Forum

Exchange Database b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Database boyutu

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
515 Görüntüleme
(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba SBS 2003 kullanmaktayım. Loglarımda her gün ve defalarca aldıgım bir hata var. Hemen hemen her sabah geldiğimde mailboxes dismonunt olmuş oluyor. Ben de mount diyerek durumu düzeltiyorum. Ama bu daha ne kadar sürecek bilmiyorum. Hata aynen şudur.

Event ID: 9175 

The MAPI call 'OpenMsgStore' failed with the following error:

The attempt to log on the Microsoft Exchange Server computer has failed.

The MAPI provider failed.

Microsoft Exchange Server Informatıon Store

ID no: 8004011d-0512-00000000 

birde şu ID var

Event ID :9690

Exchange store 'First Storage Group\Mailbox Store (KAPDC)': The logical size of this database (the logical size equals the

physical size of the .edb file and the .stm file minus the logical free space in each) is 43 GB. This database size has exceeded

the size limit of 18 GB.

This database will be dismounted immediately.

For more information, click http://www.microsoft.com/contentredirect.asp .

biz serverı yeniden kurduk. Kurarken D sürücüsünü 55 Gb kurduk.

Şuan kullanılan exchange datası 49 GB civarı. Benim bildiğim kadarıyla exchange databasenin oldugu yerde %110 luk bir boş alan olması gerekli.

Yine forumda okudugum kadarıyla registry de yapacagımız bir değişikle bu limiti yükseltebiliyorduk ama ben korktum bir sorun olur diye.

Acaba sizce bu sorunun altında nasıl kalkarım. ESEUTIL /d diyerek defrag yapsam ne kadar faydalı olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Herkese şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2008 17:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba  ,  Eseutil  aracı ile database i  defrag etmeyi denemenizi öneririm

eseutil  aracı  hakkın da detaylı bilgi bulabilirsiniz

http://cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/24/exchange-zerinde-eseut_3101_l-kullan-m.aspx  

Gönderildi : 25/07/2008 18:03

(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

yani siz loglarımlardaki hataların bu sebebten oldugunu ve bu şekilde çözüleceğinimi söylüyorsunuz

Gönderildi : 25/07/2008 18:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Merhaba Exchange SP2 guncellemesını yaparak gereklı regedıt degerlerını gırerek DB limitini 75 Gb ye cıkartabılırsınız sorun cıkmayacaktır ancak yınede  en kötü ihtimali göz onunde bulundurarak SP2 guncellemesınden once Server ın imajını alabılırsınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2008 22:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sp2 yüklemesi yaparak DB boyutunuzu 75 GB çıkarabilirsiniz. microsoftun sitesinde ilgili makale mevcuttur.

ayrıca %110 boş alan olucak diye bir şart yok.

diğer bir çözüm size ise: Loglardan kurtulmaktır. bunun için exchange server üzerinde Circular logging aktif hale getirmeniz gerekmektedir. sakıncaları vardır ancak yerden tasarruf etmek istiyorsanız ve hergün düzenli bakcup alıyorsanız çok fazla sorun olmaz.

bunun için;

exchange system manager açın

storage group seçin ve sağ tıklayıp özelliklerine gidin ve Enable Circular Logging göreceksiniz işareti koyun ve işlem tamamdır.

enable işleminden sonra exchange dizininde bulunan 5120 kb lık log dosyalarını silin. 

kolay gelsin

Gönderildi : 27/07/2008 16:18

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

arkadaşlar mrb bendede exchange std sp2 kurulu exchange datamın boyutu 18 gb event id 9690 hatasını alıyorum bunu çözmenin yolu nedir

Exchange store 'First Storage Group\Mailbox Store (DENVER)': The logical size of this database (the logical size equals the physical size of the .edb file and the .stm file minus the logical free space in each) is 18 GB. This database size has exceeded the size limit of 18 GB.

ayrıca

Gönderildi : 07/05/2009 13:55

(@DenizVerman)
Noble Member

arkadaşlar mrb bendede exchange std sp2 kurulu exchange datamın boyutu 18 gb event id 9690 hatasını alıyorum bunu çözmenin yolu nedir

Exchange store 'First Storage Group\Mailbox Store (DENVER)': The logical size of this database (the logical size equals the physical size of the .edb file and the .stm file minus the logical free space in each) is 18 GB. This database size has exceeded the size limit of 18 GB.

ayrıca

boş alan olarak 82 gb boş yerim var

Gönderildi : 07/05/2009 13:55

(@DenizVerman)
Noble Member

ayrıca

boş alan olarak 82 gb boş yerim var exchange'in kurulu olduğu yerde

Gönderildi : 07/05/2009 13:56

(@evrenyeniev)
Gönderiler: 87
Trusted Member

Aynı yanıt senin içinde geçerli.

Gönderildi : 07/05/2009 15:23

(@adembatman)
Gönderiler: 46
Trusted Member

onemli olan diskinizdeki bos alan degil exchangenin kurulumu ile gelen db boyutu 16 gb oldugu icin ustu oldugunda dismount yapar sizin ya sp2 yukleyip gerekli regetid ayarlari ile 75 gb yukseltmeniz gerekir yada defrag yaparak o yuzden bu iki secenekten birini yaparsaniz sorun cozulucektir.

Gönderildi : 12/05/2009 15:00

Paylaş: