Forum

Exchange 2007 kurul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 kurulum ile ilgili bir sorum olucakta

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
399 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba sirketimde 2003 enterprise domain yapısı var bir başka makinada yine enterprise 2003 server ve üzerinde exchange 2003 var ben ortama 2008 64 bit bir server isletim sistemi kurup domaine aldım üzerine exchange 2007 kurulumu yapıp migration yapıcam fakat kurulum hatası veriyor neden olabilir bu sizce arkadaslar yapmam gereken öncelikle başka seylermi var acaba

yani ortamımda active directory 32 bit diyemi bu hatayı alıyorum acaba önce 64 bit dc ye migrationdan sonramı eexchange migrationu yapmam gerekiyor nedir

Gönderildi : 04/09/2008 17:27

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Selam 

"Kafadan neden olabilir bu" diye sorarsanız 50 tane sebep gelir yardımcı olmak isteyen arkadaşların aklına hemen, siz hatayi bizle paylaşırmısınız kafadan konuşmak olmaz hataya göre hareket edelim 🙂 

Gönderildi : 04/09/2008 17:52

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam birsürü video izledim makale olukudum ama gercekten daha başlamadan hata veriyor tecrübeli hocalarımdan yardım istiyorum ne olabilir sizce

birde ben bunu sanal ortamda yaptığım icin

sanal ortamda söyle

bir aditional dc var birde exchange var sonra bir makina kurup member yaptım gerekli asamaları yaamıyorum acaba ortamda root dc olmadığndanmı kaynaklanyor gerek görmedim root dc ye cünkü aditional dc de global katalog ceki isaretli idi neden root dc yi koymuyorsun derseniz

ben acronis ile image sini almıstım serverların ama root dc nini imagesini alamadım cünkü hdd de badsector vardı bende aditionalın alıp baska bir makinaya döndüm basarılı döndü sonra exchange inin aldım onunda bir makinaya döndüm sonra baska bir makinaya temiz 64 bit server 2008 kurup domaine dahil ettim sonra onun üzerine exchange 2007 kurayım dedim ama olmadı

Gönderildi : 04/09/2008 19:43

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member

Selam 

anladıgım kadarı ile domain e bir adc dahil ettin ve sonra zaten aynı ad nin db sini kopyaladığını düşünüp root dc yi ucurdun mu yani ben öyle anladım.

senin ilk önce exch i brakıp bir root dc adc mantığını kavraman gerek tek gc ile dc yurumez aşağıdaki makaleyi şiddetle okumani tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/additionel-domain-controller-nedir-ve-neden-htiya-duyar-z.aspx  

Gönderildi : 04/09/2008 20:02

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam 

anladıgım kadarı ile domain e bir adc dahil ettin ve sonra zaten aynı ad nin db sini kopyaladığını düşünüp root dc yi ucurdun mu yani ben öyle anladım.

senin ilk önce exch i brakıp bir root dc adc mantığını kavraman gerek tek gc ile dc yurumez aşağıdaki makaleyi şiddetle okumani tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/additionel-domain-controller-nedir-ve-neden-htiya-duyar-z.aspx  

hocam yanlıs anlamısın neyse onları son yazdıklarımı unut bir dc var bir exchange 2003 var birde yeni kurdugum 2008 server domaine member edildi fakat kuulum sırasında

setup feiled due to insufficient permissions hatası verip kurulumu stop ediyor

Gönderildi : 04/09/2008 20:49

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam yazdıklarımı anlayamamısınızki hemende havaya giriyorsunuz hemende sorunun kaynagını buldunuz addc ve root dc olayını kavramam lazımmıs tamam sorun bu cözüldü show yapmak bukadar kolay kendinizi cok üstün görüyorsunuz süpersiniz siz basit cümlelerle ve kelimelerle sorularımızı yanıtsız bırakıyorsunuz sonrada show yapıyorsunuz

Gönderildi : 04/09/2008 21:02

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

makaleler bölümünü inceleyin, exchange 2003 den 2007 ye migration server 2003 den 2008 e migration konuları çok detaylı olarak yazılmıştır.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2003-ten-exchange-2007-ye-ge-i-lemleri-1.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ye-ge-i-lemleri-b-l-m-2.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ye-ge-i-lemleri-b-l-m-3.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/29/windows-server-2003-domain-controller-n-windows-server-2008-e-upgrade-edilmesi-part-1.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/29/windows-server-2003-domain-controller-n-windows-server-2008-e-upgrade-edilmesi-part-2.aspx

bugra hocam tesekkür ederim ukalaca cevap vermediginiz icin bu makalelerip okuyup yuttum ben fakat exchange kurulumunun ilk basında

setup feiled due to insufficient permissions hatası verip kurulumu stop ediyor

bu hatayı veriyor neden acaba

Gönderildi : 04/09/2008 21:16

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member

Selam

Değerli arkadaşım öncelikle sana show yapmak gibi bi niyetim yok aksine sana yardımcı olmak istiyorum ve vaktimi senin postlarını okup anlamaya calışıp elimden geldiğince yardımcı olmaya calışıyorum. Ama sen de lutfen biraz acık yaz ki yasadığın problemi bende yanlış anlayıp seni yanlış yönlendirmeyim. Senin "acaba root dc olmadığından mı kaynaklanıyor gerek görmedim root dc ye cunki...." ile devam eden cümlene istinaden ben bunu alnadım. 

Benim için sorun yok yani sizin içinde umarım oyledir. Yazım içinde olan kelimeler bazen yanlış anlaşılabiliyor,

Sorun a gelince "kurulum için gereken izninizin olmadığını" makina uyarıyor,tavsiyem hesabınızın üyeliklerini kontol etmeniz olacaktir,

Gönderildi : 04/09/2008 21:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar arkadaşlar,

forum ortamında lütfen tartışmayalım.

cemengin bey, sorunuza gelince makaleleri okumuşsunuz teşekkür ederim. ancak makalelerin hazırlandığı tarih ile günümüz arasında nerden baksanız bir yıl gibi uzun bir süre geçmiştir. o yüzden makalelerde bazı kısımlar günümüze göre eksik kalabilir. mesela Exchange server 2007 x64 kurulumu ile ilgili makalemiz malesef yoktur ancak temel aynı olduğu için pek birşey farketmemektedir. x64 bit exchange server kurulumunda birkaç yama daha indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996719.aspx

yukarıdaki linkte detaylar vardır inceleyiniz.

yanlış okumadıysam ADC konusunda da bir sıkıntı yaşanmış. yeterli haklar yok gibisinden bir hata mesajı almışsınız. onu aşmak için de hazırlanmış olan 2003 serverdan 2008 e geçiş makaleleri vardır onları inceleyiniz.

teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 04/09/2008 22:05

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

tamam hocam önemli degil.gecti gitti saten

acunt ise admin acountu ile yapıyorum ilginc ama danısman bir firmada calısırken 5 firmaya kurulum ve configuration yaptım fakat simd bir sirkette sistem yönetcisiyim burda malum öyle sıfırdan kurulum yapamıyorum belli başlı seyler oturmus 2007 kurulumunu en azından puplic folderleri yeni makinaya aktarmam gerekiyor 2007 kurmam lazım bu isi 1 haftada cözmem lazım acaba dc 32 bit olmadığı icin yapabilirmi diyorum

Gönderildi : 04/09/2008 22:06

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

mümin hocam exchangeyi daha kurulumun en basında hatayı alıyorum ilginc aslında admin acountu ile kurulumu yapıyorum birsey daha söyliyecem exchange kurulmadan önce herhangibir role veya future gibi eklenti kurmamıza gerek varmı saten olsa söyler bana ama yokta ama hata veriyor ne olabilir anlamadım sabahtan beride ugrasıyorum ama a

acaba önce 2003 ten 2008 migration edip ondansonramı exchange 2007 ye gecis yapıyım

Gönderildi : 04/09/2008 22:11

(@cozumpark)

merhabalar

32 bitten 64 bite upgrade yok diye biliyorum. ancak çözümsüz sorun kalmasın ilkemiz ile yapmanız gerekenleri size kısaca aktarabilirim;

öncelikle var olan yapınızdaki sunucularınız güncelleyin service pack vs

daha sonra windows server 2008 yapınızı 64 bit olarak kurun. yeni bir domain oluşturun ve eski domaininiz ile yeni domaininiz arasında trust ilişkilerini düzenleyin ve ardından da ADMT son versiyonu ile migration olayını tamamlayın.

daha sonra isterseniz domaininizi rename edebilirsiniz. şimdilik tek çözüm bu gibi görünüyor.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/09/2008 22:22

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

vallaha hocam o cok riskli bir is aslında yaa bunun bir yolu var biryerde yanlıs yapıyorum ama nerde

Gönderildi : 04/09/2008 23:47

(@cozumpark)

peki adprep /forestprep ve adprep /domainprep komutlarını çalıştırdınız mı?

birde domain functional levelinizi server 2003 e çekip öyle deneyin.

kolay gelsin.

NOT: inplace (yerinde) upgrade 2003'ten 2008 64 bite desteklenmiyor diye biliyorum.

Gönderildi : 05/09/2008 00:20

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

32 bit active directory e 64 bit 2008 kurup domaine dahil edip aditional yapıp rolleri aktarıp calıstırdığım olmustu

Gönderildi : 05/09/2008 11:33

(@cozumpark)

merhabalar

aldığınız hatayı screenshot ile alıp paylaşabilirmisin acaba?

teşekkürler

Gönderildi : 05/09/2008 14:53

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

mumin hocam baska bir admin acountu ile denedim oldu ilk asama ama buseferde domainprep te fail verdi ve kuruluma izin vermedi bende cıkmam zorunda kaldım öylece kaldı pazartesi devam edicem calısmamama bana hatanın resmini ceker koyarım bir bakıp yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler

Gönderildi : 06/09/2008 01:55

(@cozumpark)

merhabalar

dediğim gibi adrep /domainprep ve adprep /forestprep komuıtlarını önce çalştırın işlem tamamlansın daha sonra tekrar deneyin. bu arada senin daha önce kullanmış olduğun admin hesabı Enterprise Admin grubuna üye mi?

kolay gelsin

Gönderildi : 06/09/2008 18:46

Paylaş: