Forum

exchange server loc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server local de iki tane domain mail sorunuu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@volkanyasar)
Gönderiler: 107
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba exchange server 2010 kurulu sistemde iki tane domain mail adresi var örnek test.com ve test.net kullanıcılar dışarıya iki adresden de mail atabiliyolar dışardan mail de alabiliyor ama local ağda örnek test.com dan test.net e mail atabiliyolar kendi aralarında bir domainden diğerine yani test.net kullanıcısı test.net olan domaine test.com kullanıcısı test.com kullanıcısı na mail atıyor.sorunun neyden kaynaklanabilir.

Gönderildi : 04/07/2012 21:50

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba

Sorununuzu 3 kez okudum ve tek anladığım  herkes birbirine mail atabiliyor. Sorun tam olarak nedir acaba ? 

İyi Akşamlar 

Gönderildi : 04/07/2012 23:01

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sorunm şu aynı ağ ortamında localde iki tane mail domain var exchange kurulu tanımlı ben localden diğer domain e mail atamıyorum gitmiyor sorun bu

Gönderildi : 04/07/2012 23:51

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Mail domainden kastınız 2 farklı Active Directory yapısı olduğu ise 2 Exchange sunucu arasında Send Connector olusturmalısınız. Ve bu domainlerin birbirleriyle olan mail alışverişleri bu SMTP konnectörü üzerinden Public network e çıkmadan yapılabilir. Localdekilerin bir birine mail atamamasının ama bütün dünyaya var olan SMTP konnectörleri üzerinden mail atabiliyor olmalarının sebebi %80 NAT ayarlarınızdan kaynaklandığının düşüncesindeyim. Network yapınızı ve networkte sunucu konumlandırmanızı şekil üzerinde kısaca tarif ederseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

Gönderildi : 05/07/2012 00:21

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sistemde bir adet server 2008 r2 active directry kurulu ve buna exchange server 2010 kurulu exchange server üzerinden iki tane domain yani mail adresi tanımlı örnek test.com ve test.net gibi bunlar exchange server tanımlı domainler ben local ag üzerinden bu iki tanımlı domain arasında mail atamiyorum bir birlerine mail atmıyor sorun bu sistemde ne ikitane exchange server var ne de iki tane active directry kurulu  

Gönderildi : 05/07/2012 00:31

(@volkanyasar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yardımcı olucak kimse yokmu ............

Gönderildi : 05/07/2012 10:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

EMC ' de Toolbox menüsü var, ordan Queue ' ya bak mail gitmediğinde. Burada mailin gitmediğine dair bir hata yazacak o nedir?

Gönderildi : 05/07/2012 12:21

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

iki domain için iki adet farklı dns sunucunuz var sanırım. iki farklı dns üzerinde iki farklı zone olması lazım.

ad kullanıcıları diğer domaine mail atmak istediklerinde kendi domainlerindeki dns üzerinde diğer domainin mx kaydını sorgularlar. bu mx kaydı sunucuda olmadığı zaman gidip dışarı sorarsınız. dışarı sorduğunuzda mesela telekom dnsinden cevap sizin wan ipniz olarak gelir.

eğer bu iki sunucu aynı private ip bloğundalarsa, ya dns sunucular üzerinde conditional forwarder tanımlayın, ya da elle zone oluşturup bu zonelara mx kayıtlarını girin.

Gönderildi : 05/07/2012 14:36

Paylaş: