Forum

Exchange 2010 Sp1 O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Sp1 Owa arama problemi

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
466 Görüntüleme
(@Sametince)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Exchange 2010 sp1 kullanıyorum. (14.1 build 218.15) Web mail'de arama yapmak istediğim zaman hiçbirşey bulmuyor.

Outlook üzerinde ve akıllı telefonlar'da mail araması yapıldığı zaman bir problem bulunmuyor.

Exchange servislerim çalışıyor.

Bu  sorun ile daha önce karşılan varmı ?  sp2 geçiş yaparsam düzelirmi ?

Gönderildi : 05/10/2013 12:30

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

get-mailboxdatabase |  get-mailboxdatabasecopystatus 

komutunu calistirdiginizda databaselerin indexleri ne durumda? 

Gönderildi : 05/10/2013 12:52

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

content index state failed olarak gözüküyor

[PS] C:\>Get-MailboxDatabaseCopyStatus * | where {$_.ContentIndexState -eq "Failed"} | Update-MailboxDatabaseCopy -CatalogOnly

Diyerek update yapsam düzelir mi ?

Gönderildi : 05/10/2013 16:05

(@borayildiz)
Honorable Member

yapınızda DAG var ve bu index leri fail olmuş db lerin kopyalarının indexleri düzgün ise bahsettiğiniz komut ile sağlam olan taraftan index güncellemesi yapılarak düzeltilebilir.

eğer dag yok ise "microsoft exchange search" servisini restart etmeyi deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 06/10/2013 00:20

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bora Bey ,

Yapımda dag bulunmuyor.

Bu işlemi farklı forumlardan görüp denemiş idim Failed Healthy olarak düzeldi bir kaç saat beklemem gerekiyor tam düzelmesi için şuan hala owa web mail arama yapamıyorum.

Sabaha kadar bekleyeceğim.

DAG yapısı olmadan bu sorunu çözmek için başka ne yapabilirim.

vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/10/2013 03:33

(@borayildiz)
Honorable Member

Öncelikle excahnge sp3 kursanız iyi olur, çoğu sorununuz ortadan kalkar

ne alaka? yuzlerce sorundan degil bir tek sorundan bahsediliyor? sistemin durumu, mevcut sistemin cevre entegrasyonlarinin sp3 uyumluluk analizi hakkinda ne biliyoruz? 

Gönderildi : 06/10/2013 06:27

(@borayildiz)
Honorable Member

Bora Bey ,

Yapımda dag bulunmuyor.

Bu işlemi farklı forumlardan görüp denemiş idim Failed Healthy olarak düzeldi bir kaç saat beklemem gerekiyor tam düzelmesi için şuan hala owa web mail arama yapamıyorum.

Sabaha kadar bekleyeceğim.

DAG yapısı olmadan bu sorunu çözmek için başka ne yapabilirim.

vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa995966(v=exchg.80).aspx

adresinde anlatilanlari dener misiniz? 

Gönderildi : 06/10/2013 06:30

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Event ID: 9877 ve 9842 hatalarını eventlarda bulunuyor idi. Bu hata ile karşılan kişiler bu makaleye'de bakmasını öneririm.

http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2011/06/30/after-installing-exchange-2010-service-pack-1-searching-via-owa-or-outlook-online-mode-fails.aspx

Not : Yukarıdaki işlemi denemedim.

Servis restart ettikden sonra yaklaşık yaklasık 10 saat beklediğim sorun düzelmedi. Sonrasında Exchange server restart ettim. Tüm servisler kontrol ettim açılmayan servisler başlattım. tekrar denediğimde ise web mail'de  arama işlemi çalıştı.
Sorun düzeldi değerli yardımlarınız için teşekkür ederim.

iyi günler.

Gönderildi : 06/10/2013 16:35

(@borayildiz)
Honorable Member

Ne alaka diye cevaba başlamadan önce, karşı tarafta belki bişeyler eklemek istemiştir diye düşünmekte fayda olabilir. Mesela şöyle denseydi; SP3 ile bu sorun çözülmez çünkü index failed state’de filan gibi ama tabi o ayrı bir insani yetenek herkesten beklemek doğru değil. 
Sp3 demenin sebebi Search ile ilişkili ve indexing(2629713)’i de update eden fixlerin bunun içinde bulunması. Test sonuçlarını tabi ki bilemiyorum ama test edilip en son service pack’e geçildikten sonra teknik problemlerin çözülmeye çalışılması, temel atılması gereken adımlardandır. 
2616361, Multi-Mailbox Search fails if the MemberOfGroup property is used for the management scope in an Exchange Server 2010 environment
2628154, "The action couldn’t be completed. Please try again." error message when you use OWA to perform an AQS search that contains "Sent" or "Received" in an Exchange Server 2010 SP1 environment
2628693, Multi-Mailbox Search fails if you specify multiple users in the "Message To or From Specific E-Mail Addresses" option in an Exchange Server 2010 environment
2629713, Incorrect number of items for each keyword when you search for multiple keywords in mailboxes in an Exchange Server 2010 environment
2649734, Mailbox replication latency may occur when users perform a Multi-Mailbox Search function against a DAG in an Exchange Server 2010 environment
2636883, Returned message items can disappear from the search results view when you use Outlook in online mode in an Exchange Server 2010 environment

evet bunlar microsoft un okuması güzel makalelerinden biri

ancak bir de en basitinden şunu düşünelim arkadaşın bahsettiği sistemi bütün olarak kabul edip en temel bileşen olan backup entegrasyonunun sp3 destekleyip desteklemediğini bilmeden sp3 tavsiye ediyorsunuz. backup çalışmadığında sp3 ten sp1 e roll back yapmanın zorluklarını ve riskleri sp1 den sp3 e geçişten çok daha fazla.

kaldı ki mevcut sisteminin temel bileşenini ele aldık mevcut yapısında 3rd party arşivleme vs gibi başka bir entegrasyon olup olmadığının analizini hiç yapmadık bile.

eğer sp3 e geçiş bir setup dosyasını çift tıklayarak en sonda da finishe basmak ise tr deki bütün 2010 ları sp3 seviyesine çıkartabiliriz.

Gönderildi : 06/10/2013 16:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sp1 sonrası çözüm için exchange team script yazdı bunun için, işe yarıyor. 

http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2011/06/30/after-installing-exchange-2010-service-pack-1-searching-via-owa-or-outlook-online-mode-fails.aspx?wa=wsignin1.0

Gönderildi : 12/10/2013 23:00

(@HulusiFurkanGurler)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Bu arama probleme sp3 te de oluyor rollupları kaldırmanın yolunu söyler misiniz?

Gönderildi : 18/06/2015 11:45

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Control Panel/ Add Remove Programs kısmında yüklü Rolluplar görünecektir.

Gönderildi : 03/07/2015 17:55

Paylaş: