Forum

Exchange 2010 "...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 "Mailbox Move" esnasında Vmware Esxi disk sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@OZTURKRamazan)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Çok enteresan bir problem ile karşı karşıyayım.

Vmware esxi 5.5 sanal makinam üzerinde Exchange 2010 sunucumu tutuyorum. 92 Mailboxın hepsi tek DB de olduğundan bu kişileri 3 DB ye bölmek istedim(DB lerin birinde problem oluştuğunda diğer 2 DB de olan kişiler kullanıma devam etmesi için). Ancak bu durum bana öyle bir problem çıkardı ki şaşırdım kaldım.

Vmware Esxi Donanım özellikleri;

88Gb Ram (40 Gb Boş)

8 TB IOMEGA Nas disk (600 Gb boş alan vardı ancak move işleminden sonra bu alan 8mb kadar düştü)

Intel Xeon CPU E5-2630 @ 2.30 Ghz Cpu

Gigabit switch 

Normal şartlarda Exchange için ayırdığım donanım özellikleri şunlardır;

16 Gb Ram

4 Cpu

C için 165 Gb (65 Gb boş alan mevcut)

D için 1.6 TB disk alanı (470 Gb boş alan mevcut).

Sorun şudur; mailbox move işlemi devam ettiği sürece kendi D 'si(1.6TB) üzerinde ki boş alanı kullanmıyor, vmware esxi nin boş alanını kullanarak bi süre sonra makinayı devre dışı bırakıyor. İlk etapda vmware snapshot alamıyorum diyerek Exchange 2010 kapandı. Daha sonra snapshotları sildim açıldı. Aradan yarım saat geçti bu sefer Swapfile hatası vererek kapandı. En son aklıma mailboxları taşıdığım geldi ve swapfile dosyalarının tutulduğu yeri değiştirdim makinayı açtım ve move işlemlerini iptal ettim. Şuanda düzeldi ancak neden Exchange mailbox move işlemi yaparken kendi için tahsis edilmiş yerden değilde Vmware esxi nin boşta olan diskinden kullanır? ve ayrıca şuanda Vmware esxi boş alan 28 gb ve git gide azalıyor azalmaya devam ediyor.

Şimdiden bilgilerinize teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/01/2015 11:36

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

senin sunucudaki diskin dinamik olabilir ama esx'e bağlı disklerin dinamik değildir. dolayısı ile senin sanal sunucularının diskleri extend edilebilir.

Exchange üzerinde 3 tane database bölerek ne yapmak istiyorsun? süreklilik sağlamaksa amacın bu şekilde olmaz süreklilik. 

süreklilik için DAG yapmalısın ki bunun için en az iki tane Mailbox server kurman lazım. 

Gönderildi : 02/01/2015 18:22

(@OZTURKRamazan)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

senin sunucudaki diskin dinamik olabilir ama esx'e bağlı disklerin dinamik değildir. dolayısı ile senin sanal sunucularının diskleri extend edilebilir.

Exchange üzerinde 3 tane database bölerek ne yapmak istiyorsun? süreklilik sağlamaksa amacın bu şekilde olmaz süreklilik. 

süreklilik için DAG yapmalısın ki bunun için en az iki tane Mailbox server kurman lazım. 

Hocam Merhaba,

Öncelikli olarak cevabınız için teşekkürler. Sorunumu çözdüm daha doğrusu kendisi çözüldü. Yaptığım araştırmalar sonucu Vmware Sanal diskler normal diskler gibi çalışmadığı için Sanal sunucu üzerinde silinen veriler vmdk üzerinden silinmiyor ve arka arkaya eklenerek büyüyor. bu nedenle bir disk problemi yaşadım. Storage üzerinde yer açtım bi süre sonra vmware kendi kendine sanal sunucu vmdk sı üzerinde shrink işlemi uyguladı, 4 TB boyutundaki Vmdk 1.6 TB 'a düştü.

3 mailbox 'a bölme sebebim 3 şube şeklinde çalışıyoruz ve bir mailboxda bakım yada farklı bir unmount işlem uygularken en azından diğer 2 mailbox user ları kullanıma devam etmesi açısından databaseleri ayırdım. Ayrıca dag yapısı için de çalışmalarım devam ediyor.

Tekrardan çok teşekkür ederim 

Gönderildi : 05/01/2015 16:18

Paylaş: