Forum

2 ayrı domain ve ex...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 ayrı domain ve exchange tek internet bağlantısı ile olabilir mi?

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,146 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Şirketimiz bünyesine ayrı bir firma daha katıldı. Bu firma için ayrı bir active directory mevcut.

Şuan halihazırda bir exchange sunucumuz var. Diğer firma için aynı ağda farklı ad içinde exchange kurulumu yapılabilir mi.

kayıtlarda farklı portlar ile yönlendirip her iki sunucunun aynı dış ip ile mail almasını sağlayabilir miyim.

Gönderildi : 11/02/2013 18:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

2. Exchange sunucusu neden kurmayı düşünüyorsun ki ? Bir Exchange üzerinde birden fazla alan adını barındırabilirsiniz. 

Gönderildi : 11/02/2013 18:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

iki server içinde extra hdd almam gerekir. Su halde iki exchange kurmak hiç bir sekilde mümkün değilmidir.

Gönderildi : 12/02/2013 16:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

teknik olarak mumkun fakat aynı exchange üzerinde bu hizmeti vermek mümkün iken bir tane daha kurmak gereksiz bence de

Gönderildi : 12/02/2013 16:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Peki tek exchange ile kurulum yaptığımı varsayarsak; iki ayrı domain var, mx kayıtlarına aynı dış ip yazmam yeterli olacakmıdır.

ikinci exchange kurdum fakat mx kaydına aynı ip verdiğimde sonradan kurulan exchange mail alamadı bu yüzden soruyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 13/02/2013 05:39

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

aynı portları 2 ayrı exchange servere yonlendiremeyeeginiz icin normal zaten bu sekilde olmaması 

2 ayrı exchange icin 2 ayrı dış ip adresiniz olması gerekiyor

mx kaydını varolan exchange ile aynı olarak olusturusanız aynı exchange server uzerinden accepted domains ile diger kullanıcılarada mail hizmeti verebilirsiniz 

Gönderildi : 13/02/2013 05:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yanıtlarınız için çok teşekkürler. Bir deneyip buradan sonuçları bildireceğim.

Gönderildi : 13/02/2013 16:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Exchange sunucunuzu kurduktan sonra 2.Domaini accepted domain olarak ekleyin.  Alan adlarınızın mx kayıtlarını dış ip adresine yönlendirin.Bütün işlem bu kadar .

2 Dış İp olmasına gerek yok. 
2 Exchange sunucusu kurmak tamamen mantıksız ve boş yere başınızı ağrıtacaksınız.
2. Alan adı için hdd almanıza'da gerek yok Eğer kendi hardiskiniz boyutu kücük değilse.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 13/02/2013 20:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sağolun detaylı bilgi için. Kendi harddiskimiz ufak boyutta ve anca yetiyordu bu yüzden sıkıntı yapmıştım.

Simdi yeni bir server alıyoruz sanal makineleri taşıyacağım hdd boyutunu büyütsemde ekstra partition olarak görecek partition magic gibi programlarla birleştirip boyutu büyütmeyi düşünüyorum yeniden kurulum için uğraşmaktan daha çabuk olacağı kanısındayım. Sonrasında da söylediğiniz sekilde kurup işlemi bitireceğim kısmetse.

Gönderildi : 14/02/2013 02:04

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Sağolun detaylı bilgi için. Kendi harddiskimiz ufak boyutta ve anca yetiyordu bu yüzden sıkıntı yapmıştım.

Simdi yeni bir server alıyoruz sanal makineleri taşıyacağım hdd boyutunu büyütsemde ekstra partition olarak görecek partition magic gibi programlarla birleştirip boyutu büyütmeyi düşünüyorum yeniden kurulum için uğraşmaktan daha çabuk olacağı kanısındayım. Sonrasında da söylediğiniz sekilde kurup işlemi bitireceğim kısmetse.

Merhaba ,

Şayet İki domain arasında Trust ilişkisi kurabilirseniz bu işlemi tek Exchange sunucusunda yapabilirsiniz aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998031.aspx

Sevgiler. Huseyin. 

Gönderildi : 14/02/2013 02:56

(@erdalciftci)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Yeni server ve kabinet kurulumundan sonra birkaç sorunum daha oldu yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Var olan exchange sunucumuza Accepted domain ekledim. Zaten var olan [email protected] mailbox'ına [email protected] mail adresi de eklendi

Outlook 'ta exchange hesabı tanımladığımda sunucuda default seçtiğim adres üzerinden mail gönderimi ve alımı gerçekleşiyor. Buraya kadar sorun yok.

Fakat [email protected] adresini Outlook'a eklediğimde [email protected] adresindeki bütün mailleri de buraya da çekiyor. Ve herhangi bir mail geldiğinde iki adrese de aynı mail düşüyor.

[email protected] ve [email protected] olarak iki ayrı mailbox oluşturamıyorum. Yeni bir mailbox oluştur dediğimde sadece a.com domainini görüyor.

Gönderildi : 05/03/2013 15:48

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba Erdal Bey ,

Exchange Management console'dan Recipient configuration'a gelin oradan User'ın  Özelliklerine girin E-mail Addresses sekmesinde kullanıcının mail adresleri görünecektir o ekranın hemen altında "Automatically update e-maill addresses based on e-maill address policy" kutucuğundan işareti kaldırın daha sonra b.com'u seçerek "Set As Reply" butonuna basın kullanıcı için gelen maillere cevap verecek adresi b.com şekilinde ayarlıyor olacaksınız. aynı şekilde a.com'u seçip silerseniz [email protected] diye  bir  adres olmadığından bu kullanıcıya sadece [email protected] mailleri düşecektir.

Umarım doğru anlatmışımdır 🙂 

Gönderildi : 05/03/2013 18:20

(@erdalciftci)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Hüseyin bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Automatically update e-maill addresses based on e-maill address policy kutucuğunu zaten kaldırıp önceki email adresinin aktif olmasını sağlamıştım.

Diğer emaili kaldırmamı söylemeniz sayesinde, [email protected] mailini kaldırıp yeni bir mailbox oluşturdum, [email protected] gibi. Bu mailbox içinde email edit yapıp [email protected] olarak değiştirdim. Kişi bilgileri farklı oldu ama mailbox ayrı olduğu için sorunum simdilik çözülmüş oldu. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Sanırım benim asıl sorunum b.com domaini içinde açtığım kullanıcıyı, exchange üzerinde existing users olarak bulamamak.

Gönderildi : 07/03/2013 04:10

Paylaş: