Forum

Toplu olarak gö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Toplu olarak gönderilen maili geri alma

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@SerdarBayram)
Gönderiler: 243
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar 

Exchange 2013 Server üzerinde 

Bir yöneticinin bir guruba göndermiş olduğu maili okunsun yada okunmasın mailboxına düşen tüm kullanıcılardan Exchange yöneticisi olarak  nasıl geri çekebilir yada silebiliriz.

Ek olarak Exchange Admin istediği bir kullanıcın mailbox ını görüntüleyebilir mi yapıla bilirse nasıl yapılabilir ? 

Gönderildi : 09/07/2014 20:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

gönderilen maili sent items içinde bulun ve açın. daha sonra Actions kısmından Recall this message ile geri çekebilir gönderen kişi.

maili silmek için aşağıdaki komutları ve parametrelerini kullanabilirsiniz;

Search-Mailbox -identity "Mümin Çiçek" -SearchQuery ”From:[email protected]” –DeleteContent

tabi bu komutta mümin çiçek isimli kullanıcının posta kutusunda [email protected] mail adresinden gelen mailleri silecek. siz searchquery parametrelerini kullanarak bütün organizasyon seviyesinde get-mailbox -resultsize unlimited | ..... searchquery parametreleri ile silme yapabilirsiniz.

Exchange admin istediği kişinin mailboxnı full access hakkı vererek görebilir. yada bir başkasının görmesini sağlayabilir ancak etik değildir. eğer audit yapılıyorsa loglama da açıksa ki exchange 2013'te defaultta açık diye hatırlıyorum, yakalanır. mahkemeye kadar gidebilir mailbox sahibi.

Gönderildi : 10/07/2014 20:46

(@SerdarBayram)
Gönderiler: 243
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam yanıtınız için teşekkürler uygulamayı test sistemimde uyguluyorum sadece bilgi edinmek için öğrenmek istedim yasal olarak ta sakıncalı bir durum olduğunun farkındayım (y). Test edip dönüş yapmak istedim dünden beri testler yapıyorum farklı parametreler ile de denedim fakat aktif şekilde uygulayabilmiş değilim her komutu çalıştırdığımda aşağıdaki sarı ile belirtilmiş uyarı geliyor subjet kısmında belirttiğim mail bulunmasına rağmen boşmuş gibi gösteriyor. 

Bu uyarının anlamı nedir hocam ne yapmam gerekiyor.bir türlü işleme alınmıyor powershell kodu mail boxları kontrol ediyorum giden silinen bir mail yok her şey olduğu gibi duruyor. 

http://www.youtube.com/watch?v=gI3ROwfg8c0

bu videoda da bir anlatım yapılmış merak eden arkadaşlar için bilgi vereceğini düşünüyorum fakat ordaki işlemleri yaptığımda da aynı uyarıyı alıyorum 

ne yapmam gerekiyor hocam. 

Gönderildi : 11/07/2014 16:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

-resultsize unlimited parametresi ile yaparsan gelmez o uyarılar.

yani aşağıdaki gibi çalıştır bakalım;

Get-Mailbox -resultsize unlimited |  sonra ilk komutu yaz.

Gönderildi : 11/07/2014 18:03

Paylaş: