Forum

Outlook giden sunuc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook giden sunucu erişim problemi

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
688 Görüntüleme
(@IsmetOZTURK)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Maillerimiz OWA üzerinde sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Fakat outlookta sıkıntı yaşıyoruz. Şöyle ki hesap kurarken gelen sunucuyu güvenli bağlantı kutucuğunu işaretleyerek sınamada bu aşamayı sorunsuz atlarken, giden sunucusunda bütün alternatfileri kullanmama rağmen bir türlü sınamayı geçemedi. 

Yaklaşık 10 gün kadar önce sunucumuz saldırıya uğramıştı. Kuyrukta saçma sapan mailler oluşuyordu. Bizde bun önlemek amacıyla 587 nolu portu sunucu üzerinde kapattık. Yaşadığımız sorun bununla ilgili olabilir mi? Eğer öyleyse o portu tekrar açmamız şart mıdır? Smarthost kullanıyoruz. 25 nolu port kullanarak ta outlookta hesap kuramaz mıyız?

çok teşekkürler.

Gönderildi : 09/04/2012 13:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

exchange versiyonunuzun minimum 2007 olduğunu varsayıyorum.

587 nolu portu kısıtladık derken bunu nasıl yaptınız?

client receive connector üzerinde bu işlemi yaptıysanız outlookların çalışması mümkün değil. tekrar açmalı veya client connector portunu değiştirmelisiniz.

dışarıya erişimi kapattıysanız yani firewall üzerinde kapattık diyorsanız zaten default 25'ten gönderiliyor, elle değiştirmediğiniz müddetçe istediğiniz işlemi yapamamış durumdasınız.

Gönderildi : 09/04/2012 13:36

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

recieve connectrolerin içinde 587 isimli bir connector vardı. Onu kaldırdık. Onu kaldrızmamızla kuyrukta kendinden oluşan maillerin önenüne geçtik. Fakat outlook ayarlarıda bozulmuş oldu. O connectoru tekrar oluşturursak aynı saçma sapan mailler ıoluşmaz mı? çözüm için ne yapabiliriz?

Gönderildi : 09/04/2012 13:59

(@efesulukcu)
Noble Member

outlook üzerinde exchange olarak hesap tanımı yaptıysanız veya pop tanımlayıp smtp portunuzu 587 yaptıysanız exchange kullanıcılardan mail toplayamaz.

varsayılan exchange ayarı client receive connector dür, ve portu 587dir. bunu kaldırıp 587 adı verilmiş demekki. saçma sapan maillerin oluşması sebebi başkadır bunu çözmeniz gerekli. kim atıyor, ne atıyor, kime atıyor queue viewer altında maillere tıkladığınızda görünür. buradan bir şeyler çıkarıp çözmelisiniz.

587 veya 25 mutlaka çalışmalıdır.

Gönderildi : 09/04/2012 14:59

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Pop3 olarak hesap tanımı yapmaya çalışıyorum. Portu da 25 olarak ayrlıyorum fakat değişen bir şey olmuyor. Sadece 25 nolu port için oluşturduğum  connector işimizi görmezmi 587 yide tanımlamam şart mı?

teşekkürler.

Gönderildi : 10/04/2012 13:16

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ek olarak kuyrukta oluşan mailler otomatik oluşan tanımsız hesplardan oluşan spma maillerdi. Konuyla ilgili daha önce açtığım başlığı inceleyebilrseniz daha açıklayıcı olur sanırım.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/322105.aspx

Gönderildi : 10/04/2012 13:21

(@efesulukcu)
Noble Member

diğer postlarınızı inceledim. relay kapatılacakken birkaç şey yapmışsınız anladığım kadarıyla hub transport altında iki adet connectorünüz olsun. bunların biri 587 port için tanımlı olsun. ve bunun authentication ayarlarını tls, basic auth, integrated windows yapın, permission groups yalnızca exchange users olmalı.

bu sizin içeriden topladığınız mailler.

dışarıdan alacağınız mailler için 25 ve 587 port aktive edin. anonimler, exchange kullanıcıları ve exchange serverları işaretleyin. authentication tabında tls, basic, exchange server, integrated windows olsun.

sorununuz hala düzelmezse silip oluşturduğunuz connectorlerin başka sorunu vardır.

Gönderildi : 10/04/2012 14:34

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba;

sunucuda server config. altındanki hub transport ta 3 adet connectorum var.

connectorlerdeki durum bu resimde görüldüğü gibi. yanlış olan nedir?

Çok teşekkürler.

hubtransport

Gönderildi : 10/04/2012 15:10

(@efesulukcu)
Noble Member

network sekmelerini göndermemişsiniz.

25 olanı disable edip, default üzerinde anonimleri işaretlermisiniz.

Gönderildi : 10/04/2012 15:22

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

outlook kurulumda;

550.5.7.1 şeklinde bir hata veriyor.

giden sunucusu port numarasına 587 yazıp bütün güvenlik doğrulamalrını dendim fakat değişen bir şey olmadı. 

Gönderildi : 10/04/2012 16:02

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son yazdığım problemi hallettim.

Efe Bey ilginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/04/2012 16:38

Paylaş: