Forum

Mail Alış Verişi Pr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Alış Verişi Problemi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Exchange 2003 kullanıyoruz. Mailler dışardaki host ta bulunuyor. GFI Mail essentials kullanıyoruz. ESM de Servers altında Queues seçildiğinde sağ tarafta hiçbir kayıt gözükmüyordu. Sunucuyu reboot ettikten sonra sistemin çalıştığını tespit ettik ancak bu seferde SMTP de mailler birikmeye başlamıştı. Sunucuyu tekrar reboot ettikten sonra smtp deki maillerinde iletildiğini tespit ettim. Ancak biraz bekledikten sonra tekrar mailler SMTP de bekliyor.

Eventlara baktığımda bir hata ile karşılaşmadım.

Exchange Best Practices Analyzer çalıştırdım (std) bir hata bulmadı.

Firewall ayarlarını kontrol ettirdik 25. port kapandı mı v.s. şeklinde orada da bir sıkıntı görülmedi.

Ancak son kez reboot ettikten sonra yine mailler düşmeye başladı. Sonra yine takıldı.

Sizce sorun ne olabilir arkadaşlar?

Teşekkürler.

Gönderildi : 21/03/2012 13:47

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

AD niz nerede kurulu ? Birde Exchange Server in performansi ne durumda ? Acaba 25 nolu portu kullanan herhangi bir program mi yuklediniz ? Restart ettikten sonra belli bir sure sonra calismaya basliyor ?

Gönderildi : 21/03/2012 15:51

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

AD localde kurulu, performans olarak nasıl ölçüleceğini bilmiyorum. Dün çalışan bir sistemdi. Restart ettikten sonra belli bir süre çalışıyor ve kitleniyor. SMTP servisini bu sırada restart edemiyoruz. Sunucuyu yeniden başlatmak zorunda kalıyoruz. Son reboot tan sonra düzgün çalışmaya başladı. Exchange dışındaki firewall ve internet bağlantısı ile alakalı olduğunu düşünmeye başladım. Aklıma başka da bir şey maalesef gelmiyor.

Gönderildi : 21/03/2012 17:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

ExPTA deneyebilirsiniz. http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-2003-Performance-Troubleshooting-Analyzer-Tool-v10-ExPTA.html

Sorun öncesinde bir update vs. almış olabilir mi?

Gönderildi : 29/03/2012 02:14

Paylaş: