Forum

Exchange 5.5'den Ex...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 5.5'den Exchange 2003'e geçiş

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
430 Görüntüleme
(@ErcanOzkurt)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

undefinedMerhaba şuan yapmış oldum bir proje'de yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdi sistem hakkında bilgi verim önce.

- Bir merkez ve 4 şube var.

- Merkezde Windows 2003 Server üzerinde Virtual olarak Windows 2000 Server kurulu ve üzerinde Exchange 5.5 kurulu.

- Şubelerde de aynı yapı mevcut. Bir fiziksel sever (Windows 2003), üzerinde Sanal Server (Windows 2000) üzerine kurulmuş Exchange 5.5.

- Şubeler Routing and Remote Acces ile birbirlerine bağlı.

Yapmak istediğim.

Merkezde ve şubelerde Windows 2003 Server üzerine Exchange 2003 kurmak ve Exchange 5.5 den geçiş.

İzliyeceğim yol, doküman veya deneyimleri olanlardan bilgi istiyorum.

Gönderildi : 20/09/2008 20:23

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

5.5 dan mailboxları exmerge ile dışarı alıp temiz bir yapı kurup daha sonra tekrardan exmerge ile içeri almanı şiddetle tavsiye ederim.

İyi çalışmalar...

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=429163ec-dcdf-47dc-96da-1c12d67327d5&displaylang=en

Gönderildi : 21/09/2008 01:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

konu biraz uzun ve karmaşık olduğu için linklerdeki makaleleri bir kere okumanızda fayda var.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998708(EXCHG.65).aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/exchange/bb288544.aspx

http://www.msexchange.org/tutorials/Migrating_Exchange_5_5_to_2003.html

http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-55-Directory-Migration-Exchange-2003.html

ayrıca kısa bir bilgi daha aktarmak isterim.

domain yapınız nasıldır o konuda da bilgi verebilirmisiniz? yani tek bir domain altında mı çalışıyorlar yoksa child domainler vs varmıdır?

child domainler varsa active directory migration tool ile de bu işlemi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. tabiki ortamın hazırlanmasından sonra.

öncelikle domainler arasında trust ilişilerini düzenlemelisiniz. ki child yapısında iseler mutlaka trustlar vardır. daha sonra her domaindeki adminleri karşılıklı olarak birbirlerine administrators gruplarına eklereyerek gerekli yetkileri verirsiniz.

daha sonra ADMT v3.0 (en son bu var diye hatırlıyorum ms sitesinden temin edebilirsiniz) kurulumunu yaparak ve bu aracı kullanarak kullanıcıları ve kullanıcılarla ilgili herşeyi yeni ortamınıza taşıyabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 21/09/2008 02:16

(@ErcanOzkurt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mümin hocam domain yapım, tek bir domain var şubelerde birer tane adc var. benim şuan yapmayı düşündüm tüm şubelerde sıfırdan exchange 2003 kurmak. Ama bu kurulum sırasında Exchange 5.5leri ellemicem onlar çalışmaya devam edecek. Exchange 5.5 ler virtul serverlarda ben gerçek serverlara krulum yapcam. Merak  ettiğim gerçek makinaya Exchange 2003 kurduğumda çalışan yapıyı etkileyecek mi.

Gönderildi : 21/09/2008 16:29

(@cozumpark)

merhabalar

exchange server 2003 servisini var olan exhange 5.5 yapısında kurabilirsiniz. sorun olmaz. ancak bunun da şartları var tabiki.

exchange 5.5 yönetim konsolu sadece exchange 5.5 yönetir

exchange server 2003 yönetim konsolu sadece exchange server 2003 yönetir

ve active directory users and computers ise her iki exchange server üzerindeki mailboxları yönetebilir.

öncelikle exchange server 5.5 servisini active directory bağlaman lazım. bunun içinde Active directory connector kullanman lazım (ADC)

daha sonra exchange server 2003 servisini exchange server 2003 deployment tools ile Coexistence with Exchange 5.5 seçimi ile kurulumu yapman lazım.

exchange server 2003'ü additional dc üzerine kurabilirsin mesela.

tabi mutlaka sorunlaka sorunlar çıkacaktır. Active directory connector yapılandırılması ile ilgili ms sitesinde makaleler vardır onları incele.

bana kalsa geçişle meçişle uğraşmam senin durumunda direk temiz kurulum yapardım. daha iyi olur daha sağlıklı olur. 

kolay gelsin...

Gönderildi : 21/09/2008 18:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028

Merhaba

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry1055.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2008 18:44

(@ErcanOzkurt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam sağolun. Bu videodakina benzer adımları  ben kendi bilgime göre yapmayı denemiştim fakat mailbox taşırken hata alıyodum. Şimdi sizin uygulamanıza göre sanal ortamda tekrar denemek istiyorum. Sonuçları size bildirecem.

Tekrar teşekkürler. 

Gönderildi : 21/09/2008 19:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Video yu benimde üstadım olan fikri hocam çekmiştir ondan her türlü arkasındayım 🙂

ama zaten Mümin hocam ve Eser kardeşim çok açıklayıcı bilgiler vermiş ... ben sadece link verdim ama sorun olursa hepimiz buradayız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/09/2008 01:40

(@ErcanOzkurt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet şuan sanal ortamda bu geçişte sorun yaşamadım. Ama biraz yapı karışık olduğu için sanalda tam olarak bu davranışını denemek istiyorum. 

Gönderildi : 23/09/2008 02:29

(@cozumpark)

çalışınca oluyor ercan :))) yeterki çalışalım...

tek birşeye ihtiyacımız var o da çalışkan olmak...

Gönderildi : 23/09/2008 03:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

eğer imkanın var ise converter programları yardımı ile fiziksel ortamı sanal a taşıyabilirsin

Gönderildi : 23/09/2008 03:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Mümüni hocam keisnlikle katılıyorum

Gönderildi : 23/09/2008 13:15

Paylaş: