Forum

işten çıkan pe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

işten çıkan personel için ne yapılmalı

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,817 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

biz 1 hafta tutuyoruz ve devamında direk remove ediyoruz. kullanıcı işten ayrıldığı akşamı mesai saati bitiminde üye olduğu bütün gruplardan çıkarılır ve arşivleme sürecinin başlaması için gerekli tanımlanmış güvenlik gruplarına eklenir. kullanıcının posta kutusu o akşam arşivlenir ve arşiv sisteminde saklanır.

bir hafta sonra da kullanıcı posta kutusu ve hesabı silinir.

geriye dönük mailleri isterlerse birim müdüründen yada yetkilisinden izin alınarak arşivden mailler pst'ye export edilir ve teslim edilir. 

Gönderildi : 28/11/2012 11:52

(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mümin bey,

"kullanıcının posta kutusu o akşam arşivlenir ve arşiv sisteminde saklanır" demişsiniz. bunu biraz açabilir misiniz?

teşekkürler

Gönderildi : 28/11/2012 12:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

mail arşivleme çözümü olarak Symantec Enterprise Vault kullanıyoruz ve bunun için Security grupları var.

örneğin ben bu akşam işten ayrılırsam IT ekibindeki sorumlu arkadaş (İK uygulamasından geliyor bizde ve kullanıcı disable oluyor akşam saat 6 da) benim kullanıcı hesabımı Domain Users hariç bütün gruplardan çıkarıyor ve Enterprise Vault ile ilgili gruba ekliyor.

bu işlemi yapınca (buna göre EV üzerinde policyler var) benim posta kutum akşam itibari ile arşivlenmeye başlıyor. poısta kutumdaki bütün mailler arşive çekiliyor.

daha sonra ki genelde bizde 1 hafta böyle kalır hesaplar ve bir hafta sonra yada şöyle diyim her pazartesi ve cuma günü işten ayrılmış kullanıcıların posta kutuları AD hesapları ile birlikte silinir. 

Gönderildi : 28/11/2012 12:50

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, bizde EV olmadığı için sorumu yenilemek isterim.

Exchange üzerindeki arşivi kullanabilir miyim? ama bu durumda kullanıcıyı disable veya komple kaldıramayacağım değil mi?

kullanıcıyı kapatmadığım durumda mail almasını engelleyebilir miyim?

son olarak da posta kutusunu exchange üzerinde saklamak mı (nasıl olur onuda bilmiyorum)  yoksa PST ye atıp orada tutmak mı en mantıklısı desem?

teşekkürler

Gönderildi : 28/11/2012 13:02

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kullanıcıyı kaldırdığında mail adresini onun yerine bakan veya ilgilenebilecek diğer bir kişiye 2.nci mail adresi olarak ekleyebilirsin. Böylece ona gelen mail ler gözden kaçmamış olur. 

Gönderildi : 28/11/2012 13:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Çıkan kullanıcının mailbozındaki mailleri en basit ekonomik çözüm olarak pst ye çekebilir ve güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Lazım olduğunda outlooğa bağlayabilirsinizki buna çok gerek olmaz genelde.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/11/2012 19:24

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Mailbox kapatılmamalı zira o hesaba bağlı işlemler olabiliyor internet ortamında başvuru vs. için gün geliyor lazım oluyor en azından belli bir süre bence durmalı.

Gönderildi : 29/11/2012 17:19

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Bunlarda daha önce kullanıcının şifresi resetlenmeli 🙂

Gönderildi : 29/11/2012 21:38

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

öncelikle cevaplarınıza teşekkür ediyorum, son olarak eklemek istediğim şey silinen veya mevcutta olmayan e-posta adreslerinin bir yerden takibi olabiliyormu sormak isterim.

örneğin ayşe hn işten çıktı posta kutusu da silindi, veya ayşe hn bizde hiç olmamasına rağmen ayş[email protected] adresine mail atıldı. bunların takibi mümkün mü?

iyi akşamlar...

Gönderildi : 02/12/2012 02:10

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ayşe hn çıktı ve bu kişinin işlerini ahmet by takip edecekse, exchange de ahmet by in mailbox ına ayşe hn ın mail adresini 2.nci adres olarak ekleyebilirsiniz. Hiç kimse takip etmeyecekse çıkan personel diye bir mailbox açın, ayrılan personelinizin mail hesaplarını bu mailboa tanımlayın. Outlook tada bu çıkan personel mailbox ına profil oluşturup takip edebilirsiniz. Tabi gerekli yetkileri verdikten sonra.

Gönderildi : 02/12/2012 02:25

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

öneriniz için teşekkür ederim uğur bey, bu hafta hepsini dediğiniz şekilde yapacağım.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/12/2012 02:30

Paylaş: