Forum

Exchange Sunucusunu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Sunucusunu Farklı Bir Local Domain Üzerine Taşıma

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
527 Görüntüleme
(@HakanSoylemez)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapmak istediğim işlemi anlatmadan önce, konu ile alakalı olarak araştırma yaptığımı ancak net bir fikir elde edememeden ötürü yeni bir konu açtığımı bilmenizi isterim. Yapımızda yer alan mevcut exchange sunucusunu, yapmayı planladığımız düzenleme gereği farklı bir local domain üzerine taşımak istiyoruz. Öncelikle yapımdan bahsetmek istiyorum;

Mevcut Yapı:

- Domain Server & Exchange Server

Windows Server 2008 R2 Standard SP1
  Exchange Server 2010 SP3 Standard
  Local Domain: xxx.org.tr
  IP Bloğu: 172.16.0.0/24
  Mailbox Sayısı: 320
  Mailbox Database Boyutu: 850GB
  (Domain Server ve Exchange Server Aynı Fiziksel Sunucu Üzerinde)

Yeni Yapı:

- Domain Server;

Windows Server 2008 R2 Standard SP1
  Local Domain: xxx.local
  IP Bloğu: 10.0.0.0/24

- Exchange Server; (Sıfır Sunucu)

Windows Server 2012 R2 Standard
  Exchange Server 2013 SP1 Standard
  Local Domain: xxx.local
  IP Bloğu: 10.0.0.0/24

Yukarıda belirtmiş olduğum bilgiler doğrultusunda, mevcut exchange sunucumu belirtmiş olduğum yeni yapıya nasıl taşıyabilirim? Desteklerinizi bekliyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/05/2014 04:08

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

İki yapının kullandığı Active Directory aynı mı olacak? Ben aynı olmasını dilerim çünkü bu durumda migration çok kolay olacaktır. Farklı AD ler ise, durum değişecektir.

Gönderildi : 27/05/2014 11:59

(@HakanSoylemez)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra Bey,

İki yapıda farklı AD ortamı kullanıyor ve bu şekilde bir taşıma planlaması yapmak istiyoruz. Mevcutta kullandığımız bir xxx.local domaini var ve bu domain asıl aktif domain oluyor. Ancak exchange sunucusu maalesef farklı bir domain adı altında kurulmuş ve bu durum bize sorunlar doğurduğu için eski AD den tamamen kurtulmak istiyoruz.

Gönderildi : 27/05/2014 13:37

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Bu durumda user forest / resource forest yapısını kullanarak migration yapacaksınız. Önce iki AD birbiriyle two way trust ilişkisi içerisinde olacaklar. Ardından aşağıda ki makale partlarını iyice okuyarak başlayabilirsiniz.

http://www.msexchange.org/articles-tutorials/exchange-server-2007/planning-architecture/deploying-exchange-resource-forest-part1.html 

Gönderildi : 27/05/2014 13:40

(@HakanSoylemez)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginiz için çok teşekkür ederim Buğra Bey. O zaman ben bu işlemleri önce bir lab ortamında deneyim. Sonra gerçek ortamda taşımayı yaparım.

Gönderildi : 27/05/2014 14:02

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

portalda daha detaylı Türkçe makale mevcuttur, buradan faydalanabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2013/05/05/exchange-server-cross-forest-migration-forestlar-arasi-mailbox-tasima.aspx

Gönderildi : 28/05/2014 12:14

(@M.HakanSoylemez)
Gönderiler: 11
Active Member

İsmail Bey Merhaba,

Aslında konunun üzerinden uzun bir zaman geçti farkındayım ancak firma projeyi bir süre erteledi ve şimdi yeniden gündeme geldi. Makalenizi okudum. Ellerinize sağlık, çok açıklayıcı ve anlaşılır bir makale olmuş. Müsadenizle bir soru sormak istiyorum. ADMT Tool ile kullanıcı SID bilgilerini taşımamız gerektiğinden bahsetmişsiniz. Ancak müşterimizin yapısı içerisinde yeni taşınacak lokasyon üzerinde aynı kullanıcı bilgileri var. Bu durumda çakışma problemi olacaktır diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgili bir öneriniz var mıdır? Veya sıfırdan bir exchange yapısı kursam, yeni oluşacak mailbox lar içerisine eski mail verilerini kopyalamamın bir imkanı var mıdır?

İlginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 19/07/2014 15:27

Paylaş: