Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2013 SP1 ve CU6 MailFlow Sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
483 Görüntüleme
(@alperkus)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

Şu anda şirketimizde kullanmakta olduğumuz Exchange Server 2013 ün dertleri bitmemekte.EPC konsol hataları, falan filan. Sürekli CU güncellemeleri ile tam artık oturdu, stabil derken, SP1 güncellemesi ile yeni sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Exchange server bir anda bütün mail akışını durduruyor ve ne içerden, nede dışardan mail alıyor. OWA üzerinden atılan maillerde Drafta bekliyor. Frontend Transport Servisini restart etmeme rağmen sorun çözülmüyor. Ne bir evet log var, nede duran bir servis. Bu durum gerçekleştiğinde Exchange Toolbox dahi açılmıyor, MMC hatası veriyor. Ancak Exchange server'ı restart edersem, bütün mail akışı başlıyor ve herşey normala dönüyor. Şuanda günde 1 defa, bazen iki defa restart ederek exchange sunucusunu çalıştırıyorum. Yaklaşık 10 senedir exchange server yönetiyorum. Ancak Bu Exchange 2013 beni resmen bitirdi.

Son olarak CU6 güncellemesini de kurdum , ancak değişen bir şey olmadı. İnternette biraz araştırdım, aynı sorunu yaşayanlar var. Ama pek sonuca varamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 09/11/2014 14:38

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Alper Bey Merhaba, birkaç ay öncesinde benimde başıma buna benzer bir kaç olay gelmişti. Özellikle gönderilen maillerin draftta kalması problemi  en sık rastladığım oldu. Ben bu problemlerin çoğunu ECP – Exchange Server Settings – DNS Lookup penceresindeki All IP addresses seçeneğini kaldırıp spesifik olarak kullanılan network kartını ve IP adresini belirterek çözdüm. Ayrıca kendi bloğumda konu ile ilgili linkteki makaleyi paylaşmıştım.Belki işinize yarayabilir.

Saygılarımla

Gönderildi : 09/11/2014 20:50

(@alperkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende DNS ten şüphelenerek,  İç DNS için, Network kartını gösterirken, (DC DNS IP), Dış sorgulamalar için spesifik olarak ttnet ve google DNS IP 'lerini girdim. Yaklaşık 7 saattir bir sorun ile karşılaşmadım. Takipteyim. Teşekkürederim.

Gönderildi : 09/11/2014 21:08

(@alperkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun hala devam ediyor. Sabah 6 gibi tekrar mailflow problemi ile karşılaştım. Transport servislerini restart edince normala döndü. 🙁

Gönderildi : 10/11/2014 10:35

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba,

Sunucunun RAM boyutunu arttırabiliyormusunuz? 

Gönderildi : 10/11/2014 14:30

(@alperkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sunucu VMware uzerinde calisiyor. 48gb ram vermistim. 64 e cikartacagim. 

Gönderildi : 10/11/2014 15:12

(@alperkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

Sorun hala devam ediyor. 2-3 günde bir exchange server yine mail akışını durduruyor. Bu olduğu esnada Exchange CLI Shell i açmaya çalıştığımda Access Dineid hatası veriyor. Aynı zamanda Exchange Tool Set te açılmayıp MMC hatası veriyor. Exchange serverı yeniden başlattığımızda herşey normale dönüyör. Ne bir event log nede başka birşey var. Bazen restart etmeyip beklersek yinde kendi kendine düzeldiği oluyor. Yardım lütfen.

Sunucu Vmware ESX 5.5 üzerinde çalışıyor. 2 VCPU 4 Core. 48GB RAM 

Gönderildi : 06/12/2014 15:47

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sorun belki exchange de değil vm netwrok cardda olabilir. Vmware 5.5de vpn ile ilgili nic problemi vardı? Vm network kartı E1000den Vmnext3'e çekin bu şekilde değiştirin. Bakalım sunucuda bu durumda ne gibi aksiyonlar olacak.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 18/12/2014 01:29

(@FatihKOC)
Gönderiler: 11
Active Member

Alper Bey Merhaba Sorunu Çözebildiniz mi ?

Gönderildi : 01/03/2018 11:58

Paylaş: