Forum

Exchange 2007 şirke...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 şirket içi/dışı mail boyutu ayarlama

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@KenanSAN)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin

Exchange 2007'de şirket içine ve dışına gönderilen mail boyutu ayrı ayrı olarak ayarlanabilir mi?

Mesela;

şirket içine 7MB

şirket dışına 10 MB

gönderilebilsin gibi bir ayar yapılabilir mi? Bir kaç deneme yaptım ama başaramadım. Bir çok yerde mail boyutu ayarlama yeri var ama olmadı: Organization Configuration -> Hub
Transport -> Global Settings
  -> 
Transport Settings -> Properties -> Maximum Receive Size- Maximum Send
Size buradan ayarladığımda hem şirket içi hem şirket dışı mail boyutu aynı oluyor.

Server Configuration | Hub Transport |  Hub Transport
server seçimi yapılır | Receive Connectors ->  buradan da ayarladım ama olmadı.

Acaba böyle bir ayar yok mu? 

Şimdiden teşekkürler.

Kenan ŞAN 

Gönderildi : 10/04/2012 17:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Kullanıcı bazlı limitler diğer limitlere baskın olur ( Dış dünyaya atılan mailler hariç )

Yani siz global limiti 10MB, kullanıcı limitini 20MB yaparsanız bu durumda şirket dışına sadece 10MB mail atabilir ama şirket içinde 20MB mail gönderebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2012 13:02

(@KenanSAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yaklaşık 1000 kullanıcım var kullanıcı bazlı limitleri ayarlamak oldukça zor olacak ama. Benim amacım şirket içinde limiti daha düşük tutmak bunun yerine dosyayı paylaşıma koydurmak. Ama şirket dışına da mail boyutunu yüksek verebilmek çünkü firmalarla proje vs. alış verişi söz konusu olabiliyor. Bunun için kısa bir yol biliyor musunuz? 

Saygılar 

Gönderildi : 12/04/2012 11:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle bu noktada kullanıcı sayısı hiç önemli değil tek bir satır powershell ile tüm kullanıcılar için kota tanımı yapabilirsin.

Ancak senin istediğin olmaz çünkü sen şirket içi düşük olsun diyorsun, bu durumda kullanıcı kotasını 7mb yaparsan genel kotayı 10mb yapsanda zaten kullanıcı kotasına takılacağı için yine çalışmaz.

Yani siz beklenen yada yapılması gereken bir ayarı tam tersi kullanmaya çalışıyorsunuz. Normalde şirket içi gönderim limitleri yüksek, şirket dışı ise düşük olur.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2012 12:04

(@KenanSAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey cevabınız için çok teşekkürler.

Yaklaşık 1000 kullanıcının bulunduğunu düşünürsek tek tek bu ayarları yapmak oldukça zor olacaktır. Bunun için bildiğiniz pratik bir yöntem var mıdır?

Ayrıca ben şirket içi kotanın daha düşük olmasını kişilerin daha çok paylaşım yolu ile dosya aktarmalarını istiyorum. Ancak şirket dışından ise çalışılan firmalarla olan proje alışverişlerinde kotanın daha yüksek olması gerekmektedir.

Saygılar 

Gönderildi : 12/04/2012 15:46

(@KenanSAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kusura bakmayın 2.kez yanlışlıkla yazdım, birincisi hata vermişti ama yayınlanmış meğer. 🙂

Gönderildi : 12/04/2012 15:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Komutu dikkatli kullan önce test ortamında dene.

Get-Mailbox |Set-Mailbox -MaxSendSize '10 MB (10,486,784 bytes)' -MaxReceiveSize '10 MB (10,486,784 bytes)'

Bu komut tüm kullanıcıları çağırır ve gönderme alma limiti olarak 10mb set eder.

Gönderildi : 12/04/2012 17:12

Paylaş: