Forum

Symantec Mail Secur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Symantec Mail Security For Microsoft Exchange Server

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketimizde mail sunucusu olarak exchange server 2010 kullanmaya karar verdik. Exchange sunucumuzun önünde antispam gw olarak symantec brightmail ürününü, client tarafında ise symantec endpoint protection ürününü kullanacağız. Firewall tarafında ise cyberoam cr 35ing modelini konumlandırmayı düşünüyoruz. Yalnız firewall üzerinde sadece antispam özelliği dahil olmayacak. Çünkü yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi antispam olarak symantec brightmail kullanacağız. Peki bu yapı içerisinde exchange server üzerinde symantec mail security for microsoft exchange server ürününü konumlandırmaya gerek var mı? 

Bunu şunun için soruyorum. Bildiğiniz gibi spam mailler biz sistem yöneticileri için baş belası durumunda. Bu nedenle spam mailler için ya hadware yada software gw ürünlerinden birini konumlandırmak gerekiyor. Akabinde exchange server üzerinde relay'i kapatarak spamların önünü kesmede doğru bir yol izlemiş oluyoruz. Fakat bu sefer antispam ve relay tarafında çakılan kişiler bu işi virüslü mailler göndererek çözmeye çalışıyorlar. Eğer iyi bir antivirüs korumanız yok ise bu yöntem ile mailbox db lerinize virüs bulaşabiliyor. Virüs bulaşan mailbox db lerini exchange sunucusu üzerinde konumlandırılmış normal bir antivirüs programı virüslü göreceğinden db'ye yada dblere zarar verebiliyor. Bu sebeple ....... for microsoft exhange server ürünleri bu gibi durumlarda daha doğru olacağı kanısındayım. 

Sizce de yukarıda bahsetmiş olduğum yapımızda exchange server üzerinde ekstra olarak normal bir antivirüs programı yerine ...... for microsoft exchange server ürününü konumlandırmalı mıyım? Yoksa firewall üzerindeki antivirüs yeterli olur mu?

Gönderildi : 18/07/2013 15:17

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

brightmail üzerinde zaten gelen e-mailler spam dışında antivirüs taramasından da geçiyor. Esktra bir maliyete girerek bu ürünleri kullanmak şuan ki yapınızda bence elzem değil.

bu arada firewall üzerinde antivirüs ne için kullanılıyor, merak ettim doğrusu. Virus'den bayağı çekmişe benziyorsunuz:) 

Gönderildi : 18/07/2013 16:09

(@CemYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

brightmail üzerinde zaten gelen e-mailler spam dışında antivirüs taramasından da geçiyor. Esktra bir maliyete girerek bu ürünleri kullanmak şuan ki yapınızda bence elzem değil.

bu arada firewall üzerinde antivirüs ne için kullanılıyor, merak ettim doğrusu. Virus'den bayağı çekmişe benziyorsunuz:) 

Merhaba,

firewall üzrinde anti-virüs & anti-spyware özelliği e-mail ve internet trafiğini ağ geçidinde tarayarak zararlı tehlikelerin ağa girmesini engellemek için kullanılıyor.

Gönderildi : 18/07/2013 16:55

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

Ben güvenlik uzmanı değilim fakat büyük ölçekte ki firmalarda dahi genel de firewall'da antivirüs kullanılmadığını biliyorum. Firewall'ın CPU ve memory kullanım oranını artırıyor. Ayrıca e-mail trafiği firewall'da taranmamalı. Firewall'ın asıl amacı bellidir bunun dışına çok çıkılmamalı. ve çok büyük bir gerçek var ki sisteme bulaşan virüslerin 90%'ı dışarıdan değil, iç network'den kaynaklanıyor. İç network'ünüzü internete çıkarırken güvenliği sağlamanız (proxy, antivirüs, nac vb.) yeterli olur diye düşünüyorum.

Gönderildi : 18/07/2013 17:07

(@CemYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben güvenlik uzmanı değilim fakat büyük ölçekte ki firmalarda dahi genel de firewall'da antivirüs kullanılmadığını biliyorum. Firewall'ın CPU ve memory kullanım oranını artırıyor. Ayrıca e-mail trafiği firewall'da taranmamalı. Firewall'ın asıl amacı bellidir bunun dışına çok çıkılmamalı. ve çok büyük bir gerçek var ki sisteme bulaşan virüslerin 90%'ı dışarıdan değil, iç network'den kaynaklanıyor. İç network'ünüzü internete çıkarırken güvenliği sağlamanız (proxy, antivirüs, nac vb.) yeterli olur diye düşünüyorum.

merhaba, 

estağfirullah, tabiki söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. firewall da oluşturulan policy ler nasıl cpu ve memory kullanım oranını arttırıyorsa, e-mail ve internet trafiğini taraması da bir o kadar etken olacaktır. 

bu arada biraz konumuzun dışına çıktık gibi 🙂 konumuza dönecek olursak, exchange sunucumuz önünde konumlandırdığımız brightmail, antivirüs ve antispam taraması gerçekleştirdiği için x marka for microsoft exchange server ürünü kullanmaya gerek olmadığını söylüyorsunuz. hatta bu durumda sunucu üzerine herhangi bir antivirüs programının kurulmasına bile gerek olmadığını anlıyorum. 

değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/07/2013 17:29

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange sunucu üzerinde for exchange olmasada kesinlikle normal bir antivirüs yazılımı olmalı burayı es geçmeyelim lütfen:)

rica ederim, umarım faydalı olmuştur. 

Gönderildi : 18/07/2013 17:38

(@CemYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Exchange sunucu üzerinde for exchange olmasada kesinlikle normal bir antivirüs yazılımı olmalı burayı es geçmeyelim lütfen:)

rica ederim, umarım faydalı olmuştur. 

olmazmı 🙂 bilgi paylaştıkça değer ve anlam kazanır.  

Gönderildi : 18/07/2013 18:28

Paylaş: