Forum

office 365 de gelen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

office 365 de gelen faksı maile yönlendirme

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@FilizYilmaz)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İki ay önce Office 365 kullanmaya başladık. Daha önce Exchange 2003  server kullanıyorduk. Fax alan yazıcı ayarlarına tanımlanan e mailin pop ve SMTP ayarlarını giriyorduk ve gelen faxlar Exchange de açılan ortak klasörde kullanıcılar tarafından e mail olarak görünebiliyordu. Daha sonra server 2003 ü upgrade ettik. O365 e geçeceğimizden Exchange kurmadık. Şimdi de gelen faxları mail olarak alamıyoruz. Microsoftla yaptığım görüşmelerde bana bazı çözümler sundu ama beni tatmin etmedi. Server 2008 kurulu olsa sanal makine kurarak halledebiliriz dediler ki şu anda ana makinayı değiştirmeyi düşünmüyoruz. Şu anda hatırlamadığım bir yazıcı ayarını yaparak soruna çözüm bulmaktan bahsetti. Ama o ayar neydi bilmiyorum.

Belki siz bana bir çözüm önerebilirsiniz.

Konunun özeti şu. Online Exchangede tanımlanan [email protected] adresine samsung yazıcıya gelen faxların mail olarak düşmesi gerekiyor. O365 de bunu nasıl yapabiliriz. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 04/09/2014 16:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Ofis 365 üzerinde bu iş çetrefilli bu nedenle bu işi bir gmail adresi alarak çözebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/09/2014 16:47

(@FilizYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Gmail hesabı aldım. Onu da yönlendirme yaptım. ama ya ayarlarını yazıcıya doğru giremedim. Ya da olmadı. SMTP server ayarları ve pop ayarları yapmam gerekiyor. Ayarlar konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Yazıcı da mutlaka SSL/TLS ayarı olması gerekiyor mu. Çünkü bizim yazıcı ayarlarında öyle bir şey göremedim.

Gönderildi : 04/09/2014 16:54

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar,

Yazıcı ayarlarını girdiğiniz menüde sizden istenen bilgiler nelerdir yazabilir misiniz? Yazıcının bağlı olduğu kablonun internet çıkışı mevcut mu? Yoksa sadece lokal mi çalışıyordu? 

Ayrıca şuan Office 365 üzerinde bir sertifika kullanıyor musunuz? (SSL) 

Gönderildi : 04/09/2014 17:22

(@FilizYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

sertifika derken ne demek istediniz?

Yazıcı ağ yazıcısı olarak kullanılıyor. Network kablosuyla ağa bağlı.

Eposta ayarları aşağıdaki gibi

E-posta Ayarý > SMTP Sunucusu Ayarlarý >>

SMTP Sunucusu Ayarlarý
IP Adresi veya Ana Sistem Adı : IP Adresi
Ana Sistem Adı

Not: Ana Sistem Adı seçilirse, TCP/IP ayarları sayfasında DNS Sunucu Adresi belirtilmelidir.
SMTP Sunucusu ve Bağlantı Noktası : (1~65535)
SMTP Yetkilendirme Gerektiriyor :
SMTP Sunucusu Oturum Açma Adı :
SMTP Sunucu Parolası :
SMTP Sunucu Bağlantısı Zaman Aşımı : (30~120) saniye
Maksimum Mesaj Boyutu : 1 MB2 MB3 MB4 MB

Not: Daha büyük taramalar sayfa kesmeleriyle bölünecek þekilde çoklu e-posta mesajlarý olarak gönderilecektir
SMTP Kurulumdan önce POP
SMTP Yetkilendirmesinden önce SMTP, POP3 gerektiriyor. :
IP Adresi veya Ana Sistem Adı : IP Adresi
Ana Sistem Adı

POP3 Sunucusu ve Bağlantı Noktası : (1~65535)
POP3 Sunucusu Oturum Açma Adı :
POP3 Sunucu Parolası :

Gönderildi : 04/09/2014 18:09

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Öncelikli olarak gözüme takılan TCP/IP özellikleri sayfasından DNS sunucunuzun IP adresini giriyor musunuz? Muhtemelen yazacağınız alan adlarının çözümlemesini bunun üzerinden yapacak. Ayrıca cihaza IP ayarları doğru girilmiş durumda mı? Yani cihazın internete çıkışı ile ilgili her hangi bir problem var mı?

Sonrasında Office 365 ayarlarınıza göre SMTP sunucusunun adresini ve portunu (Örn: mail.filiz.com port:587) girin. Kesinlikle yetkilendirerek mail atın. Yetkilendirme sırasında kullanıcı adını oturum açma şeklinize göre yazınız (yani OWA üzerinden kullanıcı adına ne yazıyorsanız onu kullanın).

Ayrıca yanlış anlamadıysam SMTP ile birlikte POP3 ayarlarını da istiyor. POP3 servisiniz aktif mi? Eğer aktif ise port numarası ile birlikte bunu da giriniz.

Gönderildi : 04/09/2014 18:40

(@FilizYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Yadıklarınızı deneyeceğim. Teşekkürler.

Gönderildi : 04/09/2014 18:44

Paylaş: