Forum

exchange 2007 pupli...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2007 puplic folder

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
366 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba bir sorum olucaktı sizlere exchange 2003 sistemi var exchange 2007 gecicem sıfırdan kurucam ama bir sürür puplic folder var mail boxları tasımaya gerek yok çünkü calısanların mailleri pst de duruyor locallerinde ama sirket puplic folder üzerine calısıyor izin talepleri olsun yeni it ile ilgili iste talep olsun bu talepler nedir ram lazım hdd lazım printer lazım bunların talebini girer isteyen calısan müdürlerde görür onayı verir bizde alırız bunları tek tek yeniden olusturmak ölüm daha önceki calısanlar nasıl yaratmıs bu sistemi bilmiyorum bende bu puplic folderleri direk exchange 2007 ye tasıyım hic ugrasmıyım diyorum ama bunun tools yok diyorlar yani aslında 2007 de puplic folder kaldırılmıs fakat 2007 sp1 kurunca tekrar gelmis bu konuda yardımcı olurmusuunz ne yapmam gerekiyor gerekirse puplic folderlerin printscreen lerini gönedebilirim nedersiniz....

Gönderildi : 09/08/2008 16:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

sıfırdan kurulum yapmanız halinde tabiki sorun yaşayacaksınız  , eğer var olan yapıya exchange server 2007 yüklerseniz migration işlemi ile son derece kolay bir şekilde public folderları yeni server a taşıyabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/08/2008 21:46

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

sıfırdan kurulum yapmanız halinde tabiki sorun yaşayacaksınız  , eğer var olan yapıya exchange server 2007 yüklerseniz migration işlemi ile son derece kolay bir şekilde public folderları yeni server a taşıyabilirsiniz.

hakan hocam iyi güzel söylemisinde exchange 2007 de puplic folder migration olayı yok diye duydum öyle bir tools falan cıkmamis diyorlar bu olayı nasıl yapıcam birde bu migration islemini nasıl gerceklestiricem exchage 2003 deki dataları cektikten sonra nasıl kaldırıcam ortamdan bu işlerle ilgili bir makale veya yönlendirecegniiz bir yazıniz olursa cok sevinirim bir cok yerde yazı okudum ama baştan sagma garantisi yok farkına vardım hepsi birsey sallamıs gercek bir migration islemi yapıcam 

öyle bir yapı olusturcamki mesela server 2003 var 32 bit ben bunu 64 bit server 2008 e geciricem ondan sonra exchange 2007 gecis yapıcam ama hala nasıl yaparım diye düsünüyorum nerden başlasam yani bilmiyorum acıkcası 2003 ten 2007 ye ya saten dedim ya hocam mailbox data base yok herkez kendi localinde tutuyor mailbox larını benim icin puplic folder tasırsam süper olur sorunsuz sonra diyer eski exchangeyi nasıl ortamdan kaldırıcam hatasız bir iş yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum hakan hocam iyi aksamlar

Gönderildi : 10/08/2008 01:05

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gökhan hocam makaleler için teşekkür ederim.

public folder için ataca gerek yok ki !

2007 yi ortama kattıktan sonra ESM üzerinde 2007 üzerindeki public folder ile replike olmasını sağlamanız yeterli

On your Exchange 2003 or Exchange 2000 server, perform the following
steps to move the public folder hierarchy from the Exchange 2003 or
Exchange 2000 administrative group to the Exchange 2007 administrative
group:

1. In Exchange System Manager, expand Administrative Groups, right-click Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT), select New, and then select Public Folders Container.
  2. Expand the Exchange 2003 or Exchange 2000 administrative group that contains the public folder tree, expand Folders, and then drag Public Folders to Folders under the Exchange 2007 administrative group.
Note:
If you do not complete this step, the Exchange 2007 public folder
database could fail to mount if you delete the Exchange 2003 or
Exchange 2000 administrative group.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/08/2008 08:27

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Gökhan hocam makaleler için teşekkür ederim.

public folder için ataca gerek yok ki !

2007 yi ortama kattıktan sonra ESM üzerinde 2007 üzerindeki public folder ile replike olmasını sağlamanız yeterli

On your Exchange 2003 or Exchange 2000 server, perform the following
steps to move the public folder hierarchy from the Exchange 2003 or
Exchange 2000 administrative group to the Exchange 2007 administrative
group:

1. In Exchange System Manager, expand Administrative Groups, right-click Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT), select New, and then select Public Folders Container.
  2. Expand the Exchange 2003 or Exchange 2000 administrative group that contains the public folder tree, expand Folders, and then drag Public Folders to Folders under the Exchange 2007 administrative group.
Note:
If you do not complete this step, the Exchange 2007 public folder
database could fail to mount if you delete the Exchange 2003 or
Exchange 2000 administrative group.

hakan hocam kusurabakma ben böyle dibine kadar sorarım gökhan hocamın verdigi makaleler icin tesekkürler hakan hocam bu makaleleri uygulamama gerek varmı yoksa sadece dediginiz gibimi yapayım çünkü ortama katmamız yeterli diyorsun ama bir replicasyon yaptır diyorsun güzeldi bunları nasıl yaparım nerden nereye gecerim dikkat edecegim yer nedir acıkcası cahil gibi davranıyorum bu olayda çünkü öyleyim 🙂 sunucular gelicek onların üzerine test yapıp başarıya ulasırsam gercekte yapıcam 

Gönderildi : 10/08/2008 11:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Makaleleri uygulayarak ortamına 2007 ekleyeceksin yani ilk olarak onları yapmalısın  benim son verdiğim bilgi ile ise public folderları 2007 ye taşımış olacaksın .

Gönderildi : 10/08/2008 11:46

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

aşağıdaki gibi bir cümle kullanmışsınız. ancak bu cümle doğru değildir.

"yani aslında 2007 de puplic folder kaldırılmıs fakat 2007 sp1 kurunca tekrar gelmis"

exchange server 2007 üzerinde public folder hiçbir zaman kaldırılmadı sadece Public folder işlemlerinizi dos yani power shell ortamından yapabiliyordunuz taa ki Service Pack 1 çıkana kadar. SP1 çıktıktan sonra management consoldan da yapılabilir hale getirildi.

Dos modundan public folder açmak için;

New-publicfolder –name “cozum park” enter

yukarıdaki komutu vermeniz durumunda cozum park adındaki public folder oluşacaktır.

kolay gelsin iyi çalışmalar dileirm

Gönderildi : 10/08/2008 12:06

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

hakan hocam ile mümin hocama tesekkür ederim peki hakan hocam ama direk olarak exchange 2007 yi ortama alamam çünkü 32 bit bir işletim sistemim var ben ozaman 2008 server 64 bit bir isletim sistemine migration yapayım ondan sonra exchange 2007 gecisi yapayım dimi hakan hocam dogru düsünüyorumdur.sanırım cok isim var desenize önce sistemi 2008 64 bit yapacam ondan sonra exchange 2007 e gececem offf off

Gönderildi : 10/08/2008 22:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

evet doğru düşünmüşsünüz...

öncelikle yapınızı exchange server 2007 için hazır hale getirin. ardından geçişi yaparsınız rahatlıkla.

bu tür durumlarda en iyi yapılması gereken iş ALTYAPI hazırlığıdır. altyapınız yeni servis için ne kadar iyi hazırlanmış ise o kadar hızlı ve sorunsuz bir geçiş sağlarsınız.

geçişinle ilgili tecrübelerini forumdaki arkadaşlarımızla paylaşmanız dileğiyle... 

kolay gelsin

Gönderildi : 11/08/2008 19:00

Paylaş: