Forum

Kullanıcı pst dosya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı pst dosyaları !

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@ertugrulkarahisar)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam,

yaklaşık 250 kullanıcının e-mail leri pst olarak kendi bilgisayarlarında tutulmaktadır.Bu durum bazan kaybolan ve silinen maillerden doldayı sıkıntıya yol açmaktadır.

Tüm kullanıcıların pst dosyalarını belirli dönemlerde merkezi bir yerde yedeklemek istiyorum.yada kullanıcıların pst dosyalarını kendi makinaları yerine merkezi bir  alanda tutup ,burden çalıştıradabilirim.

öneriniz ne olur ?

Gönderildi : 12/10/2013 10:18

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

http://www.cozumpark.com/forums/thread/395224.aspx  burada konuşulmuş.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=9003 porgramını kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 12/10/2013 13:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bir tane file server yapın yada stoarage kullanın. Policyden 10gb/20 gb gibi alan ayırın. Sonra bunu gpodan g disk gibi userlara otomatik map ettirin. Kullanıcıların pstlerini burada tutun. Bu şekillde sunucu ya da storage yedeği alındığında pst yedeğide alınmış olur.

Gönderildi : 12/10/2013 16:29

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Uğur Bey ;

Bu kadar çok kullanıcının pst sini networkten çağırmak ne kadar doğru olur birde pst boyutları 10-15 gb ise ?

yada server hata verip kapandı tüm pst ler recovery ile açıldı yüksek I/O sorunu yaşayacaklar ?

yada ben mi yanlış biliyorum ?

Gönderildi : 12/10/2013 17:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Ben kullanıcı sayısını 25 okumuş cevap vermiştim. Şimdi tekrar baktım 250 kullanıcıymış haklısınız

Gönderildi : 12/10/2013 22:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu yapıda nasıl bir mail sistemi kullanılmaktadır?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/10/2013 00:27

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

250 user olan ortamda ki mail sunucusu Exchange Server mıdır ? 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2013 07:28

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

4 ayrı Lokasyonda toplam 250 kullanıcı var.

2 farklı alan adı kullanmaktayız e-mail tarafında.Bunlardan bir tanesi ISP üzerinde host ediliyor.Digeri farklı bir ulkede Merkez deki Exchange Uzerinde host ediliyor.Oda bir nevi ISP gibi bize hizmet veriyor ...

Netice itibariyle mail serverlar bizim lokasyonlarımızdan herhangi birinde LOkal olarak çalışmıyor.

yapı bu şekilde... 

Gönderildi : 14/10/2013 08:36

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ayrıca kullanıcıların pst dosyaları ortalama 25-30 GB ...

Gönderildi : 14/10/2013 08:41

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Üstte verdiğim linkte konu daha öncede konuşulmuş: ücretsiz çözüm outlool eklentisi, ücretli düşünürseniz backup programı almanız gerekir. 

Gönderildi : 14/10/2013 11:21

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ertuğrul hocam selam,

Böyle bir ortamda bence en güzel çözüm Symantec System Recovery yazılımını kullanıp tüm kullanıcıların yedeklerini merkezi bir yere toplaman olacaktır diye düşünüyorum ben.

Bu yazılım ile kullanıcıların maillerini obje bazlı olarak bile geri getirebilirsin. Diger dataların yedeklerini'de alacaktır doğal olarak(1 tasla 2 kus misali 🙂 ). Tek kullanıcı fiyatı çok büyük meblalar değil diye biliyorum ama bu yedek datalarının toplanacak oldugu merkezi data alanı sana iyi bir masaf çıkarabilir. (Qnap, Synology cihazları en makul fiyatlı çözümler olarak karşına çıkacaktır)

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/10/2013 14:13

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu detayı tekrar hatırlatayım ,

Söylediğim gibi 4 lokasyon var ve bu lokasyondaki pst leri ,kendi lokasyonlarında yedeklemek işimi gorecek.

Ortalama her lokasyondada 50 user var.

Recep hocam , Symantec System Recovery sanırım bi agent la userlara kurulup, merkezi yonetimle ,almak istediğiniz dataları belirleyip schedule ile yedekleri lamanızı sağlıyor ...doğrumudur ??? 

Gönderildi : 14/10/2013 15:18

(@recepyuksel)
Üye

Ertuğrul hocam doğrudur. Uzak lokasyondaki makinalarında yedeğini merkeze çok kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 14/10/2013 15:49

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

recep hocam ,

konuyu  tecrübe etmiş  firma yada arkadaş varsa bana kontak bilgilerini verirsen sevinirim.

mail adresim sende var galiba ama yoksada : [email protected]

grşrz...

Gönderildi : 14/10/2013 17:10

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

• Recep hocam 
  •  
  • yani ürünün satış ve desteğini veren tecrübeli bir arkadaş olursa iyi olur demek istedim.

Gönderildi : 14/10/2013 17:29

(@recepyuksel)
Üye

Ertuğrul hocam selam,

Bizim firma satıyor desteğini veriyor, bende bu ürünün desteğini veriyorum ama bu kadar büyük bir proje'de ben çalışmadım, symantec Türkiye'yi ararsan sana yardımcı olacabilecek bir firmaya yönlendireceklerdir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 14/10/2013 17:52

Paylaş: