Forum

Mailbox'i farkli do...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailbox'i farkli domaine tasima

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
387 Görüntüleme
(@AtillaATESOGLU)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimizde sanal sunuculara gecis yaptik. Fakat exchange mailbox'i tasirken degerli fikirilerinizi almak istiyorum.

Eski Sistem

- Server 2003

- Exchange server 2007

- domain xxxx.kz , yyyy.kz

Yeni Sistem

- Server 2008 R2 Datacenter

- Exchange server 2007

- domain yyyy.kz

* Sistemde yaklasik 100 kullanici var.

* Mailler exchange'de tutuluyor.

* Antispam olarak Email and Web Security Virtual Appliance v5.6  kullaniliyor. (belki antispam uzerinden de calisabiliriz diye yaziyorum)

antispam uzerinden iki domainede mailleri ulastirabilirsem, gun icerisinde eski mailbox'lari pst'ye aktarip daha sonra yeni domaine gectirdikten sonra pst'leri import edebilirim. yani bizim icin onemli olan tasima islemleri gun icerisinde olacak.

domain degisikliginde sizin onerileriniz nelerdir?

Tesekkurler

Gönderildi : 08/10/2012 16:05

(@ceyhuncamli)
Gönderiler: 184
Estimable Member

Merhaba

Yeni exchange serverınız (yyyy.kz'nin çalıştığını varsayıyorum) üzerinde xxx.kz domainini accepted domain olarak tanımlar ve bu domaine ait mx kayıtlarını doğru yapılandırırsanız  her iki domain için de mail alma ve gönderme işlemlerini sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Mailbox'ları da gün içinde import edebilrsiniz.

Ancak burada sormak istediğim şey bu işlemdeki amacınız nedir? Exchange 2007'yi Server 2008 R2 üzerine taşımak mı yoksa domain adı değişikliği mi? Bunları soruyorum çünkü bahsettiğiniz geçiş çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tam olarak yapmak istediğiniz anlarsak size daha yararlı olacak şekilde önerilerde bulunabiliriz. 

Gönderildi : 10/10/2012 00:56

(@AtillaATESOGLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Ceyhun Bey Merhaba,

domainde isim degisikligi yaklasik 1 yil once olmustu. ondecen xxxx.kz domaini vardi, daha sonra yyyy.kz domini'de eklendi. iki tarafada mail atildiginda kullanicilara geliyordu. fakat sanal sunuculara gecis yaptigimiz icin artik xxxx.kz domainini kullanmamiza gerek kalmadigini dusunduk. bu yuzden seni sunuculari yyyy.kz 'ye gore kurduk.

103gb'lik mailbox'imiz var. bunu yeni sunucuya aktarmak istiyoruz. bu konuda bana onerebileceginiz yontem var mi?

Tesekkurler 

Gönderildi : 10/10/2012 10:36

(@AtillaATESOGLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorum hala guncel. Fikri veya onerisi olan varsa sevinirim.

Gönderildi : 13/12/2012 13:30

Paylaş: