Forum

exchange 2013 &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2013 & sharepoint 2013 entegrasyonu(lync 2013) ve Lisanslama

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@abdurrahmaneryilmaz)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Çözümpark taki makalelerden araştırdığım kadarıyla, exchange 2013 kurulumunu yaptım, kurduğum sunucudan gmail veya yahoo ya mail atabiliyorum. Fakat Doruk ta olan hostinglere mail atamıyorum (tabi sadece doruk taki hostları denedim).

Bunun la ilgili nasıl bir ayar yapmak lazım.

Exchange 2013 te illaki SSL kullanmalımıyız. 20 kişi kullanacağımızı düşünürsek SSL lokalde tutup mobil ve notebook olan  sistemdeki diğer cihazlara elle SSL yüklemek mantıklımıdır.

Aynı sunucu üzerinde AD, SQL, Exchange, Sharepoint olması çok problem teşkil edermi. Yoksa her ürün için ayrı sanal sunucumu kuralım.

Sharepoint 2013 entegrasyonu için neler yapılması gerekir. Bazı kaynaklar buldum ama pek tatmin edici değildi.

Bu ürünleri Try olarak kurduğumda ürünleri satın almak istersem uygulamaları tekrar yüklemem gerekirmi yada kuruduğum uygulamaları lisanslayabilirmiyim.

Exchange 2013 olan sunucuma Sharepoint kurduktan sonra exchange ecp veya owa ya ulaşamıyorum. Bununla ilgilide bilgi verebilirmisiniz.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşşekkür ederim. 

Gönderildi : 27/07/2013 19:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Herkese Merhaba,

Çözümpark taki makalelerden araştırdığım kadarıyla, exchange 2013 kurulumunu yaptım, kurduğum sunucudan gmail veya yahoo ya mail atabiliyorum. Fakat Doruk ta olan hostinglere mail atamıyorum (tabi sadece doruk taki hostları denedim).

Bunun la ilgili nasıl bir ayar yapmak lazım.

Exchange 2013 te illaki SSL kullanmalımıyız. 20 kişi kullanacağımızı düşünürsek SSL lokalde tutup mobil ve notebook olan  sistemdeki diğer cihazlara elle SSL yüklemek mantıklımıdır.

Aynı sunucu üzerinde AD, SQL, Exchange, Sharepoint olması çok problem teşkil edermi. Yoksa her ürün için ayrı sanal sunucumu kuralım.

Sharepoint 2013 entegrasyonu için neler yapılması gerekir. Bazı kaynaklar buldum ama pek tatmin edici değildi.

Bu ürünleri Try olarak kurduğumda ürünleri satın almak istersem uygulamaları tekrar yüklemem gerekirmi yada kuruduğum uygulamaları lisanslayabilirmiyim.

Exchange 2013 olan sunucuma Sharepoint kurduktan sonra exchange ecp veya owa ya ulaşamıyorum. Bununla ilgilide bilgi verebilirmisiniz.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşşekkür ederim. 

Merhaba,

Sorularınıza yanıyt vermeye çalışayım. 

Dnsiniz doruk'un mxini çözebniliyor mu ona bakın? Dışarı mail atabiliyorsanız ona da atamnız gerk, mx çözebildiğiniz her yer atabilirsiniz.

SSL sertifika yüklemelisinizki , mapi clietnlar ve diğer cihazlar sertifka hatası vermeden rahatlıkla ve güvenli şekilde ulaşabilsinler. Hem ayrıca outlloku şirket harici kullanmak isterseniz outlook anywhere açmalısınıki bu durumda sertifka exchange tarafında gerekli.

Aynı sunucu üzerine kurmayın. Çünkü bir sorun durumdan hepsi ile uğraşmak durumunda kalıyorsunuz. Bunun yerıne fiziksel sunucuya sanallşatırma altyapısı kurun ve üzerine ayrı ayrı guest vmler kurun.

Ürünleri trial olarak kurduktan sonra tam anlamıyla kullanmay karar verirseniz, lisans key girdiğinizde kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Ürün full oluyor, tabi exchange için konuşuyorum. 

Sharepoint için bilen arkadaşlar yorum yapcaktır, ürünü bilkmediğim için o sorulara yanıt veremdim. 

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 27/07/2013 22:23

Paylaş: