Forum

mailboxdan eski mai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mailboxdan eski maillerin silinmesi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

exchange 2010 standart kullanıyorum.400 'e yakın kullanıcım var.40 a yakın kullanıcı mailboxından 4 aydan önceki tüm mailleri silmem gerekli.bu işlemi yapmadan öncede bu maillerin bir yedeğini almam lazım.bu bir sferliğine yapılacak bir işlem,bunu nasıl hızılıca yapabilrim?

Teşekkür ederim

Gönderildi : 26/04/2012 13:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Kullanıcı mailllerini exchange üzerinden pstye export edebilirsiniz veya ostleri kopyalayarak pstye çevirebilirisiniz. Powershell ile yapacağınız için fazla zorlamaz sizi. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/12/26/exchange-server-2010-sp1-ile-exporting-ve-_3101_mporting-mailboxes-lemleri.aspx buradan yararlanabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/04/2012 14:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

yardımnızı için teşekkürler. tüm mailboxları haftasonu pst ye aldım.nedense mailboxlar exchange üzerindeki boyutundan çok daha büyük çıkıyor. şimdi 2 aydan önceki tüm mailleri(inbox,send ve bu folderlar altında başka folderlar varsa onların içindeki mailleride) belli mailboxlardan silmem gerekiyor.bu silme işini nasıl yapacağım onu bulamıyorum.

Gönderildi : 26/04/2012 14:41

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Mutlaka yedek alın, yedek aldıktan sonra retention policy tag ve retention policy oluşturarak istediğiniz tarihten eski mailleri otomatik sildirebilirsiniz. Retention policy nin içerisine mailbox ya da grup ekleyerek sadece uygulanmasını istediğiniz objeleri seçebilirsiniz.

Exchange management console --> Org. Conf -->  Mailbox --> Retention policy tag tabından yeni bir retention tag oluşturun. Oluşturma ekranında ilgili yönergeler size yardımcı olacaktır. 

Sonra aynı yerde retention policy oluşturun, etkilenecek mailbox yada grupları seçin ve daha önce oluşturduğunuz retention tag i bu policy e ekleyin.

Yalnız bu kural sürekli çalışacaktır. Bir sefere mahsus ise sildikten sonra bu policy i de disable etmeyi unutmayın. 

Gönderildi : 26/04/2012 16:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Buğra hocam retention policy enterprise lisansı istemiyormuydu?

Gönderildi : 26/04/2012 17:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

2 gün önce başka bir kullanıcı için retention policy denemiştim.birşey olmamıştı.etik lisans mı istiyor bilmiyorum ama policy altında enterprise cal istediği yazıyordu.ben 1 seferliğine bunu yapacağım.işim bittiğinde policy disable edeceğim.

şimdi tekrar dediğiniz gibi retention policy oluşturup kendi mailleirmi pst ye alarak, userımı ekledim.hiçbirşey olmuyor.

Gönderildi : 26/04/2012 17:54

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

evet retention policy için enterprise cal gerekli. 

ancak hemen devreye girmez, süreci hızlandırmak için mailbox sunucularda microsoft exchange mailbox assistant servisini restart edin.

ardından exchange management shell'de start-managedfolderasistant "kullanıcı ismi" komutunu vererek tetikleyelim.

ya da eğer outlook 2010 pro plus kullanılıyorsa managed folder asistantı outlook da da elle çalıştırıldığında kural hemen işlemeye başlar. 

Gönderildi : 26/04/2012 20:29

Paylaş: