Forum

Exchange Disk Alanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Disk Alanı Dolması Hk

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
832 Görüntüleme
(@SamiBOZKURT)
Gönderiler: 38
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Firmamız bünyesinde kullandığımız exchange 2010 hyper-V üzerine kurulu. Ve hergün 1-2 gb disk alanı azalmaya başladı. Hyper-V üzerinde ben disk alanını 40 gb daha yükselttim ama buda bir çözüm değil, çünkü dediğim gibi hergün disk azalıyor. Sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz.

Gönderildi : 02/07/2014 01:20

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Klasör boyutlarını gösteren bir program kurarak hang i dosya/ların boyutunun büyüdüğüne bakın: database mi büyüyor yoksa log dosyalarının sayısımı artıyor. Bunun sonucuna göre aksiyon alabilirsiniz.

Gönderildi : 02/07/2014 01:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Exchange üzerinde oluşan log durumu nedir?
Düzenli olarak full backup alırsanız bu loglar silinir ve yer kazanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/07/2014 01:51

(@SamiBOZKURT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Log durumunda sorun yok circular logging yapmıştım , loglar birikmeden siliniyor. Ama disk nerden azalıyor onu çözemiyorum. Hatamı yaptım acaba biyerde 

Gönderildi : 02/07/2014 01:57

(@SamiBOZKURT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Klasör boyutlarını gösteren bir program kurarak hang i dosya/ların boyutunun büyüdüğüne bakın: database mi büyüyor yoksa log dosyalarının sayısımı artıyor. Bunun sonucuna göre aksiyon alabilirsiniz.

Teşekkür ederim bunuda deneyeceğim 

Gönderildi : 02/07/2014 01:58

(@Suleymanyasar)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Merhaba ,

Firmamız bünyesinde kullandığımız exchange 2010 hyper-V üzerine kurulu. Ve hergün 1-2 gb disk alanı azalmaya başladı. Hyper-V üzerinde ben disk alanını 40 gb daha yükselttim ama buda bir çözüm değil, çünkü dediğim gibi hergün disk azalıyor. Sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz.

enterprise vault benzeri bir ürün kullanarak disk alanından tasarruf edebilirsiniz.

ancak sizin farklı bir sıkıntı var gibi. son zamanlarda bir değişiklik yaptınız mı bunu bilmek lazım. 

Gönderildi : 02/07/2014 12:18

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Log durumunda sorun yok circular logging yapmıştım , loglar birikmeden siliniyor. Ama disk nerden azalıyor onu çözemiyorum. Hatamı yaptım acaba biyerde 

Merhaba,

Aşağıdaki komutla kullanıcıların boyutlarına bakar mısınız ? Gerçektende bir mail trafiği mi ? 

Get-MailboxStatistics
-server "Sunucu Ismı" | Sort-Object TotalItemSize -Descending |select-object
DisplayName,totalitemsize, StorageLimitStatus | export-csv c:\rapor.csv

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2014 14:32

(@SamiBOZKURT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

enterprise vault benzeri bir ürün kullanarak disk alanından tasarruf edebilirsiniz.

ancak sizin farklı bir sıkıntı var gibi. son zamanlarda bir değişiklik yaptınız mı bunu bilmek lazım. 

Merhaba , evet farklı bir sıkıntı var gibi. foldersize programını kurdum hangi klasör artıyor diye, Windows/Temp klasörünün arttırığını gördüm. Otomatik olarak Nasıl engel olabilirim bu duruma..

Gönderildi : 02/07/2014 14:34

(@SamiBOZKURT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Başka bir çözümü olan varmıdır ? 2-3 gb daha eksilmiş disk

Gönderildi : 04/07/2014 13:38

(@SamiBOZKURT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merhaba,

Aşağıdaki komutla kullanıcıların boyutlarına bakar mısınız ? Gerçektende bir mail trafiği mi ? 

Get-MailboxStatistics
-server "Sunucu Ismı" | Sort-Object TotalItemSize -Descending |select-object
DisplayName,totalitemsize, StorageLimitStatus | export-csv c:\rapor.csv

Merhaba ,

dediğinizi yaptım ama öyle aşırı bir mail trafiği yok. Mailbox edb dosyasındada artış olmuyor öyle fazla . Valla anlayamadım sorunu ve zor durumdayım.. :S 

Gönderildi : 04/07/2014 14:45

Paylaş: