Forum

Exchange 2010 ETRN ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 ETRN ya da Türevi

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
651 Görüntüleme
(@CemalErden)
Gönderiler: 16
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2003 üzerinde olan ETRN özelliğine benzer birşey yapmak istiyorum Exchange 2010 da.

Yani açacak olursam;

Exchange 2010 un olduğu server bir sebepten dolayı kapandığında ya da bağlı olduğu hat down olduğunda atılan maillerin uzayda kaybolmamasını gerekirse bir başka servera ya da hosting hizmeti veren yere gitmesini, server ya da hat tekrar up olduğunda bu mailleri yönlenerek servera erişmesini istiyorum.

1- Bu mümkün mü? Ki mümkündür yüksek ihtimalle

2- Bu işlem için hangi seçenekler var önümde

3- Bu seçeneklere göre nasıl bir yol izlemeliyim??

Teşekkürler

Gönderildi : 04/06/2012 16:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba http://www.doruk.net.tr/hakkimizda/iletisim.html  iletişime geçebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/06/2012 18:58

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cok bilinen hosting firmalarina danısabilir,fiyat alabilirsiniz. Mx kayıtlarınızı hosting firmanizin verms oldugu ip adresine yonlendiriyorsunuz o kadar. Onlar yanılmmıyorsam 10 gün kadar tutuyorlar.  

Alternatif olarak kendinizde ayni isi yapabilirisiniz. Madem Mail sunucununuzun Down olabiliegini dusnuyorsunzu (-ki exchange ise ve yatırımı en iki sunucuda DAG olarak yapılandırmadıysanız.) yapmanız cok dogru olucaktır.

Alternatif ürünler ;

CA security gateway

Symantec http://www.symantec.com/products/family.jsp?familyid=brightmail

Postfix (qmail)  + Spamassian   ( http://www.howtoforge.com/linux_spam_filter_mail_gateway)

Bu ürünlerden birini secip VM yada fiziksel bir sunucu kurup sunucu down oldugunda LAN farklı bir sunucuda boylece tutmus olurusnuz.

Merhaba,

O zaman işleyiş şu şekilde mi oluyor?

1- Mx kayıtları Hostingte tutuluyor. Priority ye göre önce benim server mx lerine bulamazsa kendi serverına mı yönlendiriyor??

2- Eğer böyleyse daha sonra benim serverim o mailleri nasıl alıyor?? Ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor? (Exchange)

3- Elimde farklı lokasyonda üzerinde Merak Mail server olan bir server var. Kendi işlerim için kullandığım üzerinde DNS çalışan bir sever.Bunu kullanabilir miyim??

4- Bu işlem Exchange de ne diye geçiyor?? Yani ayar yapılacak biryer var mı??

Teşekkürler..

Gönderildi : 05/06/2012 13:12

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cok bilinen hosting firmalarina danısabilir,fiyat alabilirsiniz. Mx kayıtlarınızı hosting firmanizin verms oldugu ip adresine yonlendiriyorsunuz o kadar. Onlar yanılmmıyorsam 10 gün kadar tutuyorlar.  

Alternatif olarak kendinizde ayni isi yapabilirisiniz. Madem Mail sunucununuzun Down olabiliegini dusnuyorsunzu (-ki exchange ise ve yatırımı en iki sunucuda DAG olarak yapılandırmadıysanız.) yapmanız cok dogru olucaktır.

Alternatif ürünler ;

CA security gateway

Symantec http://www.symantec.com/products/family.jsp?familyid=brightmail

Postfix (qmail)  + Spamassian   ( http://www.howtoforge.com/linux_spam_filter_mail_gateway)

Bu ürünlerden birini secip VM yada fiziksel bir sunucu kurup sunucu down oldugunda LAN farklı bir sunucuda boylece tutmus olurusnuz.

Merhaba,

O zaman işleyiş şu şekilde mi oluyor?

1- Mx kayıtları Hostingte tutuluyor. Priority ye göre önce benim server mx lerine bulamazsa kendi serverına mı yönlendiriyor??

2- Eğer böyleyse daha sonra benim serverim o mailleri nasıl alıyor?? Ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor? (Exchange)

3- Elimde farklı lokasyonda üzerinde Merak Mail server olan bir server var. Kendi işlerim için kullandığım üzerinde DNS çalışan bir sever.Bunu kullanabilir miyim??

4- Bu işlem Exchange de ne diye geçiyor?? Yani ayar yapılacak biryer var mı??

Teşekkürler..

Gönderildi : 05/06/2012 13:15

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok enteresan demekki benim dışımda herkes Türkiyedeki internet hatlarına çok güveniyor ki böyle bir konu Türkiye de hiçbir sitede ele alınmamış 🙂

Şaka bir yana gerçekten merak ediyorum Çözümpark ahali bu konuda nasıl bir yol izliyor??

Teşekkürler

Gönderildi : 06/06/2012 20:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bunun için hosstinglerden hizmet alıyorlar. :)) Smarthost ve pop connector kullanda var. Doruk ile görüşüp en azından fikir alabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2012 20:31

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Bunun için hosstinglerden hizmet alıyorlar. :)) Smarthost ve pop connector kullanda var. Doruk ile görüşüp en azından fikir alabilirsiniz.

Merhaba tekrardan,

Doruknet ile görüştüm sağolsunlar tüm sorularımı yanıtladılar. Bunun için normal bir Hosting paketi almam gerektiğini bunun yanında düşündüğüm gibi MX kayıtlarıyla önce benim mx e eğer bulamazsa kendi MX kayıtlarının bulunduğu servera yönleniyor mailler ve 1 hafta duruyor. Daha sonra aralıklarla benim MX e bakıp mailleri yönlendiriyor. Exchange tarafında herhangi bir ayar yapmaya gerek olmadığını söylediler.

Sormayı unuttum ama kafama takılan;

Peki bu gelen mailleri nasıl tutuyor?? O zaman benim domainimle aynı domainin hosting tarafında host ediliyor ve mail adreslerinin tekrar mı kurulması gerekiyor acaba?? ( Saçma oldu ben de anlamadım)

Gönderildi : 07/06/2012 12:35

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

ISP gelen mailleriniz size hemen relay edilir. Eger size ulasmazsa ISP sistem yoneticisi nasil bir karar vermisse ornegin ulasamassan 2 saat sonra yine dene sonra 4 saat sonra yine den ve bunu 10 gün yayn 10 gün sonunda mailleri artık yoket.

Size verdigim linkleri incelediniz mi ? Bu sistemi cok daha iyi anlayacaksınız.

alternatif olarak Natro yada IHS telekomuda tercih etmek isteyebilirsiniz. IHS kangal isminde bir antispam gw. yazdı. Hic kullanmadım ama iyi olduguna eminim. İsterseniz bir surgate bakın. Tıpkı ISP gibi herseyi yapabilirsiniz.

Merhaba,

Evet linkleri inceledim mantığını da çözdüm gibi teşekkür ederim. O zaman ben bu sistemi kendi Merak Mail serverimda da yapabilirim gibi geliyor bana?? Sizce de olaiblir mi?? Şuan bunu araştırıyorum. Yani Merakta nasıl bir yapı oluşturmalıyım diye. Çünkü şu olacaktır benim mantığıma göre;

Benim MX kaydımı bulamadığı zaman 2. MX e yani Merak Mail servera gidecek. Merak bunu karşılayacak ama  [email protected] mail adresini ben açmazsam merak mail servera bunu bulamadığı için hata döndürecek. Yani bu kısmı çözmem gerekiyor. ( Benim mantığıma göre)

Yani şöyle birşey yapabilirsem;

Kendi MX kaydım off duruma düştüğünden 2. MX kaydına bakan Merak Mail server xx.com alan adına atılan herhangi bir maili almasını ve ilk MX ON duruma geldiğinde oraya yönlendirmesini sağlayabilirsem istediğim olmuş olacak 🙂

Sizin eklemek istediğini bir fikir ya da düşünce varsa paylaşırsanız sevinirim. Ben sonucu buraya yazacağım

Teşekkürler.. 

Gönderildi : 07/06/2012 12:41

(@CemalErden)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Konuyu takip eden arkadaşlar vardır düşüncesiyle cevap yazıyorum. Bu konfigurasyonu ekteki şekilde yaptım.

Söylediğiniz gibi 2 mx kaydı oluşturup, Merak mail serverda da aynı domain ismiyle bir domain yaratıp Type : "Backup Domain" olarak ayarlayıp, "Value : İlk mail alacak server ip adresi " şeklinde düzenledim.

Çok önemli bir nokta var. Bu yaratılan  backup domain da hiçbir mail adresinin açılmaması gerekiyor. Eğer açılırsa açılmış olan mail adreslerine mail geldiğin de onları yönlendirmiyor ve kendi üzerinde tutuyor.

Tekrardan herkese teşekkürler..

Gönderildi : 15/07/2012 02:33

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhabalar ,

Konuyu  takip eden arkadaşlar için ek bir bilgi olarak ETRN,antispam gibi hizmetleri cloud alt yapısı ile almak en mantıklısı isteyen arkadaşlar aşağıdaki linki inceleyebilir.

http://www.trendmicro.com.tr/urunler/hosted-email-security/index.html

Gönderildi : 10/12/2012 01:38

Paylaş: