Exchange 2010 Bazı ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Bazı kullanıcılardan mail almıyor?  

Hüseyin ERTUGRUL
(@huseyinertugrul)
Üye

Selamlar arkadaşlar,
Sağlıklı çalışan bir exchange 2010 sunucuda kullanıcı şikayetleri ile bazı dış mail hesaplarından mail gelmediğini anladık. örnek olarak hotmail'den gönderilen mailler exchange tarafında kullanıcı posta kutusuna düşerken bir hotmail kullanıcı postasından mail gelmiyor. utm Firewall loglarından takip ettiğimde dışardan mailin içeriye sorunsuz geçtiğini görebiliyorum fakat içeride kullanıcının posta kutusuna mail düşmüyor. Bu sıkıntıyı exchange üzerinden nasıl takip edebilirim?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 15/07/2012 01:51
Salih TAŞDEMİR
(@SalihTASDEMiR)
Üye

merhaba;mail gönderimi için ayrıca bir smart host kullanıyormusunuz?kullanmıyorsanız edge sunucu üzerinden görebilirsiniz.Biz sistemimizde smart host kullanıyoruz.Bu gibi durumlarda smart host üzerinden gitmeyen maili hedef kullanıcısına release ediyoruz.bu şekilde problemi çözmüş oluyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/07/2012 02:12
Efe Sülükçü
(@efesulukcu)
Üye

exchange server default receive connector üzerinde protocol logging açmanız gerekiyor. server config\hub trans\default receive özellikler içinde görürsünüz protocol logging level şeklinde

exchange yükleme klasörü\transportroles\logs\protocollog\smtpreceive altından da takip edebilirsiniz logları.

bu aldı verdiye bakacak. toolbox altındaki mail flow tools altındakilere de bakmanızı öneririm.

ama ilk başta gönderilen maillerin boş (yalnızca text olmamasına) dikkat edin. mtu değerinizi 1500e yükseltin eğer düşükse.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/07/2012 14:39
Hüseyin ERTUGRUL
(@huseyinertugrul)
Üye

Smart host kullanmıyoruz. Mail takip sistemi bence exchange sunucu için çok eksik, canlı izleme olmalı bir kere. Geleni gideni görmelisin.
Bu arada Efe bey dediklerinize bakıyorum, cevaplar için teşekkürler. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/07/2012 11:53
Paylaş: