Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Log

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Exchange'de log dosyaları aylık ortalama 35-40Gb artıyor.Bu logları genelde siliyoruz.Bunları yedeklemek gerekir mi? Gerekirse niçin yedeklemeliyiz.Ayrıca logların maillerin ost olmasıyla bir alakası varmıdır?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/05/2012 13:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba exchange yedeklediğinizde onlar otomatik olarak silinir. Manuel olarak silmeniz önerilmez. Yedekleme çözümü olarak ne kullanıyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/05/2012 13:14

(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Acronis ile günlük full image alıyoruz.Rıza bey sizin tavsiyeniz ne olur acaba.

Gönderildi : 18/05/2012 19:57

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Exchange neden log tutar önemli olan bu... Exchange bu logları içerisinde yaptığı işlemleri tutmaktadır. Kararlılık açısından ilk bu loglara yazılır sonra buradan okunarak DB yazılır. Eğer siz manuel silerseniz o zaman DB herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bu DB bakımı esnasında bu logları kontrol ederek karşılaştırma yapacağından tüm DB bozma ihtimaliniz olabilir.

Bu logları temizletmek için iki yöntem var birincisi DB üzerinden log tuturmamak ki pek önerilmez ikincisi ise windows backup ile full backup aldırmak. Bu durumda Exchange loglarını kontrol edip doğruluk sağlandıktan sonra logları otomatik olarak silmektedir ve yeni bir log file oluşturmakdır.

Gönderildi : 18/05/2012 20:11

(@SabriBayezit)
Gönderiler: 10
Active Member

Peki bu logları nerden gorebiliriz acaba?

Gönderildi : 19/05/2012 04:24

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Peki bu logları nerden gorebiliriz acaba?

Eğer default ta herhangi bir DB taşıma işlemi yapmamışsanız 

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 153XXXXXX burada E000XX .log olarak görebilirsiniz.

Gönderildi : 19/05/2012 13:14

Paylaş: