Forum

Outlook mail almıyo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook mail almıyor ama gönderiyor

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
10 K Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba

ortamda 1 tane exchange 2003 (sp2)  var. Ama hiç bir outlook şu anda mail almıyor. (tüm outlook sürümleri)

Fakat outlooktan mail gönderilebiliyor. 

Ayrıca outlooktan mailini göremeyen kullanıcılar OWA ya baktıklarında  tüm maillerinin gelmiş olduğunu görüyor. 

neden olabilir nasıl çözebilirim? Servisler normal durumda. 

Teşekkürler 

Gönderildi : 03/09/2014 12:08

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Merhaba, Exchange in olduğu server ip si için 25 nolu port a istek gelmiyor olabilir firewall ı kontrol edebilirmisiniz? birde disk alanını kontrol edebilirmisiniz.

Gönderildi : 03/09/2014 14:12

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

fw da değişiklik yapmadık ancak şöyle bir durum var: 

exchange dün çöktü ve 2 gün önceki image den geri yükledim.

bu nedenle OST dosyaları uyuşmuyor olabilir mi? exchange i yedekten yükledikten sonra yapılacak işlemler var mıdır?

Gönderildi : 03/09/2014 15:12

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

outlook hesabını yeniden kurunca aynı sorun devam ediyor mu?

Gönderildi : 03/09/2014 15:50

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

denetim masası-posta üzerinde hesaplardan mevcut hesabı kaldırıp yeniden ekleyiyoruz. Outlook u açtığımızda posta kutusunu hemen güncellemeye başlıyor ve hem restore da önceki hem restore' dan sonraki (bugünküler de dahil) bütün mailler listeleniyor. Ancak güncelleme biter bitmez sadece restore dan önceki mailler kalıyor güncelleme esnasında görünen yeni mailler kayboluyor, çok enteresan.

Gönderildi : 03/09/2014 16:08

(@mesutgunay)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Kaç mail adresi var? 

Gönderildi : 03/09/2014 16:32

(@mesutgunay)
Trusted Member

Sorun şu çöken sunucuda sıfırdan server kurarsanız almış olduğunuz mail veritabanı yedekleri çalışmaz.

Aynı mantıkta veritabanları defrag edilincede eski yedekler çalışmıyor.

Yapmanız gereken şu. Veri tabanaları Backup assit tarzi bir programa çekip pst olarak, tek tek kullanıcı adıına göre kayıt ediceksiniz.

sonra tek tek exchangelri kurup Sent items inbox ve diğer klasöleri kopyalıcaksınız. başka çözümü yok .

Durum Exchange 2010 olsaydı otomatik düzeltip çekiyordu.  Ex2003 ve 2007 lrd çekimiyor ben 2007 kullanıcısıyım

Gönderildi : 03/09/2014 16:37

(@mesutgunay)
Trusted Member

Elinizde Serverın tüm disklerinin full backup varmı?  İşletim sistemi ve Mail veritabanının bulunduğu dizinin?

Gönderildi : 03/09/2014 16:39

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

outlook hesabını yeniden kurunca aynı sorun devam ediyor mu?

ediyor 

Gönderildi : 03/09/2014 16:58

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Kaç mail adresi var? 

300 civarında 

Gönderildi : 03/09/2014 16:59

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sorun şu çöken sunucuda sıfırdan server kurarsanız almış olduğunuz mail veritabanı yedekleri çalışmaz.

Yapmanız gereken şu. Veri tabanaları Backup assit tarzi bir programa çekip pst olarak, tek tek kullanıcı adıına göre kayıt ediceksiniz.

sonra tek tek exchangelri kurup Sent items inbox ve diğer klasöleri kopyalıcaksınız. başka çözümü yok .

Durum Exchange 2010 olsaydı otomatik düzeltip çekiyordu.  Ex2003 ve 2007 lrd çekimiyor ben 2007 kullanıcısıyım

hocam teşekkürler, ama bu çok uzun ve zahmetli bir iş. daha pratik bir yolu olabilir mi? mesela önbellek modundan çıkarınca mail gönderip alabiliyor kullanıcılar.

Gönderildi : 03/09/2014 17:02

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Mesut beye katılıyorum. Kullanıcıların PST lerini alarak kopyalamanız gerek, Exchange 2003 de maalesef ki yetenekler kısıtlı. 

Gönderildi : 03/09/2014 17:03

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Elinizde Serverın tüm disklerinin full backup varmı?  İşletim sistemi ve Mail veritabanının bulunduğu dizinin?

yani veaam backup ile günlük yedekleri alınıyor her gün. ben zaten dün akşam 31.08.2014 akşamının yedeğine döndüm.

Gönderildi : 03/09/2014 17:04

(@mesutgunay)
Trusted Member

yani veaam backup ile günlük yedekleri alınıyor her gün. ben zaten dün akşam 31.08.2014 akşamının yedeğine döndüm.

Ali Bey Veeam ile neleri yedekliyosunuz. Komple işletim sistemi + diğer diskler.

Böle bir işlem yaptıysanız zaten otomatik çalışır.  

Gönderildi : 03/09/2014 18:01

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

bütün sanal makinaların 14 noktalı backup' ını alıyorum. Burdan döndüm ve çalıştı sorun yok. Ama outlook client ve exchange db arasında sorun var

Gönderildi : 03/09/2014 20:02

(@mesutgunay)
Trusted Member

Ali Bey ; 

Özür Dilerim soruyu tam olarak anlama adına baştan alayım.

Excahnge Serverınızı bir işletim sistemi üzerinde tutuyorsunuz.

Bu işletim sistemide sanırım Esxi üzerinde sanal makina.

Bunların backupbınıda Veeam olarak alıyosunuz. Buraya kadar herşey doğru dimi.

Peki Exchange Datalarını nerde tutuyosunuz? Storage Disk ? Nas? SAS?

Bu verileride o tarihe getirdinizmi? Size şöyle anlatayım.

Exchange veri tabanları her gece küçük aşamalı defrag yapar.

Her defragtan sonra  veri kümleri ve file yapısı yer değiştirdiği için veritabanlarınıda değişiklikler oluyor.

Siz işletim sistemini geri aldığınızda storagete tutuğunuz geri dönmemiş dbyi çalıştırmakta sorun yaşarsınız.

[email protected] dan daha seri şekilde ilgilenirim.

Gönderildi : 04/09/2014 01:04

Paylaş: