Forum

exchange 2010 sp3 M...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 sp3 Mail gönderme problemi

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
522 Görüntüleme
(@mehmeterdogan)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Kurduğumuz yapıda bir adet DC olan 2012 server ve  diğer sunucuda yine 2012 std üzerine kurulmuş  exchange server 2010 sp1 updatesi ile sp3' e yükseltilen mail serverimiz var. 

kurduğum domain mehmet.local

hosting firmasında barındırılan domainim mehmet.com

hosting firmasını arayarak mehmet.com mx dns kayıtlarını benim statik olan dış ip adresime yönlendirmelerini ilettim ve yapıldı,

Dışarıda her hangi bir yerden mehmet.com adresine mail gödnerdiğimde hiç sıkıntısız iletiliyor, kendi içinde yapı mail ile haberleşebiliyor fakat şirket içinden dışarıya mail göndermek istediğimde maalesef gönderilemiyor.

Exchange server üzerinde accepted domain olarak eray.com adresini tanımladım, elmail policyi yaptım, receive mail connector ayarını yaptım,

Sent mail  connector ayarınıda gerçekleştirdim. Ayarlarda  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/11/04/exchange-2010-send-connector-olu-turulmas-irket-d-na-mail-g-nderimi.aspx  linkte yazdığı gibi bire bir gerçekleştirdim, 

internet

smtp   * Cost:1

Network settings kısmınıda : use domain name system dns (MX) Records....

olarak yaptım.

Dns Zone kısmında sadece mehmet.local mevcut ve her hangi bir mx kaydını kendi dns imde oluşturmadım. 

ISP ve PTR kaydı mevcut.

ayrıca modemden gerekli portlara izinde verdim.

Eksik olan kısım yada hatalı olabilecek nedir ki ben şirket dışına mail gönderemiyorum,  

Yardımcı olabilir misiniz ?

Gönderildi : 10/04/2013 17:03

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Aldığınız hata nedir?

Gönderildi : 10/04/2013 19:18

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

mailbox query kısmına baktığımda mailler orada duruyorlar, ama her hangi bir hata loglamadım, 

Aklıma gelen iki kısım oldu, birisi dns ile alakalı, mehmet.local var fakat mehmet.com adında bir zone yok, bir diğeride exchange default smtp port değişiminin gerektiğine dair bazı bilgiler var nette,

bunların haricinde aklıma da bir şey gelmiyor. Mail o anda göndermiyor ve hata da vermiyor, query de bekliyor mailler, fakat gönderim deneme süresi dolduktan sonra geri nasıl bir bilgi maili döndüğüne bakmadım daha...

Gönderildi : 10/04/2013 20:13

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Domain adınız içeride .local olabilir. Accepted domain tanımlıyacaksınız.

Gönderildi : 10/04/2013 20:26

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Aşağıdaki
alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:

[email protected]
([email protected])

Sunucu bu iletiyi teslim etme denemelerinde başarılı olamadı ve denemeyi
durdurdu. Lütfen bu iletiyi yeniden göndermeyi deneyin. Sorun devam ederse,
yardım masanıza başvurun.

Yöneticiler için tanılama bilgileri:

Sunucu oluşturma: mailsrv.mehmet.local

[email protected]
#550 4.4.7 QUEUE.Expired; message expired ##

Orijinal ileti üstbilgileri:

Received: from MAILSRV.mehmet.local
([fe80::9936:dfef:12d5:e5c8]) by

MAILSRV.mehmet.local ([fe80::9936:dfef:12d5:e5c8%13])
with mapi id

14.03.0123.003; Mon, 8 Apr 2013 00:42:28 +0300

From: Mehmet  ERDOGAN <[email protected]>

To: " [email protected]
" <[email protected]>

Subject: dddd

Thread-Topic: dddd

Thread-Index:
Ac4z2MzLxp5OCGwXSniprJD48NJogw==

Date: Sun, 7 Apr 2013
21:42:28 +0000

Message-ID:
<[email protected]>

Accept-Language: tr-TR,
en-US

Content-Language:
tr-TR

X-MS-Has-Attach:

X-MS-TNEF-Correlator:

x-originating-ip:
[fe80::9936:dfef:12d5:e5c8%13]

Content-Type:
multipart/alternative;

boundary="_000_94D7F1297C11A940A68433205F396471B5CBE1OSKEXoskdclocal_"

MIME-Version: 1.0

Gönderildi : 10/04/2013 20:51

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

accepted domain kısmını falan yaptım, almada sıkıntı yok fakat gönderince gitmiyor... Bildiğim yöntemleri denedim fakat başarılı olamadım, yeniden kurulum gerçekleştirdim fakat yine aynı sorun, bir yerde bir eksik yada yanlış var fakat bulamadım, mail gönderdiğimde quene de beklemiş ve sonra yukarıda yazılı olan cevap dönmüş... 

Bu arada yardımınız için sağolun... 

Gönderildi : 10/04/2013 20:55

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımınız için sağolun derken sorun çözülmedi hala 🙂 tavsiyeniz varsa deneyeceğim ? Yada Fikri olan varsa çok faydalı olur. 

Gönderildi : 10/04/2013 21:48

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Firewall/Modem çıkış kurallarınızı ve Send Connectorunuzu tekrar kontrol etmenizi öneririm (özellikle Source kısmında Hub sunucunuzun olması gerekmekte) .

Gönderildi : 10/04/2013 21:50

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

send connettor kısmındaki bütün ayarlar makale ile bire bir aynılar, 

aradan firewallı kaldırdım, sadece adsl modem var, onda da her ihtimale karşı exchange portlarına izin verdim. masa üstü bağlantı dahi kurabiliyorum uzaktan. açmam gereken portları sizde yazarmısınız eksik yazdığım varmı kontrol ediyim .. 

Gönderildi : 10/04/2013 22:11

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

firewall aradan kaldırıldı, sadece adsl modem var onda da gerekli portları açtım fakat siz yeniden yazarsanız onlarıda açiyim. 

send connector makaledeki ile bire bir aynı, defalarca oluşturdum ve malesef sonuç aynı dışarıya mail atılamıyor. 

Gönderildi : 11/04/2013 01:06

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Test amacıyla kısa bir süreliğine Mail sunucudan dışarı full açarak deneyebilirmisiniz ?

Gönderildi : 11/04/2013 11:38

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Konuyla ilgili tüm bilgiler blog'umuzda makale veya post olarak mevcut. Ayrıca; dışarı mail atamıyorsanız modem port yönlendirmelerini gözden geçirin. Mx,SPf ve Reverse DNS kayıtları tammı kontrol edin. Blacklistte mi IP adresiniz kontrol edin. 25 Portu Service Provider tarafında aktifmi kontrol edin. Send Connector üzerindeki ayarlar olması gerektiği gibimi kontrol edin.

Gönderildi : 11/04/2013 12:22

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Sıkıntı şurada ki, çözümparktaki ve diğer yerlerdeki makalelerle kontrolleri gerçekleştirdim. 

Modem den, 25, 587, 110, 443, 143, 993... ve diğer portlar exchange serverte port yönlendirme yapılmış durumda, 

dışarıdan sağlıklı olarak mail alabiliyorum,

send connector makale ile aynı, hiç bir fark yok, 

isp ile görüştüm, mx kaydı yönlendirilmiş, Ptr ve Spf tamam,

ip black listte değil,

isp ile görüştüüğmde onların sadece 2525 portu ile gönderil yapılabildiğini ilettiler,

mail.mehmet.com a ping attığımda dış ipmi görebiliyorumi reverse dns kaydı da tamam gibi.

Ben exchange 2010 ile mail gönderirken kendi bünyemden gönderiyorum değil mi, hosting firmasına uğruyormu gönderdiğim mailler, çünkü onlarda 2525 portu kullanılıyormuş göndermek için. 

Gönderildi : 11/04/2013 14:32

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

siz smarthost özelliğini kullanmıyorsanız hosting üzerinden gitmeyecektir.

hosting firması ile isp farklı anlamış olabilirmisiniz. ispden kasıt internet hizmetinizi aldığınız yerdir. mesela ttnet için 4440375 aramalısınız.

Gönderildi : 12/04/2013 01:19

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu durumda ben doğru anlıyorum değilmi, Host kısmına benim hosting firmamın ip numarasını yazarsam onun üzerinden göndermiş olacağım mailleri de, bu sayede black list kontrolünü onlara yaptırabilirim. 

Gönderildi : 13/04/2013 15:52

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

smart host hizmeti veriyorlarsa doğrudur. smarthost hizmetinin alınma amacı kendi ipnizin sağlığından emin olamadığınız noktalarda daha iyi önlemler almış, blakcliste girme riski daha düşük vekil bir sunucu üzerinden mail gönderimi yapabilmektir.

blacklist kontrolünü onlara yaptırmak tanımı pek doğru olmayabilir.

Gönderildi : 14/04/2013 11:32

(@mehmeterdogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Sağlun Efe bey, Ben bir kontrol edeyim hosting firmasını, yok ise çayet smarthost hizmeti sorunla alakalı çözüm yöntemlerini yeniden sorgulamam gerekecek. 

Gönderildi : 15/04/2013 12:53

(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member

Merhaba ,

Konuyla ilgili bende sorun yaşıyorum. Benim sorunum tüm dışarıya değil çok nadir domainlere mail atarken çıkıyor.

xxx.com

yyy.com gibi.

Neden olabilir acaba.  

Gönderildi : 17/12/2014 21:11

Paylaş: