum, A Kaydıda mevcut, ancak 2 Numaralı Domain için yapmamız gereken nedir IP Adresi Tek

1 IP Adresine 2 Domain için Ters Kayıt atılabiliyor mu burada uygulamamız gereken senaryo nedir ?

Gönderildi : 16/02/2015 03:47

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Ziya bey selam,

MX1 kendi sunucularım kendi sunucularım ayakta olduğu için gelen posta ETRN Hizmeti Doruk net'e zaten hiç gitmiyor orada gidip kalması gibi bir durum olmayacaktır.

kendi sunucularım'da bahsettiğiniz Catch all Hesabı tanımlaması nedir ? lokal'deki kullanıcılar yanlış posta yazdımı bu uyarı dönüyor dış dönyadakilere de dönmesini istiyorum,

Birde Reverse DNS Kaydı için 1 Numaralı Domain için kaydı bu şekilde oluşturdum, A Kaydıda mevcut, ancak 2 Numaralı Domain için yapmamız gereken nedir IP Adresi Tek

1 IP Adresine 2 Domain için Ters Kayıt atılabiliyor mu burada uygulamamız gereken senaryo nedir ?

Merhaba,

Catch all şudur ; Tarafınıza bir eposta gönderildi ve bu eposta adresi sizin sisteminizde yok, o zaman catch all olarak tanımlanan eposta adresi bu maili üstlenecektir. Yani catch all  var olmayan tüm eposta adreslerine gelen mailleri üzerine alır.

Exchange 2013 'te catch all yapılandırması ;
http://www.techieshelp.com/create-a-catch-all-mailbox-in-exchange-2013/

Eğer bu özelliği aktif etmediyseniz Loglarınızı incelemenizi tavsiye ederim. Gelen mailde exchange ne log yazıyor ve maili karşı tarafa döndürüyor mu yoksa maili üstleniyor mu bunu bir inceleyiniz.  

Reverse kaydını sunucu adındaki domainden yapmanız yeterli olacaktır. Sunucudaki her domain için IP adresine o domain ile ilgili bir reverse kaydı yapmanıza gerek yoktur.  Ancak yinede yapmak istiyorum diyorsanız  2. domain için yapmanız gereken mailsunucu gibi bir a kaydı ekleyip Ip'nin 2. reverse kaydınada mailsunucu2.domain2.com şeklinde ayarlamanız gerekmektedir. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/02/2015 04:13

Paylaş: