Forum

Oab update sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Oab update sorunu

14 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,989 Görüntüleme
(@GunesGOZTEPE)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kullanmakta olduğum Exchange 2010 üzerinde OAB
Update problemi yaşamaktayım. Yeni oluşturulan kullanıcılar Adres
listesinde Outlook üzerinden baktığımda görünmemekte ancak OWA dan
baktığımda görülmektedir. Update için aşağıdakileri denedim ancak
değişen bir durum olmadı. Forumlarda yazılanlarada baktım ancak sonuç
alamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Denediğim çözüm önerileri :

1 - Update-GlobalAddressList -identity "Default Global Address List" -DomainController Server

Sonrasında Offline Address Book Update ettim, File Distrubution ve System Attendant servislerini restart ettim.

2 - http://www.cozumpark.com/forums/thread/390694.aspx

3 -  http://www.msexchange.org/articles-tutorials/exchange-server-2010/management-administration/offline-address-book-part2.html

4 - http://www.kevintaber.com/2011/12/09/exchange-2010-oab-gal-not-updating/

4. adımı denemeden önce bu iki klasör  saat ve tarih güncel olarak update oluyordu ( C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\ClientAccess\OAB klasörü ve onun altındaki C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\ClientAccess\OAB\1330068d-8c59-49d7-8722-9f59b57e59ff )  bu adımı denedikten sonra bu iki klasörde update olmamaya başladı.

Gönderildi : 13/12/2013 20:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

İstemci tarafında outlook üzerinde offline adres defterini indir dediğiniz zaman ne hata alıyorsunuz?

Outlook üzerinde yine forumda mutlaka okumuşsunuzdur, ctrl tuşuna basılı iken aldığınız OAB URL adresini client tarafta browser a yazdığınız zaman kullanıcı adı şifre mi soruyor?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/12/2013 22:45

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

istemci tarafında oab indirdiğimde hata almıyorum.

oab url adresini  client tarafında browser a yazdığımda kullanıcı adı şifre soruyor.

Gönderildi : 15/12/2013 06:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra dosya yı indiriyor ise outlook' ta sorunsuzca indiriyor olmalı,

Ayrıca URL Doğru değil mi? Yani EMC üzerinde belki OAB için url adresi yanlış olabilir,

MBX sunucuları DAG yani cluster mı?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2013 17:33

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra lzx dosyalarını indirebiliyorum. Zaten outlook tarafında download address book dediğimde adres listesini indiriyor. URL tarafı doğrudur diye düşünüyorum. Adrese erişimde bir sıkıntı yaşamıyorum.Ortamda Cluster yapısı yok. Hakan hocam, client tarafı adres listesini download edebiliyor. Ben sunucu tarafındaki lzx ve oab xml dosyalarını update edemiyorum. Bu nedenle clientlar sürekli eski adres defterini download ediyorlar. Benim yaşadığım problem tam olarak C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\ClientAccess\OAB\1330068d-8c59-49d7-8722-9f59b57e59ff buradaki dosyaları update edemiyorum.

Gönderildi : 16/12/2013 13:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda sorunu detaylı incelemek lazım

OAB için log seviyesini arttırın ve powershell ile update komutu sonrası olay günlüklerini kontrol edin

http://blogs.msdn.com/b/dgoldman/archive/2006/08/26/how-to-work-with-exchange-2007-exchange-2010-oab-event-logging.aspx

Gönderildi : 16/12/2013 14:49

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

OAB için log seviyesini Expert duruma getirdim. Update komutu sonrası aşağıdaki hataları aldım.

9328 OABGen encountered file error ffffffff (internal ID 5050237) while generating the offline address list for address list '\Global Address List'.  Make sure there is enough disk space available.
- \Default Offline Address Book

9373 OABGen detected that the file '\\Server\ExchangeOAB\1330068d-8c59-49d7-8722-9f59b57e59ff\43500b0e-9c52-4d01-ae41-c4669438637c-data-81.lzx' is corrupted or missing. This indicates data tampering or disk problems. Restore files in this folder from the recent backup or clean up folder content and force a full OAB generation.

9328 OABGen encountered file error ffffffff (internal ID 505026e) while generating the offline address list for address list '\Global Address List'.  Make sure there is enough disk space available.

9369 OABGen encountered an error while publishing the OAB files to the distribution point '\Default Offline Address Book'. Check other logged events to see more information about the problem.

Ben şöyle bir şey denedim. Exchange OAB ve OAB klasörleri içerisindeki lzx dosyalarını sildi. Sonrasında yeni bir oab file oluşturdum. Exchange Oab klasörü içerisinde oluşan lzx dosyalarını OAB klasörü içerisine kopyaladım ve oluşturduğum yeni oab file ı false yaparak eskisini default olarak bıraktım. Outlook tarafında GAL list download yaptığımda yeni kullanıcıların geldiğini gördüm. lzx ve xml dosyalarının güncel olarak update olup olmadığını gözlemlicem. Bu şekilde sorunumu çözdüm kalıcı bir çözüm olup olmadığından emin değilim. Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam. Gözlemledikten sonra sonucu buradan paylaşıyor olacağım. Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 16/12/2013 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, detay loglama olayı çözmüş 🙂 sorun dosyaların bozulmasından kaynaklı, bende zaten yeni bir OAB oluşturun diyecektim ki zaten siz bu konularda yeterince tecrübeli olduğunuz için hatadan yola çıkarak sorunu çözmüşsünüz.

Bu şekilde sorunsuz çalışır, ama yeni bir OAB yaparsanız DB seviyesinde de kullanıcıların bunu kullanması için ilgili ayarları değiştirmeyi unutmayın.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 17/12/2013 12:28

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. 3 gündür hasta olduğum için bilgisayar açma şansım olmadı. Tecrübe konusunda söylediğiniz şeyler için teşekkür ederim. Ben sadece sizlerin tecrübesinden yararlanarak kendime bir şeyler katıyorum, katmaya çalışıyorum. OAB dosyalarının schedule ile update edildikten sonra silindiğini gördüm. Sonrasında backuptan bu dosyaları restore ettim. Bugün manuel update yaptım, xml ve lzx dosyalarının tutulduğu klasörün ve sadece oab.xml dosyasının date modified tarihi değişti. OAB klasörünün ve lzx dosyalarıın tarihi değişmedi. Bugünkü manuel update sonrası event loglarda herhangi bir hata yok. Ama mailboxlardan birinde değişiklik yaptığımda adres defteri bu değişikliği güncellemiyor. Update sonrası ExchangeOAB içerisindeki dosyaların tamamı update oluyor. Bende IIS tarafında ExchangeOAB için virtual directory oluşturuyorum. Gerekli permissionları veriyorum. EMC tarafında internal ve external address lerini bu şekilde düzeltiyorum. Böyle yaptıktan sonra ise outlookta download başlattığımda 0x80190194 hatası alıyorum. Birde sizin bahsetmiş olduğunuz DB seviyesindeki ayar kısmını anlıyamadım.

Gönderildi : 21/12/2013 00:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle geçmiş olsun.

Bu durumda şöyle ilerleyelim;

Öncelikle mevcut OAB VD silelim

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa995963%28v=exchg.141%29.aspx

sonra yeniden oluşturalım

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123735%28v=exchg.141%29.aspx

Ve en son tüm OAB leri konsol üzerinden silip yeniden oluşturalım. Sadece IIS üzerinden dağıtım yapacak şekilde ayarlayalım.

yukarıdaki linklerin tek bir adreste toplanmış hali için

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123595%28v=exchg.141%29.aspx

Gönderildi : 22/12/2013 16:15

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Dediklerinizi yaptım. Son durumda dosyalar, console uzerinden manuel update ettiğimde güncel tarih alarak update oluyor. Bu işlemi yapmazsam belirlenen schedule time da sadece oab.xml dosyası kendini update ediyor. LZX dosyaları update olmuyor. Sizin yazınızda http://www.hakanuzuner.com/index.php/exchange-server-2013-offline-address-book.html OAB dosyalarının tutulduğu klasörün exc 2010 da %ExchangeInstallPath%\ExchangeOAB olduğunu belirtmişsiniz. Bende ise konum olarak %ExchangeInstallPath%\ClientAccess\OAB\ şeklinde görünüyor. IIS tarafında sizin dediğiniz şekilde tanımlama yaptığımda ise outlookta oab dosyalarını download edemiyorum. Bu bana biraz garip geldi. Dosyaların olması gerektiği yerde bir problem varmıdır sizce. Onun dışında şu anda update ve download işlemim sıkıntısız çalışıyor. Teşekkürler.

Gönderildi : 02/01/2014 18:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

OAB bildiğiniz gibi aslen MBX sunucusu üzerindedir. Çünkü burada oluşturulur, ardından IIS üzerinden dağıtım yapılacak ise IIS yani CAS sunucuya gönderilir.

Benim verdiğim yol MBX sunucusu üzerindeki yoldur, çünkü siz IIS üzerinde dağıtmak istemeyebilirsiniz.

Senin verdiğin yol ise CAS üzerindeki yoldur ve doğrudur.

Sorun yok ise kurcalama derim.

Gönderildi : 02/01/2014 19:19

(@GunesGOZTEPE)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yardımlarınız için teşekkür ederim. hepimiz için iyi ve sorunsuz bir yıl olsun 🙂

Gönderildi : 02/01/2014 19:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz.

Gönderildi : 02/01/2014 22:49

Paylaş: