Forum

exchange 2010 maliy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 maliyeti hakkinda

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,303 Görüntüleme
(@umittas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

selam,

sirkette 200-250 kadar mailbox kullaniyoruz ve 1 data centerimiz var, email hizmet saglayicimiza yillik 800-850 dolar gibi bir ucet oduyoruz, sirketimizde exchange server 2010 gecis icin planlar yapiyoruz, sizce sirketimiz icin maliyeti ne olur, gecmek mantikli olur mu?

Gönderildi : 11/03/2012 16:17

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Asagidaki linkleri kontrol edebilirsin.

http://www.microsoft.com/exchange/en-us/licensing-exchange-server-email.aspx

http://www.microsoft.com/exchange/en-us/pricing-exchange-server-email.aspx

Unutulmamasi gereken bunlarin liste fiyatlari olup calistiginiz entegretor firmadan daha uygun fiyatlar alabilirsiniz.

Gönderildi : 11/03/2012 16:44

(@umittas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

linkler icin tesekkurler, bunlari okudum yalniz exchange server tecrubem yok,  daha once kurulum yapmis iseniz tecrubelerinizi iletebilir misiniz? bu sekilde makale okumakla gercek arasinda cok fark var 🙂

• CAL Lisansi icin hangi tur onerirsiniz ( 150 adet sharepoint icin CAL almak uzereyiz ) 
  • Depolama olarak 250-300 mailbox gereksinimi nedir?
  • 1 adet windows 2008 server bu trafigi kaldirir mi?
  • Sanal server kullansam nasil bir sorunla karsilasirim?
  • yillik 800-850 dolar maliyeti olan bir sistem exhange uzerine tasinirsa ne kadar surede kendini cikarir.

Gönderildi : 12/03/2012 09:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba localde bu işi konumlandırmak size biraz maliyetli olacak gibi görünüyor.
-Cal konusunda exchange için standart ve enterprise cal gibi seçenekler var aralarında bazı özellik farkları var örneğin arşivleme için enterprise lisanslama şart. Tabi bunlar yüklemeli lisans değil elinizde belge olarak bulunması gereken lisans.
-Gereksinim konusunda http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2009/11/09/exchange-2010-mailbox-server-role-requirements-calculator.aspx buradaki belgeyi indirerek bilgi sahibi olabilirsiniz.
-1 server 250-300 kullanıcıda riskli olur felaket senaryosu anında ayakta kalabilmek adına dag mimarisi olmazsa olmaz gibi.
-Exchange sanal üzerinde çalışmayı destekliyor özellikle hyper-v
-Pop kullanıyorsunuz sanırım, pop ve exchange avantaj dezavantaj gibi konualrı göze alsak dahi, donanım,soğutma,lisans,yönetim maliyeti derken maddi olarak asla kendini geri çıkartıp amorti etmez. 🙂

İşletmenizin buluta bakışı nasıldır bilmiyorum ama hosted exchange, ofis365 veya google apps alarak bu hizmeti buluttan çalıştırmayı hiç düşündünüz mü?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/03/2012 11:24

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Paylaş: