Forum

Mail Gönderme ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Gönderme Sorunu

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,331 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

Şirket içerisinde bir kullanıcım aktif olarak şirket dışına ve içinde olduğu için ben pop3 olarak hesabı kurdum.

Dışardaki firmalardan herhangibiri bu kişiye mail gönderebiliyor.

Kullanıcıda herhangibir firmaya mail gönderebiliyor.

Ancak firmamız içerisinden bu kişiye mail göndermeye kalktığımızda  aşağıdaki şekilde hata iletisi alıyorum. Bunu nasıl çözebilirim. Exchange üzerinde hiçbir işlem yapmadım. Normalde mail serverımız farklı bir firma tarafından yönetiliyor. pop3 to exchange programıyla maillerimizi locale çekiyoruz.

Your message did not reach some or all of the intended recipients.

Subject:    .... hakkında.

Sent: 20.08.2008 19:09

The following recipient(s) cannot be reached:

xxx@xxx.com on 20.08.2008 19:09

The e-mail account does not exist at the organization this message was sent to.  Check the e-mail address, or contact the recipient directly to find out the correct address.

Gönderildi : 20/08/2008 22:14

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Mail hesabı yok gözükür birden fazla sunucu yok dimi ??

Tam olarak yapıyı biraz anlatırmsıın....

Gönderildi : 20/08/2008 23:58

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Gerçek mail sunucumuz dışarıda firma içerisinde exchange var. Biz şirket içerisinden gönderdiğimizde maili bizim exchangemize bakıyor. Kişinin mail uzantısı bizimle aynı olduğu için baktığında bulamıyor ve sanırım dışarıdaki mail serverımıza onun için gitmiyor direk exchangemizden gönderilemedi yanıtı geliyor.

Yapı derken dışarıdan mail hosting hizmeti alıyoruz. İçeride bir exchange ve pop3 to exchange connector programımız ile mailleri dışarıdan içeriye çekiyoruz.

Gönderildi : 21/08/2008 10:15

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Bu şekilde olan yapılarda bu sorunla sıkça karşılaşıyorum. Yapmanız gereken;

exchange de de bu kullanıcıyı oluşturun pop3 connector'e de bilgilerini girin. ki dışarıdan gelen mailleri ISP den exchange'e atsın. Kullanıcı tarafında ise outlook a exchange organizasyonunda ki pop adresini verin. ISP dekini değil.

Bu şekilde problem çözülür.

Gönderildi : 21/08/2008 12:41

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ama kullanıcı şirket dışına çıktığında outlook bizim server ismine ulaşmaya çalışacak ve hata ile karşılacaktır. Bunu nasıl çözerim o zaman ?

Gönderildi : 21/08/2008 13:42

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sizin dediğiniz

"Kullanıcı tarafında ise outlook a exchange organizasyonunda ki pop adresini verin. ISP dekini değil." işlemi benim anladığım server ismini mail.xxx.com yerine burada localdeki exchange serverın ismini girmek. Bu da yukardaki post ta bahsettiğim sorunu doğurmaz mı?

Gönderildi : 21/08/2008 13:45

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır öyle değil

Mail serverinizin adı nedir? mail.domainismi.com atıyorum. Bu isme domain aldıgınız yerde bir a kaydı açıp  Local'deki gerçek IP'ye yönlendirin. Exchange'de pop u aktif edin. İlgili kişinin pop ayarlarını değiştirip ISP den exchange e yönlendirdiğiniz subdomain ismini yazın.

Bu şekilde işlem şöyle işleyecek

şirket dışında ki kullanıcıya mailler dışarıdan gelirken ISP ye uğrayacak > Exchange pop3 connector ile kendisine çekecek. Bu kişinin outlook da ki pop ayarı exchange i gördüğünden her konumda maillerini alacaktır.

Gönderildi : 21/08/2008 13:52

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu işlemleri yaptığımda firma içerisinde olan kullanıcılar yine firma içerisinde bulunan pop3 üzerinden kurulu bu kullanıcıya mail gönderirken sorun oluşmayacak değil mi?

Gönderildi : 21/08/2008 18:16

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır bu kullanıcı Exchange Organizasyonunda olduğu için mail direk ulaşacak. Eğer mail gönderilen bu kişi şirket dışında ise pop ile exchange organizasyonuna bağlanacağı için maillerini görebilecektir.

Gönderildi : 21/08/2008 18:21

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yaptığım İşlemler:

1 - Kullanıcı için domainde bir kullanıcı oluşturdum ve exchange içinde kullanıcı oluşmuş oldu.

2 - Pop2Exchange programında kullanıcıyı tanımladım ki ISP den mailleri çeksin.

3 - Kullanıcının outlook'a gelerek POP3 hesabı kur dedim ve gelen giden sunucu kısmına mail.xxx.com yazarak ayarları uygula dedim.

Daha sonra ben bu kullanıcıya mail göndremedim. Yukarıdaki hatayla karşılaştım.

Anlatttıklarınıza göre yapacaklarım :

1 ) ISP den a kaydı açtırıp ip olarak bizim adsl ip numaramızı vermemiz ve subdomain oluşturmasını kendisinden istememiz olacak.

2) Kullanıcının outlook programına geçerek Hesap kısmından pop3 olarak kurulan hesabı silerek exchange hesabı tanımlamak ve server ismi yazacağım yere ISP nin subdomain olarak verdiği bilgiyi buraya yazarak işlemi sonlandırmak.

3 - Sonrasında ben mail gönderebileceğim

Bu işlemler doğru mudur?

Yanlış bir işlem yapmamak için bu kadar uzatıyorum. Kusura bakmayın.

Gönderildi : 22/08/2008 12:42

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bakın

ilgili kullanıcının pop hesabını silerek exchange hesabı tanımlamıyorsunuz, pop ayarlarını değiştireceksiniz. yani öncelikle bunun için exchange 2003 de pop servisini aktif edeceksiniz. pop ile exchange e bağlanacaksınız.

Gönderildi : 22/08/2008 13:10

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

.html

Pop3 exchange de aktif gözüküyor doğrumudur?

Gönderildi : 22/08/2008 13:26

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tam olarak anlayamadığım için başka bir yolla, owa ile bu işi çözmeye karar verdim.

Sizinde başınızı ağrıttım. Teşekkürler.  

Gönderildi : 23/08/2008 11:40

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

evet pop aktif imiş. Yapacağınız tek şey; mail serverın adı atıyorum; exch03 mü ISP den bir A kaydı exch03.domainisminiz.com locale yönlendireceksiniz. sonra kullanıcının outlook una pop olarak exch03.domainisminiz.com gireceksiniz. Bu kadar

Başımız ağrımaz 🙂 her zaman bekleriz

kolay gelsin.

Gönderildi : 23/08/2008 14:38

Paylaş: