Forum

Exchange serveri in...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange serveri internete nasıl bağlarım ?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@ZeynalHajili)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar ,ben Azerbaycandan yaziyorum ,ilk sorum olacak ve benim icin cok onemli bir soru , düşündüm ki soruyu paylaşsam bilmeyenler öğrenebilirler faydalı olur inşallah , virtualda exchange 2010 kurdum , Edge server de kurdum , Domain controller de yerinde ve TMG , amacım tüm bu ürünleri bir arada görüp öğrenmektir , onemli  olan dışa mail atmaktır , posta Gmail veya Hotmail'e gidiyor , mx kayitları falan olmadığına göre bu fake mail oluyor ve sonuçta reply bile olmuyor , araştırdım farklı insanlardan farklı cevaplar aldım , kafam karıştı , şimdi ben mailimi dışarı normal olarak çıkarmak istiyorum . Sanırım bana aşağıdakiler gerekli olacaktır
1 - Domain (Godaddy-den )
2 - Statik IP
ve daha da ilaveler olabilir . lokalde domenim hacizeynal.com - dur , godaddy.com de baktım 13 dolar ve birisi de dedi ki hosting de almalısın , dns - lerimi orda kayıt edecem muhtemelen Kısaca olarak düşüncelerinizi bilmek mükemmel olurdu , çok faydalı olur benim için ve başka yeni başlayanlar 

Gönderildi : 14/02/2014 18:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Gerçek ortama mail atılması konusunda  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/07/29/exchange-mail-serveri-dis-dunyaya-acmak-exchange-2013-exchange-2010-exchange-2007.aspx buradan yararlanabilirsiniz. Mailinizin spam mail olmaması noktasında gerekli kıstasları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için spf kaytı ptr kaydı gibi kayıtları da açmalısınız. Ayrıca kullandığınız internet hattının ip blokları temiz ve güvenilir bir ip grubuna sahip olmalıdır. En önemlisi ip adresiniz statik olmalıdır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/02/2014 18:07

(@ZeynalHajili)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam yapamadim ,daha dogrusu Exchangedeki ayarlar deyil galiba 🙁

Gönderildi : 14/02/2014 18:35

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin exchange versiyonunuz nedir? Bunlardan sadece makalede yer alanlar exchange üzerinden yapılacak olan ayarlar geri kalanları alan adı alacağınız firma üzerinden yapılacak olan ayarlar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/02/2014 18:47

(@ZeynalHajili)
Active Member
Konu başlatıcı

Ben 2010 kurdum ,lokalda calisiyor ,ama Domain alacam yarin insallah ,mx kayitlari falan icin ,adim-adim yardim edecek makale olsa cox sevinirim,tesekkur ederim dikkatiniz icin 🙂

Gönderildi : 14/02/2014 18:54

(@www-rizasahan-com)
_

Exchange üzerinde sadece accept domain ekleyeceksiniz.Tabi gerekli mail portlarını hem local port üzerinden hem internete çıktığınız bir firewall v.s. varsa onun üzerinden açmalısınız. Accept domain ve send connector oluşturma için portalda makale var. Mx ve ptr kayıtlarını nasıl açacağınız noktasında bu firmadan firmaya değişen durum. Zaten örnek kayıt ve açıklamalar yer alır onlara göre hareket edersiniz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 14/02/2014 19:19

Paylaş: