Forum

mailbox unavailable...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mailbox unavailable or not local hatası hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,630 Görüntüleme
(@AdemSerhat)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firmamızda hosting firmasından POP3 sunucu hizmeti ile mail alış-verişi yapılıyor. 6 tane alan adımız mevcut. bende firmamıza exc 2010 sp2 kurdum ve adım adım alan adlarını eklemeye başladım. ilk eklediğim domain ile ilgili hosting firmasındaki mx kaydını public ip mize yönlendirdim.

içeriden dışarıya mail göndermemde herhangi bir sıkıntı yok. dışarıdan hotmail.com, gmail.com ve me.com gibi adreslerden exchange sunucuma mail atabiliyorum. hatta mail2web ile bağlandığım pop3 account 'umdan bile atabiliyorum fakat outlook 2010 kullandığım pop3 account 'umdan yeni kurduğum exchange sunucuma mail atamıyorum;

550 mailbox unavailable or
not local
 hatasını alıyorum. dns server 'da bu domain için a record ve mx record da doğru.

nerede eksiklik ya da yanlışlık yapmış olabilirim? 

Gönderildi : 12/09/2012 19:16

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Baska bir mail accountu ile denediniz mi ?

Gönderildi : 12/09/2012 19:39

(@AdemSerhat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

diğer pop3 accountlarımdan da attım, aynı hatayı alıyorum.

Gönderildi : 12/09/2012 19:44

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Herhangi bir spam filter kurdun mu ?

Gönderildi : 12/09/2012 19:54

(@AdemSerhat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sunucu hatası: '550
Requested action not taken: mailbox unavailable or not local' hatasının spam filter ile ilgili olacağını düşünmüyorum ama exc üzerine antispamagent kurulumunu yapmıştım, ayarları default olarak duruyor.

Aslında örneklerle anlatmam daha doğru olacak;

deneme.com.tr

deneme.tv

deneme.ru

adında 3 tane alan adımız var ve pop3 hizmeti alıyoruz. ben kurduğum exchange server 'a mx kaydı olarak  deneme.tv ve deneme.ru 'yu yönlendirdim. deneme.com.tr pop3 olarak kullanılmaya devam ediyor. bu yönlendirmelerden sonra [email protected] hesabından her exchange vasıtasıyla her yere mail gönderilebiliyor. herhangi bir hotmail, gmail, me gibi hesaplardan [email protected] ye mail gönderilebiliyor fakat şirket içinde kullandığımız pop3 hizmeti aldığımız mail sunucusu üzerinden (deneme.com.tr 'den) [email protected] 'ye mail attığımızda Sunucu hatası: '550
Requested action not taken: mailbox unavailable or not local'hatası veriyor. [email protected] hesabımla www.mail2web.com dan giriş yaparak [email protected] 'ye mail gönderdiğimde de gidiyor. ilginç olan da bu zaten.

Gönderildi : 12/09/2012 20:07

(@AdemSerhat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorun çözüldü;

hizmet aldığımız hosting firması "MailEnable" kullanıyor. Bu sistemde aynı ip üzerindeki alan adlarından herhangi bir tanesi başka bir ip 'ye yönlendirilirse oraya mail atmıyor. Sebebi de başka bir ip ye yönlendirilen alan adını halen kendi içinde arıyor olmasıymış.

Yönlendirilen alan adları hosting firması tarafından "MailEnable" üzerinden silinerek  sorun giderildi.

Gönderildi : 26/09/2012 16:56

(@ZaferDANYILDIZ)
Gönderiler: 44
Trusted Member

sorun çözüldü;

hizmet aldığımız hosting firması "MailEnable" kullanıyor. Bu sistemde aynı ip üzerindeki alan adlarından herhangi bir tanesi başka bir ip 'ye yönlendirilirse oraya mail atmıyor. Sebebi de başka bir ip ye yönlendirilen alan adını halen kendi içinde arıyor olmasıymış.

Yönlendirilen alan adları hosting firması tarafından "MailEnable" üzerinden silinerek  sorun giderildi.

Bende tam bu olayı araştırıyordum. Sunucu üzerindeki alan adlarının bir kaçının mail altyapısını gmail üzerinden kullanıyordum. Tam sunucuya bağlanıp MailEnable üzerinden ilgili alan adlarını silmeyi deneyecektim ki bu sayfayı ve cevabınızı gördüm. Artık çözümden eminin. Çözümü paylaştığınız için teşekkürler.

Gönderildi : 28/10/2012 21:13

(@serhatonyil)
Gönderiler: 93
Estimable Member

Eski bir konu ancak hortlatayım dedim. 🙂 Aynı sorun benimde başıma geldi. Plesk panel kullanıyorum. Biraz okudum deneme yanılma yöntemi ile sunucunun DNS adreslerini TürkTelekom DNS e çektim şuan düzeldi. 

195.175.39.39

195.175.39.40

Faydam olursa ne mutlu, herkese hayırlı günler. 

Gönderildi : 02/05/2018 19:01

Paylaş: