Forum

exchange icin ayri ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange icin ayri sunucumu?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
351 Görüntüleme
(@orkhansamadov)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba arkdaslar , 

exchange 2010 kurmak istiyorum , bunun icin yardimlariniza ihtiyacim var . 

Ofiste server 2008 r2 var ,DC ve dns kurulu , , simdi yeni 2008 r2 kurup icinde exchange kurarken , web server (iis)  ve featuresdekileri  serverdemi kurmaliyim , yoksa exchange sunucusundami?  yoksa exchange sunucusunu domen uyesi yapsam yetermi ?

Gönderildi : 14/03/2014 16:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Ayrı bir sunucuda domain üyesi olması yeterli.
Ayrı olması özellikle önerilmektedir. Domain admin ile login olup sorunsuz bir kurulum yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/03/2014 16:11

(@orkhansamadov)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Ayrı bir sunucuda domain üyesi olması yeterli.
Ayrı olması özellikle önerilmektedir. Domain admin ile login olup sorunsuz bir kurulum yapabilirsiniz.

tesekkurler cevap icin , 

peki  web server ve diger bilesenleri serverdemi yuklemek lazim ? yoksa exchange sunucusundami ?   

Gönderildi : 14/03/2014 16:16

(@www-rizasahan-com)
_

Normalde rolleri ayırmak iyidir ama üzerinde çok aşırı yük olmayan bir web server kurulumu yapacaksanız Exchange yerine DC üzerine kurmanız bence daha iyi. Exchange komplex olduğundan ayırmak iyidir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/03/2014 16:20

(@orkhansamadov)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Normalde rolleri ayırmak iyidir ama üzerinde çok aşırı yük olmayan bir web server kurulumu yapacaksanız Exchange yerine DC üzerine kurmanız bence daha iyi. Exchange komplex olduğundan ayırmak iyidir.

sanirim yanlis anlasilma oldu ,  exchange kurarken zaten web server (iis)n kurulmasini istiyor .   ayrica olarak kendim web serverde biseyler kurmayi dusunmuyorum .  sadece  exchange kurulumu icin  server managerden add roles ve featuresde bazi rolleri kurmak icin sordum soruyu ,  

Gönderildi : 14/03/2014 16:40

(@www-rizasahan-com)
_

Teorik olarak yapabilirsiniz sıkıntı yok ama ben exchange sunucunun yalın çalışması taraftarıyım. Microsoft firmasının en zor komplex ürünüdür. Ufak bir sıkıntı çok can yakar. 
Saygılarımla.

Gönderildi : 14/03/2014 19:23

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Exchangei dcnın uzerıne kurabılırsınız ma daha sonasında çok sorun çıkıyor. Mesela migration vb. gibi sorunlarda exchangedekı sorun tum ortamı etkılıyor .

Gönderildi : 14/03/2014 20:12

Paylaş: