Forum

Pop bağlantısında s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pop bağlantısında smtp erişim sorunu

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
473 Görüntüleme
(@ilkercelenoglu)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Exchange 2003 sp2 kullanmaktayım, sunucu üzerinde 2003 r2 std sp2 yüklü, iç network'te pop bağlantısı yaptığımda (sunucu adı kısmına local ip tanımladığımda) dışarıya e-mail gönderebiliyorken, dışarıdan bağlantı yaptığımda (sunucu adı kısmına "mail.domain.com" tanımladığımda)  erişilemedi hatası alıyorum. 

Gönderildi : 04/12/2012 15:57

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Üstad DNS kayıtları ile ilgili sıkıntı var gibi görünüyor. dışardan mail.xxx.com şeklinde pingleyebiliyormusunuz?

Gönderildi : 04/12/2012 17:29

(@ilkercelenoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Pingleyemedim, outlook gelen, giden sunucu adına  sunucunun dış ip adresini yazdığımda bu sefer erişti, dışarıya email yollamaya çalıştıgımda hemen hata ile döndü, içeriye e-mail yolladıgımda ulaştı Bilgehan Bey.

Gönderildi : 04/12/2012 18:05

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

şimdi teşhis şu,

mail.xxx.com sunucunuza bir dns adresi açtırmanız lazım. bunu internet sağlayıcınız ile görüşerek yaptırabilirsiniz.

ikinci husus ise TTnet bildiğiniz gibi 25 nolu portu kapattı. bunun yerine 587 nolu portu kullandırıyor.

dolayısı ile sizin exchange'i 587 portundan dinlemesini sağlamanız lazım. yani 25 portuna 587yi ekleyip hem 25 hemde 587 portlarını kullandırtabilirsiniz. Bu şekilde ip ile mail atıp alabilirsiniz. ama isim ile mail alıp veremezsiniz. ISP ile görüşüp bir dns kaydı açtırmalısınız.

Bilgehan

Gönderildi : 04/12/2012 18:26

(@ilkercelenoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba, 

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, 587 port açık, donanımsal bir firewall'dan anti spam gateway'e yönlendirilmiş oradan da exchange e gidiyor, şöyle bir şey daha var mail.domain.com.tr/exchange adresinden owa 'ya erişebiliyorum. Güvenlik ile ilgili bir sıkıntı olması söz konusu mudur Bilgehan Bey. Yakın zamanda exchange sunucumu taşımıştım yeni bir sunucuya taşıdıktan sonra pop bağlantı kullanan blackberrylerde de bir sorun yaşanmamıştı. 

Gönderildi : 04/12/2012 18:58

Paylaş: