Forum

Exchange 2010 yedek...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 yedek ve log

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
326 Görüntüleme
(@senerfere)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

Windows 2008 üzerine kurulu 2010 exchange server im var, hafta sonu full backup başlattım, backup bittiğinde logların silinmesi gerekiyor iken loglar olduğu gibi duruyor.

Exchange 2003'te eseutil -mh ile  database in clear showdown olduğunu gördükten sonra logları silebiliyorduk, exchange 2010 da da bunu yapabiliyormuyuz.

teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/03/2012 16:57

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Aşağıda ki linke göre işlem yapabilir misiniz. Normal şartlarda silmesi gerekmektedir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/02/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-yedeklenmesi.aspx

Gönderildi : 05/03/2012 17:40

(@senerfere)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Daha öncesinde bendemi bir yanlışlık var diyerek gönderdiğiniz makaleyi bulup  birebir aynısını yaptım fakat halen loglar duruyor.

diskimde yeterince yer var dolayısıyla şimdilik bana sorun teşkil etmiyor. fakat bir donem sonra bu büyük sıkıntı olacak.

Servisleri stop edip,  eseutil mh ile database in clean shutdown olduğunu görürsem ve logları manuel silersem " bunu exc2003 te yapıyordum database düzgün kapandığından loglara ihtiyaç duymuyordu.ve sıkıntısız tekrar mount oluyordu."  sizce 2010 da sıkıntı yaşarmıyım ?

Gönderildi : 05/03/2012 17:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

logları manuel de silebilirsiniz hiçbir farkı yok, eseutil şart değil ancak burda sorun logları silmek değil, otomatik truncate olmasını sağlamak. logların silinmesi gerekse zaten exchange bunları hiç üretmez değil mi?

backup alınırken loglar trancate edilmesinin sebebi bir önce ki backup da nelerin backup ının alındığının son bilgisini tutmak ki bu incremental backup almakta işe yarar. Logları silerseniz sürekli full backup almanız gerekir.

backup esnasında logların otomatik truncate edilmemesinin sebebi WSB ile application katmanında exchange backup ı değil file backup alabilmesinden kaynaklıdır. Exchange in DB yedeğinin app bazında alınıp alınmadığını anlamanın en kolay yolu EMC üzerinde database e çift tıklayın "last full backup" ve "last incremental backup" kısmında ki tarihe göz atın.

muhtemelen backup alınmadıgını gösterecektir. Bu durumda full VSS backup alındığını tekrar kontrol edin WSB üzerinden. 

Gönderildi : 05/03/2012 19:11

(@senerfere)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle cevabınızı için teşekkür ederim.

İncremental backup almadığımızdan loglar bizim için bu açıdan bakıldığında anlam ifade etmiyor.

Emc üzerinden db e baktığımda dediğiniz gibi last backup kısmı boş görünüyor.Aşağıdaki linkteki adımları izliyorum.farklı bişeymi yapmam gerekir ?

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/02/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-yedeklenmesi.aspx

Gönderildi : 05/03/2012 19:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Windows Server Backup ı schedule ederseniz ilki full olmak üzere kendisi zaten otomatik incremental alacaktır.

backup ayarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta advanced settings den full vss seçili olmalı ve disk seçerken mutlaka sadece exchange db sinin ve loglarının bulunduğu alanın seçilmesi lazım. Atıyorum eğer exchange c dizinine kuruluysa ve siz backup seçerken C dizinini komple seçiyorsanız bu backup işlemi gerçekleşmez. Database ve logların bulunduğu folder ı seçmelisiniz.

Gönderildi : 06/03/2012 12:55

Paylaş: