Forum

AD Kullanıcı İşleml...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD Kullanıcı İşlemleri ve Exchange Mailbox Hesabının 1'den Fazla PC Tanımlanması

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@MustafaDOGRU)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

1. AD'de bulunan account'u 2 PC'de kullanmanın herhangi bir sorunu var mı? (1 AD Hesabını 2 PC'e Kurulumu)

2. Bu Hesap'ın bağlı olduğu Mail Box'u 2 PC'e tanımlamanın herhangi bir sakıncası var mı?

Konuyla ilgili tecrübe edinip sonucu değerlendiren varsa paylaşımı için teşekkürler herkeze iyi günler

Gönderildi : 29/01/2015 12:05

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Evet. Yapılıyor. Farklı kullanıcılar ise denetim, güvenlik vb... zorluklar çıkar.

Gönderildi : 29/01/2015 12:09

(@MustafaDOGRU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih hocam bir makelede Online Archive için Office Pro Sürümü gerektiğini okudum, konuyla ilgili ne diyorsunuz

Outlook'ta Online Arşiv Klasörünü görüntülemek için, Office sürümü Pro Olması Şartmı 

Sadece CAL'lar Enterprise olması yeterli değilmidir. ?

Gönderildi : 29/01/2015 13:28

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Arkadaşlar Merhaba,

1. AD'de bulunan account'u 2 PC'de kullanmanın herhangi bir sorunu var mı? (1 AD Hesabını 2 PC'e Kurulumu)

2. Bu Hesap'ın bağlı olduğu Mail Box'u 2 PC'e tanımlamanın herhangi bir sakıncası var mı?

Konuyla ilgili tecrübe edinip sonucu değerlendiren varsa paylaşımı için teşekkürler herkeze iyi günler

Merhaba,

2 işlemide yapabilirsiniz, teknik olarak bir engel yok,

Fatih hocanın dediği gibi güvenlik vs. için ayrı ayrı kullanılmasında fayda var( 2 bilgisayar tek kişiye ait değilse) 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2015 14:43

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/03/05/microsoft-exchange-2010-lisanslama-ve-fiyatlandirmaya-genel-bakis.aspx  

Fatih hocam bir makelede Online Archive için Office Pro Sürümü gerektiğini okudum, konuyla ilgili ne diyorsunuz

Outlook'ta Online Arşiv Klasörünü görüntülemek için, Office sürümü Pro Olması Şartmı 

Sadece CAL'lar Enterprise olması yeterli değilmidir. ?

Gönderildi : 29/01/2015 20:27

(@MustafaDOGRU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ilgili Makelede tam olarak soruma cevap bulamadım, konuyla ilgili bilgi olan varmıdır,

iyi hafta sonları.

Gönderildi : 01/02/2015 17:22

(@MustafaDOGRU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba herkeze iyi haftalar hayırlı berekti işler,

Hocam 2 sorum daha olacaktı,

1. Bir yönetimiz mevcut ve kimin kiminle yazıştığını takip etmek istiyor, bu kişinin kullanıcısına diğer Mailbox'lar için Manage As Full Persmission yetkisi veriyoum, OWA'dan kendi kullanıcısı ile giriş yapıp istediği kullanıcının mailbox'ına erişebiliyor ancak buradaki sorun;

ilgili kullanıcıya Manage As yetkisi verdiğim diğer kullanıcıların MailBox'ları Outlook'a geliyor ve bunlar için 1 ost oluşturup hepsini Yönetinicin Bilgisayarı ile Senkronize etmeye başlıyor,

Aklıma gelen en pratik çözüm x bir kullanıcı oluşturayım ve izlemesini istediğin kullanıcılara bu kullanıcıyı Manage As Full. yetkisini verim bu mail hesabını outlook yada herhangi bir cihaza kurmayayım izlemek için oluşturduğum kullanıcının mailbox'u şişermi yani bir journal gibi epostaların kopyasını, izleme kullanıcısı mailbox'na atarmı yada sadece bu hesabı diğer MailBox'lara linkleyip görüntüleme yetkisimi verir,

2.  OWA'da Gönderilen Mail üzerine sağ klik görüntülenen Teslim Raporu Outlook'ta nasıl görüntülenir,

Şirket içersindeki yazışmalarda kullanıcılar bu mail bana gelmedi ben görmedim gibi çok fazla mazeret üretiyor, (Göndericide Gönderilmiş Gözüküyor) POP3 tabanlı bir sistemde teslim durumu aldı almadı bilgisini izleme mümkün değil, bazen dışarıdan gelen mail'ide bana gelmedi şeklinde bilgi iletiyorlar, (işi yapmadıklarında savunma mazereti) bunu engellemek için çok düzgün bir loglama yapısı kurmam gerekiyor Kullanıcın mail'i aldımı teslim edildi edilmedi gibi durumlar için loglardan gerektiğinde yazılı kaynakla çıkarmam gerekiyor, 

Sunucu Konfigirasyonu,

1. Exchange Server 2010 Standart 120 Kullanıcı,

Rule'lar Basic kurulum ile gelen standar Rule'lar, 

ETRN Hizmetini Doruk Net'ten alıyoruz, SMTP Connector ile,

bu yapıda mailleri doğru loglamak ve gerektiğinde incelemek için ayrıca yapmam gereken ayarlar nedir,

Konuyla ilgili yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 02/02/2015 14:15

Paylaş: