Forum

Information store M...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Information store Mount Sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 R2 üzerinde Exchange 2010 çalışıyor. Fakat ne olduysa yapılması gereken bir restart dan sonra Server servisi asılı kalıyor ve Information store mount olamıyor (Server servisine bağlı diğer servislerde çalışmıyor).

2 gündür araştırıyorum ama Server servisini "Restarting" aşamasından çıkaramadım. Sanalda başka bir server kurup Exchange 2010 kurdum.

1- 7022 ID ile hata veren Server servisinin sorunu genelde ne olabiliyor. Bir sitede srv.sys de sıkıntı olabileceğini okumuştum, sağlam bir serverdan bu dosyayı kopyaladım ve çözüldü diyor vatandaş. Fakat Windows kalsörünün sahipliği "Trusted Installer" sahipliğini alıp bu işlemi yapmamda sakınca olumu?

2- Bu exchange server üzerinde information store'u çalıştıramazsam (Database'ler dismount) yeni kurduğum exchange'e mailbox database'i aktarma yöntemi varmı?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Saygılarımla

Gönderildi : 17/09/2012 03:00

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selamlar acaba server üzerine herhangi bir update yüklediniz mi birde ip ayarlarında herhangi bi değişiklik yapılmadı değilmi DNS ayarlarınız doğru. Kontrol ettiniz mi ?

Gönderildi : 17/09/2012 03:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

En son 13.09 da yapılmış 3-4 tane update vardı. Bunlardanmıdır diye onlarıda kaldırdım. Varolan bir DC'ye ek olarak yeni bir DC kurmuştum. FSMO rollerini yeni DC ye aktarmıştım. Bu sorundan sonra tekrar rolleri eski DC ye aktardım. Diğer iki server da sorun yok. Bu server'ı kapatmak istediğimde "Shut Down" da çakılıyor. Mecburen reset ile restart edebiliyorum. Açıldığında da uzak masaüstü için Vsphere arayüzünden oturum açıp sonra uzak masaüstü yapabiliyorum.

Hani sıkıntı Server servisinin bağımlı olduğu "Server SMB 1.xxx Driver" damı diye düşündüm ama bunun içinde sorduğum ilk madde deki işlemi yapmışlar.

Gönderildi : 17/09/2012 03:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

En azından 2. madde için fikir verebilirmisiniz.

Gönderildi : 18/09/2012 11:50

(@evrenbanger)
Üye

Shutdown esnasinda cakiliyor demissin o anda eventlogda herhangi bir log var mi? Server acildiginda serverin network baglantilari DNS gibi seyler duzgun bir sekilde calisiyor degilmi ?

Gönderildi : 18/09/2012 12:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Zaten event da bir şeyler yazsa araştıracam ama sadece servislerin başlatılamadığı bilgileri var. bunun içinde Server servisi ve Exchange servisleri var. Shutdown sırasında tahminimce Starting de çakılan Server servisini kapatamadığı için çakılıyor. 

DNS düzgün çalışıyor. Diğer serverlar DNS konusunda sıkıntı yaşamıyor.

En kötü ihtimalle yapılabiliyorsa Exchange üzerindeki iki mailbox database'i başka bir server'a mount etmek, import etmek yada farklı bir yöntemle bu database'leri diğer Exchange de çalıştırmak. 

Gönderildi : 18/09/2012 12:39

(@evrenbanger)
Üye

LDAP 389 portu ve GC portu olan 3268 portuna sorunsuz ulasiyormu acaba ? Telnet ile test edebilirmisin ? Birde Exchange uzerinde Microsoft Forefront Security for Exchange Server calsiyormu ?

Gönderildi : 18/09/2012 13:08

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Şimdi denedim. Telnet ile 389 ve 3268 nolu portlara ulaşamıyorum.

Symantec Endpoint Protection var ama onuda ne kaldırabiliyorum nede servislerini durdurabiliyorum. Arayüzüde açılmıyor. Ama en azından korumayı disable edebilmiştim.  

Gönderildi : 18/09/2012 13:26

(@evrenbanger)
Üye

Onun Management Console lu kuruludur bir yerlerde onun uzerinden kaldirmalisin. Sorun buyuk ihtimal ondan kaynaklaniyor.

Gönderildi : 18/09/2012 13:35

(@AbdullahBolturk)
Gönderiler: 78
Estimable Member

yeni DC kurdu isen sorun ondan kaynaklanıyor, bende sisteme yeni DC kurduğumda exchange 2010 servisleri çalışmıyor kurduğum DC yi kaldırınca düzeliyor.

Gönderildi : 20/09/2012 19:42

Paylaş: