Forum

Exchange üzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange üzerinde toplu mail kaydı

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
569 Görüntüleme
(@emretopal)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Yeni kurulan bir şirkette 200 veya daha fazla personel olduğunu düşünelim elimizde bu personeller hakkında gerekli bilgiler var(adı soyada iletişim bilgileri verilecek mail adresleri vs. Excell dosyasında hazırlanmış bir şekilde veya başka bir kaynaktan veya Active Directory üzerinde 200 kullanıcımız var)

bunların hepsini tek tek elle yapmak yerine daha kısa yoldan her kullanıcıya mailbox nasıl oluşturabiliriz

benim şuanda böyle bir sorun karşında 200 kullanıcı için tek tek isimlerini mail adreslerini şifrelerini girerek yapmak veya aynı şekilde Active Directory üzerindeki her kullanıcı için Exchange üzerinde her kullanıcı için varolan kullanıcı için mailbox oluşturmak bunun daha kısa yolu vardır diye düşünüyorum varsa bu konu ile bilgileriniz sizlerden yardım bekliyorum

Teşekkürler

Gönderildi : 26/02/2012 14:25

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

(@emretopal)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

hakılısınız kusura bakmayın versiyonu yazmayı unuttum Exchange Server 2010 versiyonu

2010 il ilgili linki inceledim import-csv  komutunu excell listesi için nasıl kullanabilirim
ikinci olarakta Active Directory yapımızda bu kullanıcıların olduğunu farzedersek toplu olarak AD toplu olarak nasıl çekebiliriz bunları otomatik olarak AD'deki yapıdaki bilgilerle(Mail Adresi kaydedilmiş AD'de) Exchange yapımıza ekleyebiliriz

Gönderildi : 26/02/2012 15:07

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Soyle bir PS script buldum netten belki seninde isine yarar

Import-CSV c:\users.csv | foreach {new-ma
ilbox -firstname $_.firstname -initials $_.MI -Lastname $_.lastname -alias ($_.f
irstname + "." + $_.MI + "." + $_.lastname) -name $_.name -userPrincipalName $_.
email -database "server1\storage group" -org $_.OU -Password $Password -Reset
PasswordOnNextLogon $True} 

Gönderildi : 26/02/2012 15:12

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar, Yoğun biçimde kullanmış olduğum script. Fakat bu script sadece active directorye kullanici kaydi eklemekte. Ben sonrasinda EM Konsol yardimi ile toplu olarak kullanicilari aciyorum.

Import-Csv c:\temp.csv | ForEach-Object {New-ADUser -Name $_.Name -GivenName $_.GivenName -Surname $_.SurName -DisplayName ($_.GivenName +" "+$_.Surname) -Description $_.Description -Title $_.Title -Department $_.Departmant -Company $_.Company -Initials $_.initials -Office $_.Office -OfficePhone $_.OfficePhone -SamAccountName $_.SamAccountName -UserPrincipalName $_.UserPrincipalName -Path "OU=TempUser,OU=Users,DC=local,DC=com" -AccountPassword (ConvertTo-SecureSring -AsPlainText "Password1234" -force) -Enabled $true -ChangePasswordAtLogon $true }

$_.xxx -= ler csv dosyasinda bulunan degiskenler. 

iyi calismalar 

Gönderildi : 26/02/2012 18:28

Paylaş: