Forum

Exchange 2003 Gmail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Gmail Mail Gelmeme Problemi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@erolcelikkol)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

sistemimde exchange 2003 kullanmaktayım. bazı kullanıcılara gmail hesaplarından mail gelmemektedir. fakat kendi şahsi hesabımdan (gmail) mail attığımda aynı kişiler benim mailimi alabiliyorlar. aynı şekilde host hizmetini gmail den alan bazı şirket domainlerinden de mail gelmemektedir. Başına böyle birşey gelen oldu mu ?

Mail alış verişimde başka bir problem bulunmamaktadır. Aynı sistem yaklaşık 2 senedir kuruludur. bu olay 2-3 aylık bir mevzudur.

iyi çalışmalar herkeze 

Gönderildi : 07/06/2012 18:54

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Antispam loglarını inceleyin. Ayrıca Exchange üzerinde trace işlemi yapın. Bakın ilgili userlara gmailden mail geliyor ama takılıyor mu diye.

Bi önerimde IP adresinizi blacklistte olup olmadığını kontrol edin.

Gönderildi : 07/06/2012 19:10

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/05/27/sender-_3101_d-framework-mail-sistemleri-kimlik-do-rulama.aspx

Gmail SID ID kullanmaktadır, kaydınız yok ise SID ID kaydı yapmak da çözümün bir parçası olabilir.

Gönderildi : 07/06/2012 19:31

(@erolcelikkol)
Eminent Member
Konu başlatıcı

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/05/27/sender-_3101_d-framework-mail-sistemleri-kimlik-do-rulama.aspx

Gmail SID ID kullanmaktadır, kaydınız yok ise SID ID kaydı yapmak da çözümün bir parçası olabilir.

cevaplar için teşekkür ederim. spf kayıtım bulunmaktadır (One or more functional SPF record(s) have been found for the domain).

Önemsiz posta klasörlerine bakılmıştır. trace işlemi ve loglar sonuçsuz kalmıştır. böyle bir mail görünmemektedir. ayrıca mail atan kişiyede ulaşmadı diye bir mail gitmemektedir. juniper firewall kullanıyorum ama ayarları ile ilgili bir değişiklik yapılmadı 1 senedir. daha öncede böyle bir problem yoktu.

ilginç olan bazı kullanıcılara bunu yapıyor olmasıdır. aklıma gelen dns ptr kayıtlarından kaynaklanıyor olabileceğidir.sıfırladıktan sonra test edip bilgi veririm.

cevaplar için tekrar teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2012 20:25

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

IP BlackList check işlemide yapın.

Gönderildi : 07/06/2012 20:27

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

gmail tls bağlantı üzerinden gönderim yapıyor. bunu kontrol edebilirsiniz.

ayrıca router üzerindeki mtu değerini de 1500'e çekebilirsiniz.

Gönderildi : 08/06/2012 00:07

(@erolcelikkol)
Eminent Member
Konu başlatıcı

blacklist problemi yok. mxtool vs test ettim. dns ptr kayıtı yada başka bir işlem yapmadan mailleri gönderemeyen kişi ile görüştüm. web browser olarak chrome kullanıyormuş. İnternet Explorer ı kullanıp gönderirmisiniz dedim. Ve mail i bana ulaştı. 2-3 tane daha deneme göndermesini istedim onlarda sorunsuz geldi.

başına daha önce böyle birşey gelen olmuş mudur ? Bilemiyorum ama bana ilginç geldi. Nedenini araştırmaya devam ediyorum geceleri uykuma giriyor :)) Fikri olanlar var ise paylaşırsa sevinirim.  

Bilgilerinize sunarım

Saygılarımla

Gönderildi : 08/06/2012 19:33

(@erolcelikkol)
Eminent Member
Konu başlatıcı

blacklist problemi yok. mxtool vs test ettim. dns ptr kayıtı yada başka bir işlem yapmadan mailleri gönderemeyen kişi ile görüştüm. web browser olarak chrome kullanıyormuş. İnternet Explorer ı kullanıp gönderirmisiniz dedim. Ve mail i bana ulaştı. 2-3 tane daha deneme göndermesini istedim onlarda sorunsuz geldi.

başına daha önce böyle birşey gelen olmuş mudur ? Bilemiyorum ama bana ilginç geldi. Nedenini araştırmaya devam ediyorum geceleri uykuma giriyor :)) Fikri olanlar var ise paylaşırsa sevinirim.  

Bilgilerinize sunarım

Saygılarımla

Gönderildi : 08/06/2012 19:34

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

🙂 çok ilginçmiş gerçekten. Chrome popup blocker işlemi görüyor olabilir.

Gönderildi : 08/06/2012 19:42

Paylaş: