Forum

Exchange 2010 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 mail yonlendirme Hakkında.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
531 Görüntüleme
(@HasimAkkaya)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu konu hakkında desteğinizi rica ederim.

ilki

SBS 2011 üzerinde bulunan exchange 2010 kullanılan bir sistemde.

[email protected] mailbox ına gelen mailleri. Ahmet in, Mehmet in, Ayşen nin mailbox sına düşmesi sağlanarak,

Bu kullanıcılarda mail attıklarında [email protected] üzerinden mail gönderimi nasıl gerçekleştirilebilinir?

Yada böyle bir kurguyu daha farklı nasıl uygulayabilirim?

İlginiz için şimdiden çok tşk.

ikincisi

sbs 2011 standart kurulumunu yaptım. domainimin ipsi

192.168.1.1

mask

255.255.255.0

ağ gecidi 192.168.1.5

dns

192.168.1.1

buraya kadar herşey normal.

DHCP SERVER imde ip dağılımını güzel yapıyor. terminali domaine almaya kalktığımda hata verip almıyor.

ama dhcp serverimden ağ gecidine domainimin ip sini verdiğimde yada terminal üzerinde elle ip girdiğimde ağ geçidine domainimin ip sini girdiğimde domaine alabiliyor. herseferinde bunları yaparak sorunu aşıyorum. bunun köklü bir çözümü varmıdır?

İlginiz için şimdiden tşk. 

Gönderildi : 21/07/2013 19:55

(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member

Bu konu hakkında desteğinizi rica ederim.

ilki

SBS 2011 üzerinde bulunan exchange 2010 kullanılan bir sistemde.

[email protected] mailbox ına gelen mailleri. Ahmet in, Mehmet in, Ayşen nin mailbox sına düşmesi sağlanarak,

Bu kullanıcılarda mail attıklarında [email protected] üzerinden mail gönderimi nasıl gerçekleştirilebilinir?

Yada böyle bir kurguyu daha farklı nasıl uygulayabilirim?

İlginiz için şimdiden çok tşk.

ikincisi

sbs 2011 standart kurulumunu yaptım. domainimin ipsi

192.168.1.1

mask

255.255.255.0

ağ gecidi 192.168.1.5

dns

192.168.1.1

buraya kadar herşey normal.

DHCP SERVER imde ip dağılımını güzel yapıyor. terminali domaine almaya kalktığımda hata verip almıyor.

ama dhcp serverimden ağ gecidine domainimin ip sini verdiğimde yada terminal üzerinde elle ip girdiğimde ağ geçidine domainimin ip sini girdiğimde domaine alabiliyor. herseferinde bunları yaparak sorunu aşıyorum. bunun köklü bir çözümü varmıdır?

İlginiz için şimdiden tşk. 

merhaba,

ilk sorun için, 

satis adında distribution gorup oluşturun ve bu grubun mail adresi [email protected] şeklinde olsun. akabinde satis departmanında çalışan kullanıcılarınızı bu gruba member edin. daha sonra exchange managenet console üzerinde recipent configuration > distribution groups > satis grubun'a sağ tıkla ve manage send permission'a gel ve hangi kullanıcılar satis grubundan mail atmasını istiyorsan o kullanıcıları seçmen yeterli.

ikinci sorun için;

öncelikle clientları domaine join edebilmen için clientlar dns olarak dc' yi görmesi gerekiyor.

örn; dc için ip adresi 192.168.1.10 subnet mask'ı 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 olduğunu varsayalım. dns'i kendisini görmesi gerekiyor yani 192.168.1.10 olmalı. önce bunu kontrol edin. daha sonra dhcp konfigürasyonunuzu gözden geçirin. 

Gönderildi : 21/07/2013 22:39

(@HasimAkkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için çok teşekkür ederim.

satis mailinin yönlendirilmersi konusunda sıkıntı yok ok onu aşabiliyorum. Kafamdaki soru işareti diğer terminallerin outlokundan mail gönderdiklerinde satis üzerinden gönderilmesini istiyoruz.

Yani ahmet login oldu autlook kuruldu [email protected] [email protected] dan maillerde yönleniyor ahmet mail atmak istediğinde buna mehmette , ayşede dahil. [email protected] üzerinden gitmesini istiyoruz. Bu konuda farklı bir fikrinizde varsa dinlemek isterim. çok tşk.

ikinci konuda dns konusundaymıs sorun. hallettim.

Çok tşk.  

Gönderildi : 22/07/2013 03:23

(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member

Cevap için çok teşekkür ederim.

satis mailinin yönlendirilmersi konusunda sıkıntı yok ok onu aşabiliyorum. Kafamdaki soru işareti diğer terminallerin outlokundan mail gönderdiklerinde satis üzerinden gönderilmesini istiyoruz.

Yani ahmet login oldu autlook kuruldu [email protected] [email protected] dan maillerde yönleniyor ahmet mail atmak istediğinde buna mehmette , ayşede dahil. [email protected] üzerinden gitmesini istiyoruz. Bu konuda farklı bir fikrinizde varsa dinlemek isterim. çok tşk.

ikinci konuda dns konusundaymıs sorun. hallettim.

Çok tşk.  

ikinci sorununuzun düzeldiğine sevindim.

ilk sorunuz için son olarak ahmet, mehmet ve ayşe kullanıcıları outlook larını açtılar. [email protected] mailine gelen mailleri kendi inbox larına düşüyor. fakat [email protected] üzerinden maile cevap vermek istiyorlarsa, outlook da iken yeni e-posta ya tıkla daha sonra seçenekler tabına gel kimden butonuna tıkla. kimden kısmına istersen direkt [email protected] yaz ister adres defterinden seç fark etmez bunu birsefer yapman yeterli. daha sonra mail gönderebilirsin. bir daha ki mail gönderimi esnasında kimden kısmında [email protected] adresini göreceksin onu seçip göndere tıklaman yeterli olur.

kolay gelsin. 

Gönderildi : 22/07/2013 15:21

(@HasimAkkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yönlendirme olayını şu şekilde yaptım yanlız bir sorum daha var. yazımın sonunda.!

cevap için çok çok tşk.

ben olşturduğum dağıtım guruplarının dışında benden istenen şöyle bir dağıtım gerçekleştirdim

[email protected] bir users mevcut. bu users e gelen maillerin bir kopyası yö[email protected] ve [email protected] a da gitmesini istiyorlar.

bende [email protected] gurubu oluşturdum. [email protected] a gelen mailleride bir kopyası kalacak şekilde [email protected] a yönlendirdim. buşekilde herşey güzel çalışıyor. yanlız satis1_dağ[email protected] gurubunun görünmesi istenmiyor. Bunu nasıl yapabileceğim konusunda bir fikriniz varmı? 

Gönderildi : 25/07/2013 01:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

transport rules kullanarak bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz. sessiz sedasız istediğiniz yönlendirmeyi yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 25/07/2013 13:24

Paylaş: