Forum

Exchange 2007 smart...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 smarthosting yardım...

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
339 Görüntüleme
(@capablanca)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange Server 2007 kullanarak hosting firması üzerinden ,email alıp yollayabilmek istiyoruz.

Sistem yapısı şöyle:
Bir web hosting firmasında tutulan bir email sistemimiz var,ayrıca bize relay açtılar.Smarthost özelliğini de satın aldık.Telnet ile sorunsuz email de atabiliyoruz.
Local network de Exchange 2007 Server kurduk bu sayede hosting firmasına gelen emailleri Exchange e alıp AD den ilgili kişilere iletiyoruz.
Clientler ise OWA kullanıyorlar.

Bu şekilde hosting firmasına bağlanıp email alıp/vermek için Exchange de uygulanması gereken adımlar nelerdir?

Forumlarda bu konu ile ilgili yazılarda söylenenleri yaptım ama birşeyleri eksik mi yapıyorum:(

Yardımlarn için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu arada böyle yararlı bir site yapmış olmanızdan dolayı ,yönetici/kurucu kadrosunu kutlarım.Çok başarılı bir iş çıkarmışsınız.

Gönderildi : 05/09/2008 13:13

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhabalar

öncelikle postu foruma açtığınız için teşekkürler

Şimdi hata nedir? Anladığım kadarıyla benim Exchange 2007 Accepted Domains makalemden yola çıktınız. Şayet burda önemli bir nokta var,

eğer ISP de domaininizi barındıran bir mail serverınız varsa, ya da smarthosting hizmeti alıyorsanız new accepted domain eklediğinizde domain tipini external seçeceksiniz.

Ardından yeni bir send connector oluşturarak maillerin gitmesi için smarthosting i seçiyoruz ve ISP nin bize verdiği IP yi giriyoruz

buraya kadar herşey normal mi? Problemin nereden kaynaklandığını bulmamız için biraz daha detay vermenizi rica ediyorum.

Gönderildi : 05/09/2008 14:30

(@capablanca)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Internet de hosting firmasında tutulan email in domain adı= domainadı.com.tr AD de local de kullandığımız adres ise domainadı.local send connector de bu 2 domain içinde connector u yarattım.
Connector ayarlarında sadece dns mx den al dediğiimde kendi adsl hattımızdan yolluyor.
Bunu silip smarthost u eklediğimde bazen yolluyor bazense yollamıyor.Bir anormallik oluyor.

Burada standart olarak local daki exchange 2007 server  ıkullanarak hosting firmasını üzerinden email/alıp yolllamak için gerekli ayarlar ne olmalıdır.

Ben yeterli sıra ve ayarları öğrenebilirsem sistemi kötü etkileyen başka ayarları iptal ederim diye düşünüyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/09/2008 20:34

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

merhaba

sizin domain isminiz xxx.local ama dış domaininiz (mail alış verişi yaptığınız) xxx.com.tr bunun için ilk önce accepted domain ekleyeceksiniz. bu isimde, sonra yeni bir e-mail adress policy ekleyeceksiniz (yeni eklediğiniz domain için ) sonra com.tr olan domainizi en başa alıp send connector ü ekliyorsunuz bu send connector u de smarthosting olarak yapılandırıyorsuunz.

Gönderildi : 05/09/2008 20:48

Paylaş: