Forum

Aynı network te iki...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı network te iki ayrı Exchange 2013 ile Exchange 2010 arasında mail gönder alma sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
421 Görüntüleme
(@denizdogan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange Server 2013 kurulumu yapıldıktan sonra yönetim merkezinde mailflow daki receive connectors yapılandırmasını yapamadım.

exchange 2013 ve exchange 2010 aynı networkte exchange 2013 ip 192.168.0.13  exchange 2010 ip 192.168.0.99  metro kullanıyoruz.iki ayrı statik ip

fortegate firewall dan port izinleri verildi.

Dışardan içeri mail göndermi yapabiliryorum hotmail gmail gibi..fakat exchange 2013 ile 2010 arasında mail gönder alma sağlayamadım.

Bu problemin çözümü  için yardımınızı bekliyorum.

Gönderildi : 07/09/2013 17:59

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Bunun için şöyle birşey yapmalısınız.

Örnek:

Exchange 2013 ( cozumpark.com domainine hizmet veriyor)

Exchange 2010 ( bugrakeskin.com domainine hizmet veriyor)

Her exchange'de accepted domains kısmına Internal olarak birbirlerinin domainlerini eklemelisiniz. Böylelikle bu domainlere güvenmiş oluyorsunuz.

Her exchange'de send connector oluşturup cozumpark.com domainine giden e-postaların exchange 2013 e gidecek şekilde yönlendirmelisiniz, exchange 2010 içinde tam tersi aynı durum geçerlidir. Böylelikle mail alışverişini sağlarsınız.

Aslında bütün bunlara gerek kalmadan da olabilir fakat görüyorum ki sizin yapınızda ilk kurulan Exchange organizasyonu üzerine exchange 2010 kurulumu yapılmamış farklı bir organizasyon kullanılmış. Eğer aynı organizasyon içerisinde 2 adet exchange server barındırsaydınız intra-organization connectorü sayesinde otomaik birbirleriyle haberleşme sağlanacaktı.

Bu durum ihtiyaca göre değiştirilebilmekle beraber ilk yazdığım çözüm gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Sonradan eklenecek domain ler de accepted domains ve send connector içerisine eklenmesi unutulmamalıdır.

kolay gelsin 

Gönderildi : 07/09/2013 20:56

(@denizdogan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Çok Teşşekkür Ederim.Aynen dediğiniz gibi işlemleri yaptım.Mail alışverişi sağlandı.

Gönderildi : 10/09/2013 19:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Buğra hocam

aşağıdaki send connector olayını tam anlamadım normal tek bir domaindeki gibi send connector yapmıyormuyuz. örnek olarak send connector kısmına hem a.com hemde b.com olarak her iki 2013 ve 2010 exchange server kısımlarını uygulamıyormuz. 

Her exchange'de send connector oluşturup cozumpark.com domainine giden e-postaların exchange 2013 e gidecek şekilde yönlendirmelisiniz, exchange 2010 içinde tam tersi aynı durum geçerlidir. Böylelikle mail alışverişini sağlarsınız.

Gönderildi : 11/09/2013 14:31

Paylaş: