Forum

Transport Rule Hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Transport Rule Hakkında

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
555 Görüntüleme
(@UtkuUlu)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirket içerisinde araçlarımızın dağılımı yapabilmek için önceleri normal olarak Excel tabanlı bir sistem kullanılıyordu. Fakat şimdi Equipment Mailbox açarak her araç için kullanıcı istek gönderip o isteğe karşılık aracı alabilecekleri bir sistem belirledik. (Zaman belirleniyor.)

Yapabilir miyiz bilmiyoruz fakat olabilme ihtimali vardır diyerekten şunu sormak istiyorum: Talebi gönderen kişi bir Sistem Mühendisi olarak düşünün. O kişi araca talep yaptığında, yaptığı talebin mailini kendi birim müdürüne bilgi maili olarak rule oluşturabiliyor muyuz? Ya da rule dışında yapılabilecek bir imkan var mıdır?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/04/2012 12:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

message moderation dediğimiz olay mevcut. yani sizin sistem mühendisiniz bir talep maili attığında bu maili onun yöneticisine forward ettirebilirsiniz. yöneticisi onay verirse mesaj çıkar onay vermezse çıkmaz.

araç takip sistemleri ile Exchange server 2010 entegrasyonu yapılabiliyor ancak bizim ülkemizde kullanan görmedim daha. 

Gönderildi : 02/04/2012 19:50

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Moderation mail örneklerine baktım fakat çeşitleme hiç göremedim.

Hep dışarı yada içeri gönderilecek maillerin onaylanmasına değinilmiş. Bakalım araştırıyorum bulabilirsem burada paylaşacağım.

Equipment Mailbox'a yapılan istek birim müdürüne gönderilir mi? Sorusunu araştırıyoruz 🙂 

Gönderildi : 02/04/2012 21:00

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yok mu acaba bu konu hakkında bilgisi olan?

Moderate mesajlara bile rule tanımlaması yapabiliyor muyuz? Sadece içeri yada dışarı değil bir kişi istek yaparken o isteğinin birim müdürüne gönderilmesini sağlayabiliyor muyuz?

Yardımcı olabilecek yok mu acaba? 

Gönderildi : 03/04/2012 16:32

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

evet yapabilirsiniz. Exchange 2010 da transport rules alanı çok esnek ve genişletilmiş halde bize sunuluyor.

Transport rule yazarken conditions ekranında from peope seçtikten sonra "if the message type is Message Type" seçin type olarak "approval request" seçiyorsunuz. Next e basıp Action alanındasınız. Burada ise "forward the message to sender's manager for moderation" seçiyorsunuz.

bu şekilde onay isteği, göndericinin AD de tanımlanmış Manager'ına gönderilmesini sağlamış oluyoruz.

sanırım bu işinizi görecektir. 

Gönderildi : 04/04/2012 00:27

(@sakaryafirat)
Gönderiler: 274
Honorable Member

Merhaba bığra hocam

bu işlemi yapmak için eration kurmak gereklimi yolsa sadece bu rule yapmak yeerlimi

2) anlamadığım nokra şimdi örneğin from people ( ahmetten bir mail geldimi)  

if the message type is Message Type" seçin type olarak "approval request"  eğer onaylama isteği var ise  

forward the message to sender's manager for moderation ( diyelimki erhan) a gönder.

SORU:  ahmetin her attığı mail erhana gelip erhan onaylamasımı lazım 

Gönderildi : 04/04/2012 13:00

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Orada seçtiğiniz ayarlarda her mesaj için değil onaylanması gereken mailler için seçeneği olarak Approval Request seçeneğini seçiyoruz.

Teşekkürler Buğra Bey. Ben bunu deneyip geri dönüş yapacağım. Yani büyük ihtimalle verdiğiniz bilgi doğru olacaktır. 

Gönderildi : 04/04/2012 16:29

(@sakaryafirat)
Gönderiler: 274
Honorable Member

Merhaba

iyide nelerin onaylanıp onaylanmaması gerektiğine nasıl karar verilecek. sonuçta attığın her mail onaylanması gerekecek 

Gönderildi : 05/04/2012 13:20

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bir deneyeyim sonucunu ve nasıl çalıştığını herşeyini yazacağım.

Gönderildi : 05/04/2012 13:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

iyide nelerin onaylanıp onaylanmaması gerektiğine nasıl karar verilecek. sonuçta attığın her mail onaylanması gerekecek 

sizin istediğiniz ne ? personel araç isteğinde bulunurken bir istek gönderiyor onaylanır veya onaylanmaz buna moderatör karar verir. ama bu personel araç istemiş bu isteği her türlü yöneticisine gidecek olumlu olsun ya da olmasın.

Gönderildi : 06/04/2012 13:25

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi rule tanımlaması yaptım. Fakat istek gönderilince nedense birim müdürüne isteğin onaylanması için bir mail gönderilemedi.

Acaba rule öncelikleriyle alakalı bir problem olabilir mi? 

Gönderildi : 09/04/2012 12:35

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Yöneticinin AD üzerinde tanımlı olması gerektiği belirtilmişti. Bu yapıldı mı acaba?

Gönderildi : 09/04/2012 12:41

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet onun yerine ben Exchange server üzerinde kullanıcıların müdürlerini tanımladım. Yani aynı şey.  Yani hiç uğramadı rule tanımlamasına nerede yanlışlık var acaba bulamadım henüz. 

Gönderildi : 09/04/2012 13:32

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Approvel Request sanırım benim tam istediğim gibi çalışmıyor. Şöyle ki;  Meeting talebi yapınca kabul edilsin yada edilmesin ben kendi calendarımdan cancel etmek istediğimde bunun mesajı müdürüme gidiyor. Approve ediyor sonra.

Ama benim istediğim. Çalışan kişi bir room yada equipment mailbox'a istek gönderdiğinde bu isteği müdür baksin araç verelim mi falan gibisinden sonra kabul ederse Equipment mailbox'ta tanımlı olan kişiye Accept-Decline maili düşsün. 

Gönderildi : 09/04/2012 14:13

(@UtkuUlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet arkadaşlar sorun çözüldü. 

From people kısmında distribution grup olarak ekledim. Gönderilecek olan mailboxları send kısmına tek tek ekledim. (Zaten 6 adet vardı). Daha sonra Moderation'a gönderilecek diye bir seçeneği (Buğra Bey'in dediği gibi) tik atıp bitirdim.

Mail önce birim müdürüne gidiyor. Orada kabul edilirse araclardan sorumlu kişiye mail düşüyor. Eğer edilmezse hiç uğramayıp sırada bekliyor.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 09/04/2012 14:37

Paylaş: