Forum

mapi clientlerinin ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mapi clientlerinin bağlanma sorunu

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
635 Görüntüleme
(@BarisKemiksiz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

outlooklarda hesap eklerken 
Eylem tamamlanamıyor. Microsoft Exchange bağlantısı yok.diye hata alıyorum denemediğim  yöntem kalmadı terminal server üzerinde hiçbir şekilde çalıştıramadım xp makinalarda adres eklerken sunucu adı değilde ip adresi yazınca zar zor ekleyebiliyoruz hesapları birkaç denemeden sonra fakat terminal server üzerinde hiçbir şekilde ekleyemiyorum terminal sunucumuz 2008,office 2007 yüklü,xp makinalardada office 2007 yüklü xp makinalarda outlookları açtığımızda domainde olmalarına rağmen kullanıcı adı parola soruyor,bazen şifreyi girince çalışıyor bazen açlışmıyor profili kaldırıyoruz tekrar ekliyoruz bir düzeliyor bir bozuluyor.Sistemde exchange 2007 yüklü hepsi tek makina üzerinde hyper_V kullanılarak yükledik toplamda 3 sunucu bulunmakta DC,Terminal server(domain member),Exchange 2007(domain member) ayrıca tüm kullanıcılar domain member.outlook /rpcdiag ile baktığım zaman sunucu adı ile ve fqdn ismi ile denemeler yapıyor fakat her ikisindede bağlantı kesildi diyor.DNS ayarlarıyla ilgili bir sorun olduğunu dü
şünmüyorum sunucu ismini,domain ismini pinglediğim zaman sorunsuz şekilde ismi çözüyor ve pingliyor ayrıca nslookup ile baktığımda fqdn isminide sorunsuz çözüyor OWA sorunsuz çalışıyor rpc over http ile denedim sonuç yine nafile ne yapabiliriz?

Mapi bağlantısını test ettiğimde aşağıdaki hatayı alıyorum

test-MAPIconnectivity -Monitoringcontext $true çıktısı aşağıdaki gibi

MailboxServer      Database           Result    Latency(MS) Error

-------------      --------           ------    ----------- -----

SRV3             Mailbox Database   *FAILURE*             Database is dismounted.

fakat managment konsoldan baktığımda database mount edilmiş şekilde ve kullanıcılar mail alıp verebilmekteler.

Ayrıca

Ayrıca outlooku açmaya çalıştığımda exchange tarafında evet id:4625 olarak hata atıyor içerik aşağıdaki şekilde

Bir hesap oturum açamadı.

Konu:

Güvenlik Kimliği: SYSTEM

Hesap Adı: SRV3$

Hesap Etki Alanı: SRV

Oturum Açma Kimliği: 0x3e7

Oturum Türü: 3

Oturumu Açılamayan Hesap:

Güvenlik Kimliği: NULL SID

Hesap Adı: SRV3$

Hesap Etki Alanı:

Hata Bilgileri:

Hata Nedeni: Bilinmeyen kullanıcı adı veya yanlış parola.

Durum: 0xc000006d

Alt Durum: 0xc0000064

İşlem Bilgileri:

Çağıran İşlem Kimliği: 0x9b0

Çağıran İşlem Adı: C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Bin\Microsoft.Exchange.Search.ExSearch.exe

Ağ Bilgileri:

İş İstasyonu Adı: SRV3

Kaynak Ağ Adresi: -

Kaynak Bağlantı Noktası: -

Ayrıntılı Kimlik Doğrulama Bilgileri:

Oturum Açma İşlemi: Advapi  

Kimlik Doğrulama Paketi: Negotiate

Aktarılan Hizmetler: -

Paket Adı (yalnızca NTLM): -

Anahtar Uzunluğu: 0

Bu olay bir oturum açma isteği başarısız olduğunda oluşturulur. Erişilmeye çalışılan bilgisayarda oluşturulur.

Konu alanları oturum açmayı isteyen yerel sistemdeki hesabı belirtir. Bu genellikle Sistemi hizmeti gibi bir hizmet ya da Winlogon.exe veya Services.exe gibi yerel bir işlemdir.

Oturum Türü alanı istenen oturum açma türünü gösterir. En yaygın türler 2 (etkileşimli) ve 3'tür (ağ).

İşlem Bilgileri alanları, sistemdeki hangi hesabın ve işlemin oturum açmayı istediğini gösterir.

Ağ Bilgileri alanları, bir uzaktan oturum açma isteğinin kaynağını gösterir. İş İstasyonu Adı her zaman yoktur ve bazı durumlarda boş olabilir.

Kimlik Doğrulama Bilgileri alanları bu oturum açma isteğine özel ayrıntılı bilgiler sağlar.

- Aktarılan Hizmetler, bu oturum açma isteğine katılan ara hizmetleri gösterir.

- Paket Adı, NTLM protokolleri arasında hangi alt protokolün kullanıldığını gösterir.

- Anahtar Uzunluğu, oluşturulan oturum anahtarının uzunluğunu gösterir. Oturum anahtarı istenmediyse bu 0 olur.  

Gönderildi : 14/04/2012 22:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

database dismount hatası alıyor sistem, DB mount ettiniz mi?

XP makinalarda ve Outlook hesap ayarlarında Encryption var onu devre dışı bırakıp denermisiniz. 

Gönderildi : 15/04/2012 21:18

(@BarisKemiksiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

database dismount gösteriyor ama değil sistem çalışıyor ve yönetim konsolundan baktığım zaman mount durumda görülüyor.XP makinalar cache modu kaldırdıktan sonra exchange ile bağlantı kuruluyor fakat terminal server üzerinden hiçbir şekilde bağlantı kurulmuyor zaten terminal server yüklü olunca o seçenek inaktif şekilde geliyor.Dediğinizi yaptım şifrelemeyi kaldırdım ama sonuç yine aynı malesef

Gönderildi : 16/04/2012 14:52

(@BarisKemiksiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bu sorunun bir çözümü yokmu acaba?

Gönderildi : 18/04/2012 00:12

(@cozumpark)

merhabalar

terminal server üzerinde cache mode kullanmak her ne kadar izin verildiyse de bence kullanılmaması gerekiyor. çünkü tek bir outlook ve farklı oturumlar meydana geliyor. local profil oluşmadığı için OST'ler sorun çıkarabiliyor.

bir sürümde desteklenmiyor diye biliyorum ama hangisi hatırlayamadım. Terminal server üzerinde Cache mode enable edemiyorduk. Desteklenmiyordu diye hatırlıyorum ama son çıkan ürünlerle bu aşılmıştı diye aklımda kalmış.

Ancak kullanmamanızı öneririm. 

Gönderildi : 18/04/2012 02:32

(@cozumpark)

Outlook features that are disabled with Terminal Services

The following Outlook features cannot be used when you are running Outlook in a Terminal Services environment:

• Offline store (OST) files.

Features that rely on the OST (for example, Cached Exchange Mode and Offline) are not supported with Terminal Services.

• Forms Designer and the Microsoft Visual Basic® Scripting Edition (VBScript) editor.

You can view a custom form, but you cannot design a new form or revise an existing form.

• Changing the Time Zone from within Outlook.

Changing this setting in Outlook updates a system setting.

• Changing Zone security settings from within Outlook.

Changing this setting in Outlook updates a system setting.

• Changing the status of a Microsoft Exchange Client Extension.

You cannot change the status; however, if the Exchange Client Extension is already on, it should work correctly.

• Adding stationery that was not included with Outlook as part of the Terminal Services installation.
  • Outlook animations are disabled.

Examples of Outlook animations include Send/Receive animation and the Search Folder creation icon.

Kaynak:  http://office.microsoft.com/en-us/office-2003-resource-kit/considerations-when-installing-outlook-in-a-terminal-services-environment-HA001140268.aspx

Detaylı bilgi için ;

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=15238

NOT: 2003 ve 2007 cache mode kullanamıyor sanırım TS üzerinde. Ancak regedit üzerinden açılabilir ama patlaması muhtemeldir. 

Gönderildi : 18/04/2012 02:36

(@BarisKemiksiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mümin bey zaten xp makinalarıda cache modu disable ederek çalıştırabiliyorum yani ben terminal server üzerinde cache modu aktif etmek istemedim client makinalarda cache mode aktif iken hesabı ekleyemiyorum fakat devre dışı bırakınca ekleyebiliyorum fakat terminal server üzerinde cache mode devre dışı iken bile ilginçtir hesap eklenmiyor 🙂

Gönderildi : 18/04/2012 04:56

(@BarisKemiksiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

database sorunu olduğunu düşünüp yeni bir database açtım ve yeni bir kullanıcı ama aynı hatayı yine veriyor owada bir sorun çok ilginç

Gönderildi : 18/04/2012 05:08

Paylaş: